Vize İşlemleri
Vize İşlemleri

Vize İşlemleri

Work and Travel (WAT) programıyla ABD’ye giden öğrenciler J1 vize kategorisinde yer alırlar. Bu kategori ABD’de değişim programlarına katılmaya uygun görülen adaylara özel hazırlanan bir vize türüdür. J1 vizesi 15 Mayıs-1 Ekim tarihleri arasında WAT programıyla ABD’de çalışmak isteyen gençlere 3 ay çalışma, 1 ay da seyahat izni tanıyan bir vizedir. 
Wat programına katılmaya karar verip, ön kaydınızı yaptırdıktan ve işinizi seçtikten sonra vize başvurunuz için hazır duruma gelirsiniz. Global Vizyon’un deneyimli danışmanları WAT programının her aşamasında olduğu gibi vize aşamasında da en büyük yardımcınız olacaktır. Vize sürecinde yaşayacaklarınızı adım adım aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;
WAT programına kayıt olan öğrenci işe kabulünden sonra vize başvurularını başlar. Global Vizyon’un vize departmanından temin edilebilen vize başvuru formu öğrenci tarafından doldurulur. Form kolaylıkla doldurulabilir, eğer anlaşılmayan bir nokta varsa Global Vizyon danışmanları yardımcı olacaktır. Vize için 5x5 ölçülerinde biyometrik fotoğraf çektirilir. Fotoğrafın boyutları başvuru esnasında büyük önem taşır. Kriterlere uymayan fotoğrafla başvuru yapıldığı takdirde süreç uzar. Bu sebeple danışmanın iyice dinlenmesi ve fotoğrafın özelliklerinin ne olacağı konusunda net olunması gerekir. Fotoğrafın kesinlikle son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Fotoğrafçıdan çekilen biyometrik fotoğrafların dijital kopyası da istenmelidir. 
Form ve fotoğraf işlemleri tamamlandıktan sonra bu belgelerin dijital formatları Global Vizyon ofisine gönderilir.
Vize danışmanı, öğrencinin online başvuru formunu olan DS-160’ı doldurur. Vize görüşmesi için gerekli evrakları tamamlar.
Öğrenci ya kredi kartı bilgileriyle vize ücretini öder ya da vize danışmanından alacağı özel bir numara (MRV Kodu) ile Akbank’a vize ücretini yatırır.
Vize danışmanı konsolosluktan öğrencinin vize randevusunu alır. ABD vizesi alırken konsolosluğa gitmek ve yüzyüze görüşme yapmak mecburidir. 
Öğrenci Global Vizyon’un vize departmanından sıraya konmuş evraklarını alır ve  vize danışmanı vize  görüşmesi  ile ilgili öğrenciye ayrıntılı bilgi verir.

Vize Evrakları:
ABD Konsolosluğu’nda vize görüşmesine giderken yanınızda bulundurmanız gereken evraklar;
  • Pasaport
  • Biyometrik fotoğraf
  • DS-160 Formu
  • DS-2019 belgesi | Çalışma İzni
  • Sponsor mektubu
  • SEVIS I-901 ücreti ödeme belgesi
  • Ağzı mühürlü kapalı zarfta transkript
  • Öğrenci Belgesi
  • Vize ücreti ödeme makbuzu

Yukarıda bahsedilen tüm evraklar Global Vizyon danışmanınız ile birlikte hazırlayacaksınız. Bu yüzden bilmediğiniz evraklar varsa bu konuda sıkıntı yaşamayın çünkü ön kaydınızın ardından danışmanınız tüm gerekli ve önemli bilgileri paylaşacak, her birini detaylıca anlatacaktır.
Vize görüşmenizden önce en önemli evraklarınız olan Çalışma izni, SEVIS ve DS-160 Formunuzu Global Vizyon ofisinden almanız gerektiğini unutmayın.

Yukarı da istenen belgelerin dışında çalışma süreciniz sona erip seyahat sürecinize başladığınızda ne gibi planlar yaptığınıza, finansmanınızı nasıl sağlayacağınıza, ailenizden destek alıp almayacağınıza dair destekleyici evrakları yanınızda götürebilirsiniz. Örneğin ailenizden destek alacaksanız masraflarınızı karşılayacak kişinin banka hesap bilgileri, maaş bordrosu, emeklilik evrakları, finansal evrakları götürülebilir. Bu belgeler isteğe göre verilecektir o yüzden eğer bu evrakları temin edemeyecek durumdaysanız bu vize sürecinizde bir sıkıntı yaratmakaycaktır. Ayrıca daha önce ABD vizesi aldıysanız, vizenizin yer aldığı eski pasaportunuzu da evraklar arasına dahil edebilirsiniz.
Vize Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler:
Her vize görüşmesi farklı şekilde gelişir. Fakat mülakat yapacağınız yetkilinin vize vereceği kişilerden beklentileri hemen hemen birbiriyle aynıdır. Bu sebeple vize görüşmesi sırasında temel olarak dikkat etmeniz gereken konuları size sıralayabiliriz,
Mülakat Öncesi:
- Her öğrenci vize görüşmesine gitmeden önce "İnsan Kaçakcılığıyla Mücadele Broşürünü" okumalıdır. Global Vizyon vize danışmanınız bu broşürü, görüşmeden önce size gönderecektir. Bu broşür ABD’nin yasadışı yollarla ülkede kalmaya çalışanlarla ilgili ne kadar katı kurallara sahip olduğunu göstermektedir. Bu broşürdeki kurallar ve uyarılarla ilgli bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.
- Vize görüşmenize size verilen saatten yarım saat önce, şık ve bakımlı bir şekilde gitmeniz olumlu olacaktır.
- Konsolosluktan içeri girerek yüksek güvenlikli bir aramadan geçeceğinizden dolayı zorluk çıkarmaması adına çok fazla elektronik eşyayı yanınızda götürmemenizi öneririz.
- Vize görüşmesi sırasında bekleme süreniz uzayabilir. Bu sebeple görüşmeye gideceğiniz gün için başka bir plan yapmamanızı öneririz.
- Vize sıranızı beklerken saygılı bir şekilde beklemeli, uygunsuz hareketlerde bulunmamalısınız.
- Konsolos güvenliği tarafından görüşme saaatiniz geldiğinde, adınız okunacak ve sizinle aynı saatte randevusu olanlarla birlikte sıraya girerek içeri davet alınacaksınız. Bu esanada görevlileri dinlemeli ve yönlendirmelerini dikkate almalısınız.
- İçeriye alındıktan sonra camlı bir bölmeye evraklarınız teslim edecek ve sıra numarası alacaksınız. Banka sisteminde olduğu gibi küçük ekranlarda numaranız yandığı zaman yetkililerin yanına gideceksiniz. Ekranda numaranız 2 kere yanacak. İlkinde ABD’li bir memur kibar bir şekilde parmak izinizi alacak. Numaranız ikinci kez yandığında ise vize memuruyla görüşmeye gireceksiniz. 

Mülakat Sırasında:
- Vize yetkilileriyle yapılacak mülakat genellikle 1- 5 dakika arası sürer. Mülakat boyunca sadece İngilizce konuşulur. Bu sebeple görüşme öncesi pratik yapmanız önerilmektedir.
- Mülakat esnasında güleryüzlü olmanız, tutarlı cevaplar vermeniz, pozitif tutumunuzu kaybetmemeniz gerkemektedir. Vize memuru size ABD’de çalışacağınız iş hakkında sorular soracaktır. Öğrencinin çalışacağı işi, gideceği eyalati ve konaklama yapacağı yeri çok iyi bilmesi gerekmektedir. Work&Travel’ın amacını bilmeyen, çalışacağı işten, gideceği eyaletten haberi olmayan bir öğrencinin vizesinin red cevabıyla geri dönmesi büyük bir ihtimaldir. 
- Mülakat sırasında yöneltilecek sorular arasında öğrencinin Türkiye’de okuduğu okul, bölümü, bölümün içeriği gibi sorular da sorulabilir. Bu tip sorulara hazırlıklı olmalısınız.
- Mülakatın amaçlarından biri de temel İngilizce seviyenizi gözlemlemektir. Bu sebeple kişisel sorularla karşılaşabilirsiniz. Konsolos; yaşadığınız şehir, aileniz, hobileriniz, haftasonu planlarınız ve en sevdiğiniz renge kadar pek çok konuda sorular yöneltebilir. Unutmayın ki vize memuru görüşme sırasında sizden mükemmel İngilizce konuşmanızı beklemeyecektir. Hızlı, akıcı, mükkemel İngilizce konuşamıyorum, aksamalar yaşıyorum diye üzülmenize ve paniğe kapılmayın. Size sorulanları anlayabiliyor ve kısa da olsa cevap verebiliyor olmanız yeterli olacaktır.
- Mülakat esanasında istenilen tüm evraklar tam olmalı, gergin olmamalı, sorulan sorulara tutarlı cevaplar vermeli, güleryüzlü, pozitif ve güvenilir gözükmelisiniz. Bu şartlar altında vizenizin red edilmesi için herhangi bir neden yoktur. 
Vize Reddi Ne Şekillerde Olur
Global Vizyon danışmanları tarafından hazırlıklarınız yapılarak gideceğiniz görüşmede red cevabı almanız düşük bir olasılıktır. Tabi ki mülakat esnasında bireysel tutumunuz da önemlidir. Vize reddi 2 şekile olur;

- Direkt red (Kesin Red): Vize memurunun evraklarınız ve beyanlarınızdan tatmin olmaması durumunda ortaya çıkar. Şartlar ve evraklarda değişiklik yapabiliyorsanız, tekrar başvuru yapılabilirsiniz. Biraz zorlu bir sürece girildiğinin işaretidir.
- Teknik red (Geçici red): Başvurunuz esnasında eksik evrak verdiyseniz, evraklarınız tamamlanana kadar vizeniz verilmez. Aslında bu durum red değilde evrakların tamamlanması için verilen bir süredir. Evraklarınızı tamamladığınız zaman vizeniz basılacaktır