Öğrencilere Tavsiyeler
Öğrencilere Tavsiyeler

Öğrencilere Tavsiyeler

Work and Travel (WAT) programıyla ilgili tüm yazılarımızda vurguladığımız üzere bu program tatil, eğitim yada para kazanma odaklı bir program değildir. 
Öncelikle programdan maksimum fayda sağlamak için:
- Work&Travel Programı hakkında iyi bir araştırma yapılmalı ve program anlaşılmalı
- Work&Travel’ın seyahat yada eğitim programı olmadığı unutulmamalı
- Work&Travel’ın süresinin önceden belirlenmiş bir program olduğu ve sürenin uzatılamayacağı bilinmeli
- Program kapsamında günde 8 saatin çalışarak geçirileceği akıldan çıkarılmamalı
- İş hayatında ve kültürel oryantasyon sürecinde yaşanılacak problemlere hazırlıklı olunmalı
- Paylaşımlı odalarda kalınabileceği unutulmamalıdır.

Programın Sorunsuz Geçmesi İçin Tüyolar

1)İş hayatı: Work and Travel (WAT)  programı kolay bir program değildir. Öğrenci çalışmak, İngilizcesini geliştirmek ve kültürel olarak zengileşmek için ABD’ye gider. Öğrenci yüksek tempoda, fiziksel olarak yorucu işlerde günde 8 saat çalışılmaktadır. İş yoğunluğuna göre mesaiye de kalma ihtimali vardır. 

Bu çalışma koşullarına dayanabilecek, çalışmayı seven ve çalışma sürecini göze alan öğrenciler bu programa başvurmalıdırlar. Öğrenci WAT programına katıldığında hem kültürel çevresi değişir hem de 3 aylık süre boyunca Türkiye’deki öğrencilik hayatından uzaklaşarak çalışma hayatını geçiş yapar. 

WAT programının ilk haftalarında çalışma hayatına alışma, işveren ve çalışma arkadaşlarıyla iletişim kurma gibi konular nedeniyle stres altına girilebilir fakat unutulmaması gerekir ki kısa bir süre sonra bu şartlara alışılacak ve ömür boyu unutulması mümkün olmayan bir macera yaşanacaktır. 

2)Kültürel Çevre: Amerika’ya gidilen ilk haftalarda kısa süreli kültür şoku yaşanması büyük bir olasılıktır. Bugüne kadar doğup büyüdüğünüz topraklardan, ailenizin yanından ayrılıp, iş hayatına atılığınız bir sürece giriş yapacaksınız. Bu sürece uyum sağlamak için belirli bir sürenin geçmesini beklemelisiniz. En başlarda zor gelen süreç, aradan biraz zaman geçtikten sonra ‘iyi ki’ diyeceğiniz deneyimler yaşadığınız bir maceraya dönüşecektir. Yaşadığınız şehre, konakladığınız yere, iş yerinize ve iletişime geçtiğiniz kişilere alışmak vakit alacaktır. Bu süreç sadece size özel değildir. WAT programına katılan hemen her öğrenci bu süreçlerden  geçmektedir.
Tüm yazılarımızda vurguladığımız gibi bu süreci en az hasarla atlamanız için görev size düşmektedir. Global Vizyon danışmanları tarafından size anlatılan her detay, her küçük ayrıntı, oryantasyon programlarında verilen bilgileri iyice sindirmeniz, WAT sürecine hazırlıklı olmanız kültür şoku yaşadığını süreci o kadar kısaltacaktır. 

Asla unutmamanız gerekir ki ABD’de yalnız olmayaksınız. AAG’nin size atayacağı danışman her zaman yanınızda olacaktır. Danışmanınıza göndereceğiniz bir e-posta veya gün her saati açacağınız bir telefon ABD’de yalnız olmadığınızı size ispat edecektir.

En önemli nokta; Global Vizyon diğer acentelerden farklı olarak öğrencilerin kendi anadillerinde konuşacakları ve daha önceden tanıdıkları bir danışmanı da ABD’ye göndermektedir. Danışman ABD’ye Work and Travel programına giden tüm öğrencilerle iletişim halindedir. Öğrenciler yaşadıkları zorluklarda hem AAG hem de Global Vizyon danışmanlarına başvurabilirler. Küçük bir detay gibi gözüken bu hizmet ABD’de yaşayacağınız günlerde sizin için büyük bir kolaylık olacaktır.

3)Konaklama: WAT sürecinizde 5 yıldızlı otel konforunda bir konaklama beklentisi hayal kırıklıklarına yol açacaktır. Amerika’da konaklama yapacağınız yerler temiz,işlevsel, güvenilir, paylaşımlı mekanlardır. Lüks bir mekan beklentisi yanlıştır. 

Kimi öğrenciler yüksek beklentilerle geldiklerinden dolayı beklentilerin altında bir yerde konakladıkları zaman evlerine dönmek isteyebilirler. Bu noktada kendinizi telkin edip, gerçekçi bir açıdan olaya bakmanız gerekmektedir. ABD’ye gittiğiniz ilk günlerde yaşacağınız bu tip sıkıntılar geçicidir. 1-2 haftalık alışma sürecinden sonra ilk zamanlarda olaylara verdiğiniz tepkilere siz de şaşıracaksınız... 

Konaklayacağınız odalarda 1-2 kişi yada 3-4 kişi kalabilirsiniz. Bazı odalarda sadece kız öğrenciler konaklarken diğer odalarda erkek öğrenciler konaklayabilir. Konaklama yapacağınız yerlerin iş yerinize yakın olmasına dikkat edilir. İşyeriniz ve konaklayacağını mekana yürüyerek, bisikletle yada toplu taşımayla ulaşabilirsiniz. Bahsettiğimiz konularla ilgili detay bilgileri danışmanınızdan öğrenmeniz süreci daha kolay atlatmanıza olanak sağlayacaktır.

Konaklama

4)Irkçılık: Amerika yüz ölçümü Türkiye'nin yüz ölçümünün yaklaşık 12 katıdır. Dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan ABD'de birbirinden farklı etnik kökenlerde insanlar yaşar. Özellikle büyük kentlerde bu çeşitlilik daha fazladır. Öğrenci ABD'ye gittiğinde beyaz Amerikalıların yanında özellikle Afrikan Amerikalı, Hispanik (Güney Amerikalı) ve daha birçok etnik kökenden insan yaşadığını unutmamalıdır. 
Irkçılık suçu ABD anayasasına göre en büyük suçlardan biri sayılır. Bu sebeple öğrenciler; hem kendisine yapılacak bir ırk ayrımının hem de kendisinin başkasına yapacağı ırk ayrımının çok kötü sonuçlar doğurabileceğinin farkında olmalıdır. Günlük hayatınızda kişiler hakkında yapacağınız yorumlara, davranışlarınıza, kullandığınız kelimelere ve hitap şekillerinize dikkat etmenizi öneririz. 

5)İş Disiplini: ABD’ye çalışmaya gittiğinizi unutmayın.  Çalışacağını işlerde işvereninizin, öğrenci olduğunuzdan dolayı size kolaylık sağlanacağını düşünmeniz hata olur. İşvereniniz sizden disiplinli ve özverili bir çalışma bekler. Öğrenci işyerinde özverili ve disiplinli bir şekilde çalışırsa bu işvereni ve iş arkadaşları tarafından takdir görür. 
Amerikan kültüründe işvereninizle ve müdürünüzle iş dışında da dostluklar kurabilirsiniz fakat bu işçi-işveren ilişkinizde itimasa sahip olacağınız anlamına gelmez. İşveren ve müdürünüzle ilişkileriniz ne kadar yakın olursa olsun, sizden disiplinli ve özverili çalışmanızı devam ettirmenizi beklerler. 
WAT programı kapsamında gireceğiniz işyerlerinde misafir olmadığınızı, işvereninizin çalışma şeklinizden memnun olmadığı takdirde sizi işten çıkarma olasılığı olduğunu unutmamalısınız.

Rahat Bir Çalışma Süreci Geçirmeniz İçin Tüyolar:

Dakiklik: İşe her zaman 5 – 10 dakika erken gidin.
Sıkı Çalışma: İşvereniniz sizden sıkı çalışmanızı ve verilen görevleri hızlı bir şekilde yerine getirilmenizi ister. 
İstikrar ve Bilgilendirme: İşinize hergün düzenli olarak gitmeniz gerekir. Bir rahatsızlık yada özel bir sebep dolayısıyla işe gidememe durumunuz olursa ya da geç kalacaksanız amirinize geçerli bir sebep ile her zaman bildirin.
Kurallara Uyma: Çalıştığınız yerin tüm kurallarına uyun. (Cep telefonu kullanımı, kılık kıyafet, sigara yasağı vb.)
Kültür Farkı: Amerikan kültürünü iyi bilmelisiniz, örneğin insanlara el kol şakaları yapmak veya insanların omzuna dokunmak bile kabalık sayılmaktadır. Bunlarla ilgili detay bilgiler oryantasyon sürecinde anlatılacaktır.
İngilizce: Her zaman İngilizce konuşun, amirinizin ya da çalışma arkadaşlarınızın yanında Türkçe konuşmanız kabalık sayılır. Bu sayede İngilizcenizi geliştirerek ülkenize dönme şansı da yakalarsınız. 
Düzgün Görünüm: İş kıyafetleriniz her zaman temiz ve bakımlı olmalıdır. Çünkü işvereniniz sizden hijyenik olmanızı ve iyi görünmenizi beklemektedir. Kişisel hijyeninize her zaman önem verin.
İletişim: Karşınızdaki kişiyi anlamadığınızda tekrar etmesini isteyin; müdürünüz, amiriniz ya da birlikte çalıştığınız insanlar ana dilinizin İngilizce olmadığının farkındadırlar ve size yardımcı olmak için ellerinden geleni yapacaklar. 
Gülümseme: Her zaman pozitif olun, gülümseyin ve karşınızdakilere kibar davranın. Bu şekilde bir yaklaşım her zaman sizin ve karşınızdakinin yararına olacaktır.