Sosyal Güvenlik No.
Sosyal Güvenlik No.

Sosyal Güvenlik No.

Social Security Number (SSN) sosyal güvenlik numarası anlamına gelmektedir. SSN numarası Türkiye’deki TC kimlik numarası gibi düşünülebilir. Tüm SSN’ler kişiye özeldir. Amerika’da SSN alındığında bu numara ömür boyu kullanılacak, bir daha Amerika’ya gidilmeyecek olsa bile bu numara kişiye ait olarak kalacaktır.

SSN Kartı Ne İşe Yarar?
WAT programına katılan her öğrenci Amerika’da çalışacağı için mutlaka sigortalı olmak zorundadır. Bu nedenle Amerika’da işe başlayacak olan her öğrencinin SSN çıkartması mecburidir. Bu numaraya sahip olmayan öğrenci Amerika’da yasal olarak çalışamaz. Tüm işverenler SSN kartına sahip kişileri işe alırlar; aksi durumda işveren kaçak eleman çalıştırıyor pozisyonuna düşer. Ayrıca bu numara alındıktan sonra öğrenci ev kiralama, faturalı telefon hattı alma, banka hesabı açtırma gibi işlemleri de yapabilemektedir.

SSN Kartı Nasıl Alınır?
ABD’ye ayak basar basmaz SEVIS Check in işlemi yapılmak zorundadır. Sevis check-in işlemi yapılmadan SSN başvurusu yapılamaz.
Sevis check-in işlemi yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Ofisi’ne gidilerek SSN başvurusunda bulunulur. SSN kartı hemen verilmez fakat başvuru yapıldığına dair konfirmasyon bilgileri bulunan bir kağıt verilir. Bu kağıtla birlikte ABD’de yasal olarak çalışılabilmektedir. 
SSN kartının aslı da 1 ile 4 hafta içerisinde öğrencinin ikamet ettiği adrese gönderilir.


Sevis Nedir ?