Sağlık Sigortası ve Kapsamı
Sağlık Sigortası ve Kapsamı

Sağlık Sigortası ve Kapsamı

Work and Travel (WAT) programına katılan öğrenci; Global Vizyon’un Amerika'da çalıştığı partner şirket tarafından, 3 aylık çalışma süreci boyunca sigortalıdır. Sigorta; genel sağlık problemlerinde ve özellikle acil durumlarda öğrenciye yardımcı olur. Sigorta, doktor ziyaretlerini kapsar, testleri ve acil durumlarda hastane yatışlarını da karşılamaktadır. 

Sigorta; acil durumlar dışındaki diş rahatsızlıkları,  göz rahatsızlıklarını, fizik tedavi, kronik hastalıkları, risk taşıyan herhangi bir etkinlik sonucu olabilecek kazaları, suç teşkil eden durumlarda olabilecek kazaları, AIDS, HIV, alkol ve uyuşturucu altında yapılan araç ve motor kazalarını kapsamaz. 

Doktora Gitmeniz Gerektiğinde Aklınızda Bulundurmanız Gerekenler:

Amerika'nın sağlık sigortası sistemi oldukça farklı ve pahalıdır. Bu sebeple doktora gitmeden önce öğrenci aşağıdaki adımları izlemelidir:

 Doktora gidilmeden önce sigorta kartınızda numarası bulunan sigorta şirketi aranır.

 Sigorta şirketine kimlik bilgilerini ve sigorta kartında yazan "certificate" numarasını söylenir.

 Sigorta şirketi öğrencinin sigortasını kapsayan bir doktor bulur.

 Öğrenci doktora giderken yanında sigorta kartını, pasaportunu ve DS-2019 formunu götürür.

 Öğrencinin doktora gittiğinde 100 USD, hastaneye gittiğinde ise 250 USD ücret ödemesi gereklidir. Bu ücretin geri ödemesi olmadığı için acil durumlar dışında doktora gidilmesi tavsiye edilir.

 Doktora gittikten sonra 10 gün içerisinde sigorta şirketi öğrenci tarafından aranır, alınan sağlık hizmetiyle ilgili bilgi verilir ve şirketin sigorta talebinde bulmasını talep edilir. Buna İngilizce ‘open a claim’ denir.

 Sigorta talebinde bulunur. Bu da İngilizcede ‘file a claim’dir.

Doktora gitmeden önce bu adımları izlemezseniz ve doktora gittikten sonra 10 gün içerisinde sigorta şirketini arayıp gerekli işlemleri yapmazsanız tüm sağlık masraflarınızı siz karşılarsınız, geri iade alamazsınız.

Sigorta ile ilgili daha fazla bilgi için http://participants.allianceabroad.com/insurance.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

Amerika’ya gitmeden 1 ay önce e-posta adresinize gelecek  sigorta kartınızın çıktısını almayı unutmamalısınız.

Seyahat Sigortası