Work and Travel Nedir?
Work and Travel Nedir?

Work and Travel Nedir?

Work and Travel (WAT); ABD Devlet Bakanlığı tarafından üniversite öğrencileri için düzenlenen, güvenilir bir kültürel değişim programdır. Bu program kapsamında ülkeye giden gençler, 4 ay süresince ülkede çalışabilir ve gezebilirler. Türkçe’ye “Çalış ve Gez” olarak çevirebileceğimiz program kapsamında öğrenci; yaz boyunca ABD’de 3 ay çalışıp ve 1 ay gezebilmektedir.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; Work and Travel bir tatil veya dil eğitimi programı değildir. Bu program; lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin kendi finansmanlarını sağlayarak, yeni kültürler keşfetmelerini, ufuklarını açmalarını ve yabancı dillerini geliştirmelerine olanak tanıyan, yeni farkındalıklara açılan bir penceredir.

 

Work and Travel’da Öğrencinin Motivasyonu ve Beklentilerinin Önemi:

Programdan maksimum fayda sağlamak için akıllardan çıkarılmaması gereken konular vardır. Bunları katılımcıya düşen ve acenteye düşen görevler olarak 2’ye ayırabiliriz.

Programa katılacak öğrencilere düşen en önemli görev;  program hakkında detaylı bir araştırma yapmaları ve programı en iyi şekilde anlamalarıdır. Work and Travel’ın sadece seyahat, tatil ya da eğitim programı olmadığını aklına kazıyan öğrenci programdan maksimum fayda sağlar. Katılımcı; haftanın 5 günü, günde 8 saat çalışacağını ve iş hayatında yaşanan sorunlarla karşılaşabileceğini unutmamalı ve motivasyonunu buna göre yapmalıdır. Yanlış beklentilerle yola çıkan öğrenci aradığını bulamadan geri dönebilir. Kendini programa hazırlayan, araştıran, bu tecrübeyi yaşayanlardan bilgi alan, çalışma ve kendini geliştirme motivasyonuna sahip, sosyalleşebilen öğrenci ise hayatı boyunca unutamayacağı bir tecrübe ve gelişimle ülkesine döner.

 

Work and Travel’da Sponsor ve Acente Seçimi:

Öğrenciler programı en iyi şekilde kavradıktan ve gitme kararı aldıktan sonra en önemli konu ise doğru yetkili sponsorun seçilmesidir. Work and Travel ile ilgili olumlu olduğu kadar olumsuz da pek çok hikaye dinlemiş olabilirsiniz. Bu olumsuz hikayelerin büyük bir çoğunluğu öğrencilerin yanlış aracılarla Amerika macerasına atılmalarından kaynaklıdır. Doğru kişilerle diyalog içerisinde olmak Work and Travel maceranızı en sorunsuz şekilde atlatmanız için kilit noktadır. 

Global Vizyon olarak uzun yıllara dayanan tecrübe ve bağlantılarımızla katılımcı öğrencilerin Amerika’da herhangi bir sıkıntı yaşamaması adına yoğun bi çaba gösteriyoruz. Work and Travel’da kötü tecrübelere sahip olanların pek çoğunun; çalışacakları işyeri ile önceden iletişime geçirilmemesi, yapacakları işi ve kimlerle çalışacakları hakkında bilgilendirilmemeleri, konaklama yapacakları alanların belirlenmemiş olmasından kaynaklı olduğu tespit edilmektedir. Bu da bu kişilerin yanlış aracılarla çalıştıklarının göstergesidir.

Global Vizyon; öğrenciler için Work and Travel programı kapsamında iş fuarları düzenleyerek, öğrenci ve işverenleri bir araya getirir. Öğrenci ABD’ye gitmeden önce iş listesini inceler, çalışabileceği alanları belirler, işverenleriyle birebir ya da Skype üzerinden görüşür ve işini seçip çalışmaya hazır bir şekilde yolculuğuna başlar. Çalışacağı şirketin konaklamasını karşılayıp karşılamayacağını bilir. Buna göre öğrenciye konaklama önerileri sunulur. En önemlisi ABD’ye giderken ellerinde bulunan kontratlarda iş ve konaklama yapılacak yer sözleşmede yer alır. Bu da sorunsuz bir Work and Travel deneyimi yaşanmasını sağlar. 

 

Neden Work and Travel Programına Katılmalısınız? 

 • Work and Travel düşük maliyetlerle yeni deneyimler kazanmanızı sağlar.
 • Katılımcılara iş ve konaklama garantisi verilir.
 • Amerika’da macera dolu, unutulmaz bir yaz geçirirsiniz.
 • İngilizcenizi geliştirirsiniz ve bu konuda güveniniz artar.
 • Özgeçmişinizi zenginleştirir, uluslararası bir iş deneyimi ve referans katarsınız.
 • İş deneyimi ve çalışma disiplini kazanırsınız.
 • Uluslararası firmaların çalışma biçimlerini öğrenirsiniz.
 • Çok kültürlü bir ortamda yaşayarak yen kültürler tanır, kendi kültürünüzü tanıtırsınız.
 • Çalışma ve kazancını yönetme becerileriniz gelişir.
 • Tutumlu bir gençseniz ülkenize para biriktirerek dönerseniz.
 • Mezun olduktan sonra yurt dışında yüksek lisans ve doktora yapmak istiyorsanız, bu araştırmaları yerinde yapabilirsiniz.