Amerika'ya Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler
Amerika'ya Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

Amerika'ya Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

Work and Travel (WAT) başvurunuzu yapıp, işinizi seçtikten, vize prosedürlerini tamamladıktan sonra ABD’ye gitmeye ve maceranızı başlatmaya hazırsınız demektir. Peki ABD’ye gitmeden önce neler yapmanız, nelere dikkat etmeniz gerekiyor merak ediyorsanız anlatacaklarımızı detaylıca dinlemenizi öneriyoruz…

Work and Travel her aşaması detaylıca planlanması ve ayrıntılara dikkat edilmesi gereken bir programdır. Bu program kapsamında öğrenciye de acenteye de düşen önemli görevler vardır. Bir öğrenci ABD’ye gitmeden önce WAT programının mantığını kavramalı, acente ise öğrencinin bu mantığı kavramasına yardımcı olmalıdır. 
Global Vizyon uzun yıllara dayanan tecrübesi ile öğrencilerin WAT macerasını en sorunsuz şekilde yaşamaları için detaylara önem vermektedir. Global Vizyon, öğrencilerin; başvuru, iş seçme ve vize süreçlerini en sorunsuz şekilde atlamalarını sağladıktan sonra ABD’ye gidişlerinden önce oryantasyon sürecini başlatır. Öğrenciler oryantasyon süreçlerinin sonunda işleri, ABD’de yaşam ve diğer pek çok detaya dair bilgi sahibi olur ve ülkeye hazırlıklı bir şekilde gider.


Türkiye Oryantasyonu:

Öğrenciler, ABD'ye gitmeden yaklaşık bir ay önce Oxford House ve Global Vizyon ekibi ile AAG temsilcilerinin İstanbul’da düzenledikleri oryantasyona davet edilir. Oryantasyonun amacı, öğrencinin program ve işleyiş hakkında kapsamlı bilgi edinmesini sağlamaktır. Oryantasyon kapsamında öğrenciye; ABD’ye ayak basmasından Türkiye’ye dönene kadar neler yapması gerektiği konusunda detaylı bilgi verilir. Öğrenci ABD’de karşılaşacağı her türlü sorun ve konu hakkında önceden bilgi sahibi olur. 

Öğrencilerin Amerika'ya gitmeden önce yapmaları gereken birkaç işlem vardır. Bunların başında yapacakları online oryantasyon gelir. Vize onayını ve uçak biletini alan öğrenci ABD'ye gitmeden önce zorunlu AAG Oryantasyonunu yapmalıdır. Online oryantasyon şu şekilde yapılır:


Öğrenci; AAG ve Global Vizyon WAT’ın kendine göndereceği linkten AAG ID ve DS-2019 Numarası ile profiline girer.
Açılan siteden ABD’ye ineceği uçağın numarası, tarihi, saati, hava alanını ve vize tarihini girer. Bunları dışında istenen bilgiler varsa öğrenci bu alanları da doldurmalıdır.
AAG'nin e-posta adresine gönderdiği linki açar (http://www.allianceabroad.com/summer-work-travel-participant-orientation/)
Öğrenci; bilgileri okur, videoyu izler ve gerekli belgeleri indirir.
Adı soyadı, AAG ID, DS-2019 numarası, e-mail ve tarih kısımlarını doldurur.
Pre-Orientation Quizini çözer.

 
Pre-Orientetaion testi öğrenci vize onayını aldıktan sonra yapılması gereken, amacı öğrencilere program süresince bilgi sahibi olmaları gereken konuları öğretmektir. Bu sebeple tüm okumaları ve testi öğrenme motivasyonuyla yapmanız gerekmektedir. Testeki sorulara doğru cevapları vermeden bir sonraki soruya geçememeniz bu yüzdendir. Doğru cevapladığınız her soruda bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. 
 

Amerika'ya Gitmeden Önce Kontrol Etmeniz Gerekenler:

- Vize ve çalışma izninizdeki tüm bilgilerin pasaportunuzla aynı olması,
- AAG Oryantasyonunuzu tamamlamanız,
- Konaklama yapacağınız yer ile iletişime geçip, geliş tarihiniz hakkında bilgilendirmeniz,
- Tüm önemli evrakların 3 fotokopisini çekip, bir kopyayı Türkiye’de bırakıp, iki kopyayı yanınıza almanız,
- ABD’de size gerekecek tüm telefonları, e-posta adreslerini not etmeniz,
- Gitmeden 24 saat önce I-94 formunu https://i94.cbp.dhs.gov/I94/request.html sitesinden doldurmanız ve çıktısını almanız,
- Hava alanında size gerekecek tüm belgeleri yanınıza almanız gerekmektedir.
 
I-94 formu bazı hava yollarında ya da ABD gümrük kontrolünden önce de yolculara verilir. Formu dolduramazsanız bu şekilde temin edebilirsiniz. Fakat önerimiz işi şansa bırakmadan 24 saat önceden formu internetten doldurmanız yönündedir.


Hava Alanında Yapmanız Gerekenler:


ABD’ye giriş yaparken yanınızda olması gereken belgeler:
- İçinde J-1 vizesinin olduğu pasaportunuz
- Çalışma İzni | DS-2019
- SEVIS ödendi belgesi
- İş Sözleşmesi (Job Offer)
- Sigorta Kartı
- Sponsor Mektubu


Bunların dışında yanınızda olması gereken belgeler:

- Konaklama yapacağınız yerin adresi, konaklayacağınız yerin sorumlusunun iletişim bilgileri ve nasıl gideceğine dair bilgi.
- AAG’ye 24 saat ulaşılabileceğiniz telefon numarası: 1-866-622-7623
- İş yerinizin bilgisi ve adresi


Hava Alanı ve Gümrük Kontrolü:


Uçuş saatinizden yaklaşık 3 saat önce havaalanında olmalısınız. 

Havalimanına gittiğinizde güvenlik ve bagaj kontrolünün ardından, check-in ve pasaport/gümrük kontrolünden geçeceksiniz. 

Bu noktalardan geçişler uzun sürebilir bu yüzden havalimanına erken gitmeniz önem taşımaktadır. Güvenlik ve pasaport geçişleri sırasında evrak ve belgelerinizi memurlara göstermeniz gerekmektedir. Bu geçişlerde evraklarınızı bir yerde unutmamaya dikkat ediniz.

Yurtdışına çıkarken her vatandaş yurtdışı çıkış harcı yatırmalıdır. Gümrük kontrolüne girmeden önce 15 TL’lik yurtdışı çıkış harcınızı havalimanı içerisinden yada 1-2 gün önce bankalardan yapabilirsiniz.

Türkiye’de Başlayıp, ABD’ye Gidildiğinde Tamamlanması Gereken İşlemler

SEVIS Check-in İşlemi
“Student and Exchange Visitor Information System” öğrenci ve değişim programları ile ABD’ye gelen ziyaretçilerin doğru ve güncel bilgilerinin kaydedildiği bir internet sistemidir. ABD'ye Work and Travel Programı ile gelmek isteyen herkes bu sisteme kayıt olmak zorundadır.
SEVIS kaydı Global Vizyon danışmanız tarafınan yapılır fakat öğrenci ABD’ye giriş yaptığında SEVIS Check-in işlemi yaparak bu sistemi aktif hale getirmelidir. Bu işlem DS-2019 Çalışma İzninde yazan iş başlangış tarihinden sonraki 1 hafta içerisinde tamamlanmalıdır. Konu hakkında detaylı bilgiye Program Maliyetleri – SEVIS Nedir?
Asla unutulmaması gereken nokta SEVIS Check-in işlemi ABD’de bulunulan süre boyunca her ay tekrarlanmalıdır.

Sosyal Güvenlik Numarası | Social Security Number Alınması:

Social Security Number (SSN) sosyal güvenlik numarası  demektir. SSN numarası Türkiye’deki TC kimlik numarası gibi düşünülebilir. Tüm SSN’ler kişiye özeldir. Amerika’da SSN alındığında bu numara ömür boyu kullanılacak, bir daha Amerika’ya gidilmeyecek olsa bile bu numara kişiye ait olarak kalacaktır.
WAT programına katılan her öğrenci Amerika’da çalışacağı için sigortalı olmak zorundadır. SSN’ sahip olmayan öğrenci ABD’de yasal olarak çalışamaz. 


Social Security Card nasıl alınır? 

ABD’ye ayak basar basmaz SEVIS Check in işlemi yapılmak zorundadır. SEVIS Check-in işlemi yapılmadan SSN başvurusu yapılamaz.

SEVIS Check-in işlemi yapıldıktan yaklaşık 10 gün sonra öğrencinin ABD’deki durumu aktif olur. Durumu aktife geçen öğrenci; Durumu aktif olan öğrenci; pasaportu, çalışma izni, SSN formu, sponsor mektubu, I-94 formu ve kimliğiyle en yakın Social Security ofisine giderek başvurusunu yapar. 
SSN kartı hemen verilmez fakat başvuru yapıldığına dair konfirmasyon bilgileri bulunan bir kağıt verilir. Bu kağıtla birlikte ABD’de yasal olarak çalışılabilmektedir. 

SSN kartının aslı da 1 ile 4 hafta içerisinde öğrencinin ikamet ettiği adrese gönderilir. 


Sosyal Güvenlik Numarası