Dil Yaz Okulları (8-18 yaş)

Dil Yaz Okulları (8-18 yaş)

Eğitim alırken aynı zamanda tatil yap…

Eğlence ve Eğitimin Bir Araya Geldiği Yaz Okulları

8-18 yaş arasındaki öğrencilerin yurt dışında yabancı dil öğrenmesi adına açılan programlarda gençler, yabancı dil öğrenirken bir yandan da farklı kültürleri tanıma ve kendilerini geliştirme olanağı bulurlar. 
Programlar genellikle Haziran-Eylül ayları arasında düzenlenmektedir. 1-12 hafta süren programlarda, haftada 15-20 saat (standart) veya tercihe göre 28-30 saat (yoğun) dil eğitimi verilmektedir. Öğrenciler yaz tatillerini sadece dil eğitimi alarak geçirmezler. Programlar kapsamında çeşitli bedensel, zihinsel, sanatsal etkinlikler ve aktiviteler düzenlenmektedir. 
Programa katılacak olan öğrenci kendi yaş gruplarıyla eğitim alır. Gruplar 8-12 ve 13-18 yaş olarak ayrılmaktadır.  Bu şekilde katılımcılar kendi yaş gruplarıyla paylaşımlarda bulunabilecekleri ortamlarda eğitim alır ve sosyalleşirler. 

Konaklama
Dil Yaz Okulu programında konaklama 2 farklı şekilde yapılabilir. İlki aile yanında konaklama, ikincisi yurtta konaklamadır. Her iki seçeneğinde kendi içerisinde artı özellikleri bulunmaktadır. 

Özenle seçilen ailelerin yanında konaklayan öğrenciler ev ortamından kopmadan bir yaz geçirebilirler. Aile yanında konaklayan öğrenciler tek veya çift kişilik odalarda kalırlar. Öğrenciler aile yanı konaklamada; aileyle iletişime girip günlük hayatta da yabancı dilini geliştirebilir, gittikleri ülkenin kültürünü yakından tanıyabilir ve ev konforundan uzaklaşmazlar. 

Tam pansiyon yurtlarda kalan öğrenciler ise; 2, 3 veya 4 kişilik büyük odalarda konaklarlar. Yurt konaklamalarının avantajı ise gençlerin kendi yaş grubundan, farklı milletlerde öğrencilerle tanışması, arkadaşlık kurması ve bağımsız bir ortamda eğitim görmeleridir. Aile yanında konaklayan öğrenciler kıyafetlerinin yıkanması, yemek hazırlanması, ev temiziliği gibi konularda aile bireyleriyle işbirliği içerisinde olurlar fakat yurtta konaklayan öğrenciler bu gibi işlerinin sorumluluğunu tamamıyla kendileri almak zorundadır. 

Aktiviteler

Yurtdışında eğitim kurumları eğitime olduğu kadar sosyal gelişime de önem verdiklerinden öğrencilere çok çeşitli aktiviteler sunarlar. Farklı ilgi alanlarına sahip öğrencilerin ihtiyaçları gözetilerek hazırlanan programlarda; spordan sanata, şehir gezilerinden özel hobilere kadar pek çok alanda etkinlikler düzenlenmektedir.

Okullarda öğrencilerin spor yapabilecekleri saha ve salonlar, açık ve kapalı yüzme havuzları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra; sanat, dans, hobi atölyeleri, şehir gezileri, sinema ve karoeke geceleri, define oyunları organize edilmektedir.