Ulaşım Siteleri
Ulaşım Siteleri

Ulaşım Siteleri

ABD, Atlantik kıyısından Pasifik kıyısına uzanan dört saat dilimini kapsayan büyük bir ülke olduğundan dolayı eyaletler arasında yolculuklar uzun sürmektedir. Bu sebeple ulaşım konusunda hassas davranılmalı ve üzerine düşünülmelidir. Seyahat sürecinizi en iyi şekilde geçirebilmeniz için programa başlamadan önce ve program süresince araştırma yapılmasını ve bir plan dahilinde yola çıkılmasını öneriyoruz.

WAT programının 3 aylık çalışma sürecinde kurulan dostluklar, çevreye/ortama alışılması ve ABD’de yaşayanların tavsiyeleri derken unutulmaz bir tatil planı yapılması zor değildir. Yolculuğunuz için bir rotanızı belirledikten sonra hangi ulaşım yolunu seçeceğinize karar vermeniz gereklidir. Yolculuğun en önemli ayağı ulaşımın planlanması olacaktır.

Ülke genelinde ulaşımı sağlamak için yaygın olarak havayolları ve özel araçlar kullanılmaktadır.

Eyaletler Arası Seyahat:

Hava Yolu: Doğusu ile batısı arasında 4500 km’lik bir mesafe olan ABD’de en çok tercih edilen ulaşım şekli havayoludur. Work&Travel (WAT) programına katılan öğrenciler çalışma süreçleri boyunca yakın yerleri; araba, otobüs, tren, bisiklet gibi ulaşım araçlarıyla ziyaret etmekte fakat eyaletler arası ulaşım için havayolu kullanmaktadır.

ABD vatandaşları havayolunu sıkça tercih ettiklerinden dolayı uçuş sayıları oldukça fazladır. Öğrencilerin bilet fiyat dolayısıyla tercih etmekten çekindiği ulaşım şeklinde belirli siteler takip edildiği takdirde oldukça uygun fiyatlara uçak bileti alınabilmektedir. Seyahat sürecinizi planlarken www.expedia.com, www.traveocity.com, www.orbitz.com gibi siteleri ziyaret etmenizi öneririz.

Araç Satın Alma: WAT programına katılan öğrencilerin 3-4 kişi bir araya gelerek uygun fiyatlı bir araba alması, bu araçla ABD’yi gezmeleri oldukça sık rastlanan bir durumdur. ABD’de araç fiyatları ülkemize oranla oldukça ucuz olduğundan öğrenciler biriktirdikleri para ile araç satın almakta sıkıntı yaşamazlar. ABD’de 800-1000 USD’a araç satın alınabilir.

Türkiye’deki ehliyetler ABD’de de geçerlidir, bu ehliyetlerle ABD’de trafiğe çıkabilirsiniz. Araba alındığı takdirde sigortası yapılması gerekmektedir, sigortasız araçlar trafiğe çıkamaz. Sigorta konusunda araba satın alacağınız şirketler yardımcı olacaktır. Öğrenciler aldıkları aracı WAT bitiminde satarak ülkelerine geri dönüş yaparlar.

Araç Kiralama: Araba satın almak istemeyenler genellikle araç kiralamayı tercih etmektedir. Araba kiralamak isteyenlerin 25 yaşında olma zorunluluğu vardır. Fakat bazı şirketler 21 yaşındakilere belirli bir ücret karşılığında araba kiralayabilmektedir. Araçlar kredi kartı ile kiralanır bu sebeple gezinizi arabayla yapmak istiyorsanız ABD’ye giderken kredi kartınızı yanınıza bulundurmanız gerekli olacaktır. Günlük 30 USD’a araç kiralayabilirsiniz, üzerine ayrıca sigorta masrafları da çıkacaktır.

Araç satın almak yada kiralamak isteyenlerin ABD’de trafik kurallarının çok katı oluğunu unutmaması gerekir. Her eyaletin kendine ait trafik kuralları vardır. Bu kurallara uyulmaması durumunda hem can güvenliğiniz tehlikeye girer hem de cezai yaptırımlar uygulanır. Bu sebeple araba kullanma konusunda kendini yeterli hissedenlerin araba satın alması yada kiralamasını önermekteyiz.

Otobüs: Ekonomik bir seyahat süreci geçirmek isteyenler genellikle otobüsle ulaşımı tercih etmektedir. Eyaletler arasında geniş bir otobüs ağı bulunmaktadır. Uçak biletlerine oranla daha düşük fiyatlara ulaşım sağlanmakta fakat harcanan süre artmaktadır.

Otobüslerin konforu Türkiye’deki kadar yüksek değildir. Otobüslerde numaralı sistem bulunmamaktadır. Bilet alan istediği koltuğa oturabilmektedir. Amerika’nın en yaygın otobüs ağı olan Greyhound şirketine www.greyhound.com dan ulaşabilirsiniz.

Tren: Tren ile her gelişmiş ülkede olduğu gibi Amerika'da da oldukça rahat bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Tren biletleri kimi zaman uçak bileti fiyatlarıyla yarışır. Tren içerisinde yiyecek ve içecek oldukça yüksek fiyatlardan satılır. Tavsiyemiz tren yerine uçak kullanılması olacaktır. Tren ile yolculuk fiyatlarına bakmak için tek şirket olan www.amtrak.com ziyaret edilebilir.

Bisiklet: ABD’de şehir içerisinde bisiklet kullanımı oldukça yaygındır. Bisikletler için özel yollar bulunmaktadır. Özellikle çalışma döneminde öğrencilerin büyük bir çoğunluğu işlerine bisikletle gidip gelirler. Seyahat sürecinizde gittiğiniz şehirlerde bisiklet kullanabilirsiniz. Bisiklet kullanırken kask kullanmak ve kurallara uymak zorunludur.

ABD Dışına Seyahat: Çalıştığınız süre zarfında izin günlerinizde yakın şehirleri gezme imkanı bulduysanız ve bu sizin için yeterli olduysa ABD dışındaki ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz.

En önemli nokta; çalışma vizesi bittikten sonra ABD’den bir kez çıkış yapıldığında tekrar geri dönülemez. ABD dışına çıkılığında Türkiye’ye dönüşleri gidilen ülkelerden gerçekleştirilir. Ayrıca gitmek istediğiniz diğer ülkeleri için de vize almanız gerekmektedir.

Çalışma vizesi bitmeden, işten arta kalan boş vakitlerinde ABD dışında bir ülkeye gitmek isteyenler ise aşağıdaki adımları izlemelidir.

• Gitmek istenilen ülke vizesine başvurulmalı
• WAT’a giderken alınan J1 vizesinin çok girişli (multiple entry) olup olmadığına dikkat edilmeli. J-1 vizesinde " entries"="" yazan="" kısmın="" altında="" "m"="" işareti="" varsa="" abd'ye="" tekrar="" giriş="" yapılabilir• İşveren şirketten çıkışa dair izin yazısı alınmalı 
• DS-2019 formunun altında yer alan "Travel Validation Section" kısmını AAG danışmanına imzalatılmalı.
Bu imzayı alabilmek için seyahat planından 3 hafta önce AAG'nin Texas'da bulunan merkezine aşağıdaki belgelerin posta yoluyla gönderilmesi gerekir: 
- Üzerinde ikametgah adresinizin yazılı olduğu mühürlü adınıza bir zarf (DS formunun geri gönderilmesinde kullanılır) 
- Yolculuk planı, gidiş ve dönüş tarihleri ve seyahat sebebini anlatan bir yazı 
- Telefon numarası ve e-posta adresi 
- Orijinal DS-2019 formu 
- İşverenden alınan izin yazısı