Travel Süresi
Travel Süresi

Travel Süresi

Work and Travel (WAT) Programı 3 aylık çalışma ve bir aylık seyahat sürecinden oluşmaktadır. Öğrenciler final dönemlerini atlattıktan sonra Work & Travel maceralarına başlarlar. J1 adı verilen çalışma vizesini alan öğrenci ilk 3 aylık süreçte yerleştirildiği işyerinden çalışır. Çalışma süreci sona erdiğinde ise 1 ay seyahat etme hakkına sahip olurlar. Bu süreler herhangi bir şekilde uzatılamaz. Öğrenci ABD tarafından belirtilen süre zarflarında çalışma ve seyahat sürecini tamamlayarak ülkesine geri döner.

Program Başlangıç Tarihleri

WAT programına katılan öğrenciler normal şartlar altında 15 Mayıs tarihinden itibaren çalışma hakkına sahip olur. Fakat Türkiye’de üniversitelerin final tarihleri geç olduğundan bu süre esneyebilmektedir. Genelde 1-20 Haziran tarihleri arası öğrenciler WAT maceralarına başlangıç yaparlar.

Her iş yerinin kendi başlangıç ve bitiş tarihi vardır. İş seçimi yapılmadan önce bu tarihlere dikkat edilmelidir. 1-2 günlük gecikmeler işverenler için sorun teşkil etmez. Öğrenci iş kararını verirken Global Vizyon danışmanları yanında olacağından doğru yönlendirmelerle en iyi fırsatın seçilmesi sağlanacaktır.

İşyerini ve gidiş tarihlerini belirleyen öğrenci 3 aylık sürecini çalışarak geçirdikten sonra 1 aylık seyahat hakkını kazanır. Öğrenci travel sürecinde ABD’nin istediği eyalatine seyahat edebilir, konaklayabilir, alışveriş yapabilir. 1 aylık travel sürecini tamamlayan öğrenci ülkesine geri döner. Travel süresinin uzatılması söz konusu değildir. Dönüş sürecini uzatan öğrenci yasadışı konuma düşer, ABD’nin ceza ve yaptırımlarıyla karşılaşır.