Türkiye'ye Dönüş
Türkiye'ye Dönüş

Türkiye'ye Dönüş

Türkiye’ye dönüş yolculuğunuzda, Amerika maceranızın başladığı gün dünmüş gibi gelecek… İlk haftalarda yaşadığınız uyum süreciniz, işvereninize, çalışma ve oda arkadaşlarınıza alışma döneminiz hepsi tatlı birer anı olarak hafızlarınızda yer edecek. Edindiğiniz paha biçilmez deneyim, kurduğunuz dostluklar, geliştirdiğiniz İngilizceniz ve genişleyen dünya görüşünüz cebinizdeki en önemli hediyeniz olacak. 

ABD’ye giriş yaparken dikkat etmeniz gereken konuları nasıl not aldıysanız, dönüş yolculuğunuzda da unutmamanız gereken konuları listelemelisiniz…
Amerika'dan Türkiye'ye dönerken unutmamanız gereken işlemler ABD’ye giriş yaptığınız zamanki kadar çok ve detaylı değildir. Bu işlemleri özellikle işinizden çıkıp seyahat sürecine başlarken yapmanız gerekir. Amerika'daki son maceranıza başlarken aşağıdakileri yapmayı unutmayın:


Türkiye'ye döndüğünüzde vergi iadesi almanız için son maaş çekinizi almayı unutmayın. Son maaş çekinizi alamıyorsanız Global Vizyon ya da kendi adresinizi verebilirsiniz. İşvereneniniz bu adrese maaş çekinizi gönderecektir. İşvereninize hatırlatmada bulunabilmek için kendisinin iletişim bilgilerini almanızı da öneririz.
Social Security kartınızı ve DS-2019 formunuzu yanınıza almayı unutmayın.
Bazı durumlarda konaklamanızı ve işinizi çok erken bırakıyorsanız konakladığınız mekana verdiğiniz depozitonuzu alamayabilirsiniz. İşyeri ve konakama mekanınızdan erken ayrılma durumunda AAG ile irtibata geçmeyi unutmayın.
Yolculuk sürecinizi programlarken Amerika'ya ilk girdiğinizde pasaportunuza basılan çıkış damgasına göre ayarlamayı unutmayın.
Amerika'daki uluslararası hava alanları çok büyük olur. Gitmeden biletinizi iyice kontrol ederek hangi terminalden bineceğinize bakmayı unutmayın.
Her zaman olduğu gibi güvenlik ve bagaj kontrolleri sebebiyle hava alanına erken gitmenizi öneririz.