Yararlı Bilgiler
Yararlı Bilgiler

Yararlı Bilgiler

Farklı Bir Ülke Farklı Bir Kültür

Farklı bir ülke ziyaret edildiğinde, farklı milletten insanlarla etkileşime geçildiğinde onların kültürlerine özen göstermek, saygı duymak ve belirli toplumsal kurallara uyma gereklidir. Work & Travel programının kısa süreli bir tatil programı olmaması, ABD’de 4 ay boyunca yaşanacak, çalışılacak ve insanlarla etkileşime girilecek olunması dikkate alındığında gidilen ülkeye ve o ülkenin kültürüne uyum sağlanmasının ne kadar önemli olduğu anlayacaksınız. 

Amerika’ya gitmeden önce bu ülkenin kültürünü ne kadar inceler, ne kadar iyi anlar ve sindirirseniz ülkede yaşadığınız süre boyunca o kadar az sıkıntı çeker ve ortama hızlı bir şekilde uyum sağlarsınız. 

Amerika’da yaşayan kişiler hakkında kısa bilgilere sahip olmanız önemlidir. Her kültürün kendine özgü jestleri, mimikleri, hitap tarzları ve davranış biçimleri vardır. Ülkenizde çok doğal karşılanan bir davranış ABD’de oldukça garip algılanabilir.

Amerika'da yaşayan insanlar ve hayat tarzlarıyla ilgili bilmeniz gereken birkaç şey şu şekildedir:

- Mesafe Önemli, El Şakası Asla: Amerika'da insanlarla konuşurken her zaman aranızda bir mesafe bırakın. Ne kadar samimi olursanız olun karşınızdakine yaklaşmak ya da dokunmak Amerikalılar için tehdit anlamına gelir. El şakası, omza dokunma gibi temaslar kurmayın.

- Selamlaşma ve Hitap: Selamlaşma çok samimi olmadığınız sürece her zaman tokalaşma şeklinde olmalıdır. Teşekkür ederim, pardon ve lütfen gibi sözcükleri her fırsatta kullanılır ve sizden de kullanmanız beklenir.

- İş ve Özel Hayat Birbirinden Ayrılır: Sosyal hayatta ne kadar samimi olursanız olun iş hayatında herkes her zaman disiplinle çalışır ve bundan asla taviz verilmez. Size çok yakın davranan bir kişinin iş yerinde size uzak davranmasını kişisel algılamayın.

- Hiyerarşi Yaşa Bağlı Değildir: İş yerlerinde yaşa bağlı bir hiyerarşi olmaz, bu sebeple 16 -17 yaşlarında bir müdürünüz olabilir. Müdürünüzün küçük yaşta olması sizden disiplinli bir çalışma beklemesini engellemez.

- Temizlik ve Kişisel Hijyen: Çevre temizliğine ve kişisel hijyen çok hassas konulardır, bu konulara dikkat etmenizi tavsiye ederiz. WAT kapsamında çalışacağınız işler hizmet sektörüyle ilgili olduğundan kişiler arası iletişiminiz yüksek olacaktır. Bu da çevre ve kişisel hijyeninize daha fazla önem göstemenizi gerektirmektedir. 

- Bahşiş Vermek Zorunluluktur: Maaşlarını bahşiş ile kazanan insanlara bahşiş vermek zorunluluktur. Bu çalışacağınız işlerde size bahşiş verilmesini gerektirir. Aynı zamanda iş dışında gideceğiniz mekanlarda siz de bahşiş bırakmak zorundasınız.

- Fazla Samimiyet Hoş Karşılanmaz: Küçük çocuklara aşırı sevgi gösterilerinde bulunmak da tehdit olarak algılanabilir. Türkiye’de sokakta gördüğünüz, yan masanızda oturan bir çocuğa sevgi gösterisinde bulunmak normal karşılanırken ABD’de durum böyle değildir. Çocuklara ailesinin izni olmadan dokunulamaz.

- Kimlik ve Pasaport Zorunluluğu: Yanınızda her zaman kimlik ya da pasaport bulundurmalısınız. Bar ve restoranlara girerken her zaman kimliğiniz sorulur.

Rahat Bir WAT Geçirmeniz İçin Küçük Tüyolar:

- Detaylı bir araştırma yapın. WAT programıyla ABD’ye gitmeden önce detaylı bir araştırma yapın. Danışmanlarınızın size verdiği bilgiler haricine internetten ve yakın çevrenizden WAT deneyimi olan kişilerle irtibata geçin. Gideceğiniz şehir, çalışacağınız iş yeri, konakladığınız mekanda bulunan ve burada WAT deneyimini yaşayan kişilere internetten ulaşabilir, onlardan bilgi alabilirsiniz. Bazen küçük bir detay bile maddi-manevi büyük kazanımlar sağlamanız için gerekli kapıları aralayabilir. 

- ABD’deki ilk günlerinizde WAT programı için ABD’de bulunan arkadaşlarınızla görüşmeniz olumlu olacaktır. WAT süreciniz boyunca sürekli olarak  Türk grup içinde bulunmanızı; İngilizcenizin gelişmesini engelleyeceği ve farklı kişilerle iletişime geçmenizi engelleyeceğinden pek önermiyoruz. Fakat maceranızın ilk günlerinde karşılacağınız zorluklarla ilgili aynı dili konuştuğunuz insanlarla dertleşmeniz iyi gelecektir. Bu yüzden WAT kapsamında ABD’ye giden birkaç arkadaşınızla ortak bir whatsapp grubu kurabilir, deneyimlerinizi birbirinizle paylaşabilirsiniz.
 
- ABD’ye gitmeden önce işvereninizle ve konaklama yapacağınız yerle iletişime geçin. ABD’ye gitmeden önce işyerinizi aramanız, işinizi kontrol etmeniz, geliş tarihiniz hakkında bilgilendirmeniz hem kötü bir sürprizle karşılaşmanızı engeller hem de işvereninize çalışma konusunda duyduğunuz motivasyonu göstermenize olanak sağlar.

- Güleyüzlü, canlı, hareketli ve pozitif olun. Çalışacağınız işleriniz himet sektöründe olduğundan dolayı güleryüzlü ve pozitif olmanız büyük önem taşır. Kendinizden pay biçin… Bir mekana gittiğinizde omuzları çökmüş, asık suratlı, motivasyonsuz ve yavaş birinden mi hizmet almak istersiniz yoksa tam tersi mi? Unutmayın güleryüzlü ve pozitif tutumunuz Amerika’da çevrenizi geliştirmenizde, kendinizi yaşadığını yere ait hissetmenizde ve ek maddi kazanç sağlamanızda yardımcı olacaktır. 

- Kendinizi geliştirin… Amerika’da yaptığınız tek şey işyerinizden konaklama yapacağınız mekana gidip gelmek olmasın. Sosyalleşin… İş arkadaşlarınızla, oda arkadaşlarınızla iletişime girin. Her yeni insan hayata bakış açınızın bir parça daha gelişmesine olanak sağlayacaktır. Dışarı çıkın, işinizden arta kalan zamanlarda yakın mekanlara geziler yapın, yeni kültürden insanlar tanıyın, yeni hobiler edinin, spor yapmaya en azında yürüyüşlere vakit ayırın. Unutulmaz bir deneyim yaşamak için sadece 4 ayınız var, ertelemeyin, üşenmeyin, motivasyonunuzu yüksek tutun.
- Danışmanlarınızın size verdiği bilgileri, asla unutmayın diye altını çizdiği konuları, yanınızdan ayırmamanız gerken evrakları bir yere not edin. Aylık olarak yapmanız gereken işlemleri telefonunuzun hatırlatma kısmına kaydedin. Pasaport, çalışma izni… vb gibi evraklarınızı asla ve asla yanınızdan ayırmayın. Danışmanlarınızın size verdiği her bilgi hayati önem taşımaktadır. Önemseyin!

- ABD’deki işinizde bir öğrenci için oldukça iyi meblağlarda para kazanacaksınız. Özellikle TL bazından bakıldığında Türkiye’de gireceğiniz ilk işte alamayacağınız paraları kazanabilirsiniz. Dikkatli olun! Paranızı dikkatli ve tutumlu harcayın. Seyahat sürecinizde istenmeyen kazalar, hastalıklar gibi durumlarla karşılaştığınızda paranıza ihtiyacınız olacaktır. 3 aylık çalışma sürecinde paranızı tutumlu harcayın ki seyahat sürecine geçtiğinizde size rahat rahat yetecek paranız olsun.