Vergi Kesintisi ve İade
Vergi Kesintisi ve İade

Vergi Kesintisi ve İade

WAT programına başvurduğunuzda ülkede çalışma iznine sahip olduğunuzu ve adınıza bir Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) çıkartıldığını daha önceki başlıklardan biliyorsunuz. Aldığınız bu çalışma izni ve sosyal güvenlik numarası; ABD’nin kanunları ve güvencesi altında yasal olarak çalışmanızı sağlar. Ülke çatısı altında çalışan her birey, maaşından devlete vergi ödemek zorunda olduğundan WAT katılımcıları da bu kurala uymak zorundadır.

WAT katılımcılarının maaşlarından yaklaşık yüzde 10’luk bir kesinti yapılır. Bu kesintiler Federal Income Tax, State Income Tax (her eyalette yoktur) ve City Income Tax (her eyalette yoktur) vergileridir. Bu vergiler haricinde kesinti yapılamaz. Eğer Social Security&Medicare Tax (FICA) ve Federal Unemployment Tax (FUTA) kesintilerinin yapıldığını görürseniz işvereninize konuyu bildirmeniz gerekmektedir.

Vergi kesintileri için işvereniniz sizden W4 formu doldurmanızı isteyecektir. Bu formu nasıl dolduracağınıza dair bilgileri danışmanınızdan edinebilirsiniz.

ABD’de çalıştığınız süre boyunca maaşınıza yüzde 10’luk bir vergi kesintisi yapılır. Fakat ABD vatandaşı olmadığınızdan dolayı Türkiye’ye geri döndüğünüzde bu vergi kesintisinin yüzde 80’ini geri alabilirsiniz.

Vergi kesintinizi geri almak için yanınızda belgeleriniz olmalıdır. O belgeler;

  • Pasaport
  • Pasaportun J1 vize sayfası
  • Social Security Card (SSN)
  • DS 2019 Belgesi
  • Son maaş çeki (İş yeri son maaş çekini alamayan öğrenciler birkaç ay sonra gerekli W2 formunu işverenden ister ya da işveren yollar)

 

Bu evrakların kaybolma olasılığına karşı her birinin fotokopisini ya da fotoğrafını çekip saklarsanız vergi iadesi alımında herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.