Konaklama Seçenekleri
Konaklama Seçenekleri

Konaklama Seçenekleri

Work and Travel (WAT) Programına Global Vizyon aracılığıyla katılan öğrenciler konaklama garantisi ile Amerika'ya giderler. WAT programıyla ABD’ye giden öğrenciler; genellikle en büyük sıkıntıyı konaklamada yaşarlar. Çünkü kimi işveren konaklama konusunda öğrenciye alternatifler sunsa da pek çoğu bu konuyu öğrencinin kendi insiyatifine bırakır. Aracı şirketler de öğrenciyi bu konuda bilgilendirmediğinden öğrenci ABD’ye gittiğinde konaklama yapacağı yeri olmadığından büyük zorluklarla karşı karşıya kalabilir.

Global Vizyon olarak bizim en önemli farkımız konaklama yerini ayarlamadan öğrencilerimizi WAT macerasına başlatmamızdır. İşverenin konaklama garantisi vermediği durumlarda deneyimli ekibimiz öğrencinin çalışacağı mekana en yakın noktada, en uygun şartlarda konaklama alternatiflerini bulur ve sizlere sunar. Öğrencilerimizin tamamı ABD’ye konaklama garantisiyle gider.

Konaklama seçenekleri, konaklamanın türü, adresi ve kirası her işin sözleşmesinde (Job Offer) yer alır. Yani işinizi seçerken konaklama yapacağınız yeri de öğrenmiş ve seçmiş olursunuz. 

Amerika’ya gitmeden önce unutulmaması gereken nokta; konaklanacak yere ne zaman giriş yapılacağının 1 ay öncesinden haber verilmesidir. Bu durum tüm konaklama seçenekleri için geçerlidir.

AAG Aracılığıyla Konaklama  | AAG Assisted Housing

Bu konaklama türünde konaklamayı öğrenci, kendisine sunulan seçenekler arasından seçerek ayarlar. Bu seçenekte öğrenci, iş sözleşmesinde yer alan konaklama seçeneklerinden birini seçer ya da isterse kendisi de ayarlayabilir. Bu tür konaklamaların olduğu yerler genelde uzun yıllardır Work  and Travel öğrencilerinin çalıştığı şehirlerde olduğu için rahatça bir yer bulabilirler. Tek yapmaları gereken  hızlı davranıp gitmeden 1 - 2 ay önce kalmak istedikleri yer ile iletişime geçmeleridir, aksi takdirde istedikleri yer daha erken başvuran katılımcılar tarafından dolabilir. Haftalık kiranın 60 - 125 dolar arası olduğu bu tür konaklamalarda bazen öğrencilerden geri ödemeli depozito istenebilir.

İşveren Aracılığıyla Konaklama | Host Company Provided Housing

Bu konaklama türünde katılımcılar, işverenin Work and Travel öğrencileri için özel olarak ayardığı mekanlarda kalınır. Genel olarak otel, tatil köyü ya da kamp tarzı işlerde sağlanan bu seçenekte öğrencilerin kaldığı yer ya çalıştığı yerde ya da iş yerine yürüme mesafesinde olur. Odalar genel olara 2-4 kişilik olur ve haftalık ortalama 50 - 125 dolar olan kira maaş çeklerinden kesilir. Bu konaklama seçeneğinde bazen gitmeden depozito talep edilir.

Aile Yanında Konaklama

Güvenilir bir ailenin yanından tam yada yarım pansiyon ücreti ödeyerek yapılan konaklamadır. Bu seçeneğin pek çok artısı vardır. Başlıcaları; ailenin bir bireyi gibi kabul görebilmek, aile ortamında güvenli bir şekilde yaşamak, Amerikan aile yapısı/kültürünü yaşayarak öğrenebilmek ve günlük hayatta bol bol konuşma pratiği yapabilmektir. 

Aile yanında konaklanıldığı takdirde pek çok günlük ihtiyacınızı evde bulunan donanımlardan karşılayabilirsiniz. Yiyecek, içecek, çamaşır makinesi, ütü, yatak, nevresim, dolap… vb pek çok malzeme elinizin altında bulunacaktır. 

Tabi aile yanında konaklarken uyulması gereken kurallar da bulunmaktadır. Her ailenin kendi içerisinde kuralları bulunmaktadır. Girilmemesi rica edilen odalar, izinsiz kullanılmaması istenen araç gereçler bulunabilir. Eve kendi haricinizde arkadaş getirmeniz genellikle hoş karşılanmaz. Bu tip bir gelişme olduğunda aileden izin almanız beklenir. Eve giriş-çıkış saatleri de önemli bir konudur. Geç kalma durumunda aile bireylerini haberdar etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde aile; danışmanınız ve polise ulaşabilir ki bu da çok arzulanmayan bir durumdur.