Ne Tür İşler
Ne Tür İşler

Ne Tür İşler

Work and Travel programı kapsamında tecrübe gerektirmeyen işlerde çalışılmaktadır. Turizm sektörü gibi kişiler arası iletişimin yoğun olduğu hizmet sektörleri arasında seçim yapılabilmektedir. Sunulan işler genellikle kolay öğrenilebilen ve mesleki bilgi gerektirmeyen alanlardadır. Aşağıdaki alanlarda çalışma imkanları bulunabilir.

Su parkları ve yüzme havuzları

Eğlence Parkları, Ulusal Parklar

Cafe, restoran ve fast-food zincirleri

Oteller ve
Tatil Köyleri

Süpermarketler ve mağaza zincirleri

Su Parkları - Yüzme Havuzları

Su parkları ve yüzme havuzları, en ideal ve en çok tercih edilen eğlenceli işler arasındadır.

İyi İngilizce seviyesine sahip ve yüzme bilen öğrencilerin alındığı bu pozisyonda öğrenciler havuz görevlisi ve cankurtaran olarak çalışır. Bu alanda haftalık çalışma süresi 35-40 saattir. Bu alanda çalışan öğrenciler ortalama 1500-3000 USD kazanabilmektedir. İşveren genellikle konaklama güvencesi sunmaktadır.

Cankurtaran olarak çalışan öğrenciler kazandıkları bu deneyim sayesinde üniversiteden mezun oldukları yıl ABD'ye gelerek 4 ile 10 ay arası yine su parklarında çalışabilir ve isterlerse daha uzun süre de kalabilirler. (Daha fazla bilgi için danışmanınıza H-2B Programını sorabilirsiniz) 

Eğlence Parkları ve Ulusal Parklar

Eğlence parkları ve ulusal parklar özellikle yaz aylarında çok aktiftir. Bu parklarında çalışmak isteyen öğrenciler; park görevlisi, havuz görevlisi, oyun alanları sorumlusu, bilet satışı, yiyecek-içecek satışı, kasiyerlik, fotoğrafçılık, hediyelik eşya mağaza görevlisi gibi işlerde çalışır. Aylık ortalama kazanç 1000 – 2500 USD arasında değişmektedir. 

Bu alanda çalışmanın en önemli avantajı; müşterilerle sürekli iletişim halinde olmanız dolayısıyla İngilizcenizi hızla geliştirebilmenizdir. Dezavantajı ise bazı departmanlarda çalışanlar güneşin altında çalışmak durumundadır ve hava şartlarından etkilenebilirler. 

Otel ve Tatil Köyleri

ABD turizm sektörünün en yoğun yaşandığı ülkeler arasında olduğundan bu sektör oldukça gelişmiştir. Özellikle yaz aylarında oteller ve tatil köyleri en yoğun sezonlarını yaşar ve bu sebepten iş gücüne ihtiyaç vardır. 

En güvenli, risksiz ve rahat alanlardan olan otel ve tatil köylerinde; oda temizliği, garsonluk, komilik yapabilir; kahvaltı görevlisi ve çamaşırhane sorumlusu olarak çalışılabilir. Haftalık 35-40 saat çalışılan bu işlerde aylık ortalama 1000- 2500 USD kazanılabilir. 

Otel ve tatil köylerinde çalışan öğrenciler, otelin kendine ait konaklamasında kaldıkları için  daha az kira öderler ve Türkiye'den daha az öğrenci gittiği için daha çok İngilizce pratik yapabilirler. 

Otel ve tatil köylerini tercih etmenin avantajı yaz aylarında klimalı ortamlarda çalışılmasıdır. Öğrenciler açık alanlarda hava şartlarına bağlı yaşanacak sıkıntılara daha az maruz kalırlar. İngilizce seviyesi çok iyi olmayanlara house-keeping pozisyonunu önerilmektedir. Bu pozisyonda çalışanlar işlerini iyi yaptıkları zaman bahşiş de alabilmektedir. Fakat bu görevde çalışanların oda ve tuvalet temizliği yaptığı unutulmamalıdır.

İngilizce seviyesi iyi olanlar ve turizm alanında kariyer yapmak isteyenlerin farklı pozisyonlarda çalışabileceği otel ve tatil köyleri; kişisel beceriler, iletişim becerileri, organizasyon yetenekleri ve insiyatif kullanma gücünü geliştirmeye olanak sağlar.

Cafe, Restoran ve Fast Food Zincirleri

İngilizce seviyesi iyi olan öğrencilerin en çok tercih ettiği işlerden biri de café ve restoranlardır. Sıcak yaz aylarında klimalı cafe ve restoranlarda çalışan öğrenciler müşterilerle çoğu zaman iletişim halinde olurlar. Ayrıca Amerika'da bahşiş kültürü olduğu için garson olarak çalışan öğrenciler aylık gelirleri diğer katılımcılara göre daha fazla olur. Ancak işverenler garsonluk için öğrenci alırken çok titiz davranır, çok iyi bir İngilizce seviyesinin yanında öğrenciler farklı konularda da değerlendirilir.

Garson olamayan öğrenciler cafe ve restoranların diğer bölümlerinde komi, aşçı yardımcısı, temizlik görevlisi, servis elemanı, depo görevlisi ya da karşılama elemanı olarak çalışabilir. 

Fast Food zincirleri çok tercih edilen bir iş olmasa da daha düşük İngilizce seviyesi olan öğrencilerin tercih ettiği bir iştir. 

Öğrenciler, bu tür işlerde diğer işlere nazaran biraz daha düşük ücret alırlar. Ayda ortalama 1000-2000 USD kazanırlar fakat işyerinin sağladığı indirimler sayesinde yemek masrafları daha az olacağından tasarruf yapmaları mümkündür. 

Süpermarket ve Mağaza Zincirleri 

Katılımcıların en çok tercih ettiği diğer bir iş de market zincirleridir. Öğrenciler yazın klimalı iç mekanda çalışma imkanı bulurlar ve gelen müşterilerle iletişim halinde oldukları için rahatça İngilizce pratiği yapabilirler. İletişim becerisi yüksek, satış ve pazarlam kabiliyeti olanların rahatça çalışabileceği bir alandır. Katılımcılar marketlerde kasiyer, yiyecek servis, satış, dağıtım, reyon, depo veya temizli görevlisi olarak çalışabilirler.

Sürekli farklı insanlarla iletişimde olunduğundan katılımcıların İngilizceleri hızlı bir şekilde gelişir. Unutulmaması gereken nokta bu alanda çalışanların uzun süreler boyunca ayakta görev yapacak olmalarıdır.