İngiltere Öğrenci Vizesi
İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere Öğrenci Vizesi

İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZELERİ

1- 6 Aylık Kısa Dönem Öğranci Vizesi, İngiltere’de 6 aya kadar dil veya sertifika programlarında eğitim almak isteyen başvuru sahiplerini kapsar. Alacağınız eğitimin süresi 6 ay veya daha kısa olsa bile vizeniz minimum 6 ay olarak verilir ve bu vizeyi yine öğrenci olarak uzatmanız mümkün değildir.
-vize Ücreti: 124 USD(Dönemsel olarak değişiklik göstermektedir.)
2- 6 ila 11 ay arası dil veya sertifika eğitimine gitmek istiyorsanız, 11 aylık kısa dönem öğrenci vizesi başvurusu yapmanız gerekir. Eğitim süreniz ister 6,5 ay ister 10,5 ay olsun, vizeniz 11 ay olarak verilir ve yine bu vize de İngiltere’den uzatılamaz. 6 aylık kısa dönem öğrenci vizesinden farklı olarak, 11 aylık öğrenci vizesinde İngiltere’de IHS’ye (Ulusal sağlık sistemi) kayıt olmanız ve sigorta ücretinihttps://www.gov.uk/apply-to-come-to-the-uk sitesi üzerindenödemeniz gerekmektedir.  -vize Ücreti: 233 USD(Dönemsel olarak değişiklik göstermektedir.)  -Sigorta Ücreti: 368 USD( Dönemsel olarak ve program uzunluğuna göre değişiklik göstermektedir.) 
3- İngiltere’deortaokul, lise, lisans, yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, başvuru yapmanız gereken vize türü Tier-4 vizesidir. Diğer 2 öğrenci vizesi birbiriyle büyük benzerlikler gösterse de Tier-4 vizesi diğer 2 öğrenci vizesinden farklıdır. En başta Tier-4 vizesinde başvuru sahibi eğer 18 yaşının üzerindeyse mülakata tabi tutulur, Tier-4 vizesi İngiltere’den uzatılabilir vepart-time çalışmaya olanak sağlar.
*İşaretli vize başvuru merkezlerinde konsolosluk tarafından ek olarak 80$ işlem ücreti alınmaktadır.

İNGİLTERE KISA DÖNEM ÖĞRENCİ VİZESİ

Birleşik Krallık’ta 6 veya 11 aya kadar bir eğitim (dil kursu, sertifika programı) almak istiyorsanız kısa süreli öğrenci vizesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Birleşik Krallık 6 ve 11 Aylık Öğrenci Ziyaretçi Vizeleri uzatılamaz ve değiştirilemez vize statüsündedir.

Kısa süreli öğrenci ziyaretçi vizesi başvurusu için vize memurunun başvuruyu değerlendirme aşamasında dikkat ettiği unsurlar aşağıda belirtilmektedir: 

Başvuru sahibi vizesi bittikten sonra İngiltere’den ayrılma niyetinde midir?
Başvuru sahibi İngiltere’de bulunduğu süre zarfında çalışmaya ihtiyaç duyacak mıdır?
Başvuru sahibi için İngiltere’de almayı planladığı bu eğitim, gelecekteki kariyer planları ve hedefleri için önemli midir?
Başvuru sahibi veya sponsoru, başvuru sahibinin İngiltere’de bulunduğu süreçteki masraflarını finanse edecek maddi yeterliliğe sahip midir?

Global vizyon Uluslararası Eğitim ile yapmış olduğunuz başvuruda ilk olarak gerekli evrakların listesi tarafınıza örnekleri ile birlikte bildirilecekve temin edeceğiniz evraklar firmamız uzmanları tarafından gözden geçirilecektir. Başvurunuzu daha kabul edilebilir hale getirmek için temin etmeniz gereken ek evraklar varsa bunlar size bildirilecektir. Evraklarınız dâhilinde en kabul edilebilir dosya oluşturulduğunda, evraklarınızın Türkçeden İngilizceye tercümesi yine bizim tarafımızdan yapılacak olup, vize başvuru formunuz evraklarınızla tutarlı bir şekilde doldurulacaktır. Bu işlemlerin ardından dilediğiniz bir tarih ve saat için İngiltere Başkonsolosluğu’nun vize başvuru merkezinden sizin için parmak izi taraması için randevu alınacaktır. Öğrenci ziyaretçi vizesi başvurusu ortalama olarak 15 iş gününde sonuçlanmaktadır.

KISA DÖNEM ÖĞRENCİ VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

1- Talep edilen vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport (https://epasaport.egm.gov.tr/) Randevuda orijinali gereklidir.
2- Varsa Eski pasaportlar ve vizelerin dolu ve işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri
3- Tüm yurtdışı giriş çıkışlarınızın nedeni ve tarihe göre sıralaması (danışmanınıza mail atabilirsiniz.)
4- Daha önce yurt dışında ya da yurt içinde dil eğitimi vb. aldıysanız katıldıgınız kursların sertifika ya da fotokopisi.
5- Aile bireylerini de gösteren, Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği (Aile toplum kağıdı) Nüfus müdürlüklerinden ya da E-Devletten alınabilir.
6- Evli İseniz eşiniz ve çocuklarınıza ait kimlik ve varsa pasaport fotokopileri
7- 18 Yaş altı başvuru sahipleri için Anne ve Babadan ya da YASAL vasisinden NOTER onaylı Muvafakatname alınması zorunludur.
8- Varsa Tapu, Kira Sözleşmeleri ve Araç Ruhsatlarının fotokopileri 


EĞİTİM DURUM BELGELERİ

1- Öğrenci iseniz Güncel tarihli Öğrenci belgesi. İngilizce çevirisi gereklidir.
2- Öğrenci iseniz Transkript (Not Dökümü) İngilizce olabilirse daha saglıklı olur.
3- Mezun iseniz Geçici mezuniyet belgesi ya da diplomanız.
4- Katılmış olduğunuz sınavların sonuç belgeleri (Destekleyici evrak niteliğindedir. Gerektiği hallerde istenir.) Örn.: IELTS, KPDS, TOEFL, ÜDS 

MALİ DURUM / İŞ İLE İLGİLİ BELGELER (ÖĞRENCİ VE / VEYA SPONSOR, EBEBEYN İÇİN)

BANKA:
1- Ailenize ve/veya size ait tüm banka hesaplarına ait son 3 aylık hesap dökümü ya da işlenmiş hesap cüzdanları
2- Ailenize ve/veya size ait tüm banka hesaplarına ait dökümdeki son bakiyeyi belirten resmi banka yazısı. Bankanızdan ısrarla isteyiniz! (İngilizce çevirisi gereklidir.)

İŞ/ÇALIŞMA: Maaşlı çalışan iseniz 
1- Maaşlı çalışan iseniz veya çalışıp ayrıldıysanız, son 3 aya ait maaş bordronuz, işe giriş ve işten çıkış bildirgeleriniz ve çalışmaya devam ediyorsanız görev tanım yazısı.Yazının İngilizce çevirisi gereklidir.
2- İşyerinizden izinli iseniz işyeri izin yazısı. (İngilizce çevirisi gereklidir.)
3- Halen çalışıyorsanız şirket evraklarınız; Ticaret sicil gazetesi, İmza sirküleri, Vergi levhası, varsa Ticaret odası belgesi fotokopileri. 

İşveren ya da Şirket Ortağı iseniz
1- İşyerinizin vergi levhası fotokopisi
2- Ticaret sicil gazetesi fotokopisi (kuruluş gazetesi)Ticaret ya da esnaf odası kayıt belgesi
3- İmza sirküleriniz
4- Şahsi hesabınızı ayrı Şirket hesabınızı ayrıca göstermelisiniz. Bu hesaplar ile ilgili son 3 aya ait hesap dökümü ve son bakiyeyi belirten resmi yazı gereklidir.

Emekli iseniz 
1- SGK’dan maaş yazısı ve maaş hesaplarının dökümü
2- SGK’dan ya da E-Devletten alınmış barkodlu Emeklilik Yazısı 

Kamu Çalışanı iseniz
1- Çalıştığınız Kurumdan alınmış Görev Tanım Yazısı
2- Son 3 aylık Maaş Bordrosu
3- SGK’dan alınmış 4A, 4C Hizmet Dökümü

NOTLAR: 

***  6 Aylık( Uzatılamaz) Vize Ücreti: 124 USD$ (Dönemsel olarak değişiklik göstermektedir.)
***  6 Ay üzeri, 11 Aya kadar olan Vize Ücreti :   233 USD $ + 368 USD $   ( Sigorta Ücreti zorunludur. Fiyatlar dönemsel olarak değişiklek göstermektedir.)
***Genel Öğrenci Vizesi TIER 4, yani General Student Visa TIER 4, İngiltere’de lisans, yüksek lisans, foundation, A level, PhD eğitimi gibi programlara katılmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize kategorisidir. Vize Ücreti: 477 USD. Vize ücretine ek olarak gideceğiniz süreye göre zorunlu sigorta ödemesi de yapılmaktadır.
***Vize ücretleri Dolar/Pound paritesine göre değişiklik göstermektedir.
• Her ülke vizesi için konsoloslukların evrak prosedürü farklı olabilmektedir.
• İleri tarihler için evrak topluyorsanız, banka evraklarınızı güncel olması gerektiği için en sona bırakınız.

 


İNGİLTERE TIER4 VİZESİ 
İngiltere’de lisans veya lisansüstü düzeyde bir eğitim almak istiyorsanız veya İngiltere’de lisans veya lisansüstü hazırlık (foundation) programlarına katılmak istiyorsanız, başvuru yapmanız gereken vize türü Tier-4 Genel Öğrenci Vizesi’dir
İngiltere’de bulunulacak süre ve bulunulacak şehir baz alınarak başvuru sahibinin kendisinin ya da anne, baba/yasal vasisinin hesabında gerekli tutarın minimum 28 gün süreyle gösterilmesi gerekmektedir. Gerekli tutarı hesaplarken, eğitim alınacak şehir,süre,toplam maliyeti, bu maliyetin ne kadarının önceden ödendiği gibi hususlar dikkate alınır ve hesaplama sonunda ortaya çıkan rakamın başvuru sahibi veya başvuru sahibinin yasal vasisinin hesabında (yatırım hesapları, fon hesapları, hisse senetleri kabul edilmemektedir) minimum 28 gün süreyle bulunması gerekir. 
Londra’da eğitim alacaksanız, okul ücretlerinize ilave olarak yıllık: 11385 GBP*
Londra sınırları dışında eğitim alacaksanız, okul ücretlerinize ilave olarak yıllık: 9135 GBP** 
İngiltere’den aldığınız kabul (CAS)’ın içeriği son derece önemlidir ve de bu kabul belgesini alırken eğitim kurumuna sunmuş olduğunuz belgelerin orijinallerinide vize başvuru dosyanızda sunmanız gereklidir.
Tier-4 Genel Öğrenci Vizesi sunulan evraklardaki en ufak bir yanlışlık, yetersizlik, eksiklik, tercümelerdeki eksiklik ve/veya yanlışlık vize başvurunuzun direkt olarak reddedilmesine sebep olacağı için en doğru başvuruyu yapmanız gerekecektir. Özellikle eğitim planlarınızın gecikmemesi ve ek bir maddi zarar altına girmemek için en doğru başvuruyu yapmanız son derece önemlidir.
Tier-4 Genel Öğrenci vizesi başvurusu ile İngiltere’de bulunan öğrenciler, vizelerini eğitime devam etmek koşulu ile İngiltere’den uzatabilirler.
Yine Tier4 vizesinde İngiltere’de IHS’ye (Ulusal sağlık sistemi) kayıt olmanız ve sigorta ücretini https://www.gov.uk/apply-tocome-to-the-uk sitesi üzerinden ödemeniz gerekmektedir
Tier4 vize Ücreti      : 442$ Dönemsel olarak değişkenlik göstermektedir.
Sağlık Sigorta Ücreti  : 600$-1300$ arası, sigorta ücreti sistem tarafından hesaplanmaktadır.
GENEL BELGELER;


1- Varsa Eski pasaportlar ve İngiltere vizelerinin sayfalarının fotokopileri
2- Tüm yurtdışı giriş çıkışlarınızın nedeni ve tarihe göre sıralaması (Danışmanınıza mail atabilirsiniz.)
3- CAS Belgesi
4- Aile bireylerini de gösteren, Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği (Aile toplum kagıdı) Nüfus müdürlüklerinden ya da E-Devletten alınabilir. (İngilizce)
5- Evli İseniz eşiniz ve çocuklarınıza ait kimlik ve varsa pasaport fotokopileri
6- 18 Yaş altı başvuru sahipleri için Anne ve Baba dan yada YASAL  vasisinden NOTER onaylı Muvafakatname alınması zorunludur.
7- IHS SİGORTA ÖDEMESİNİN SAYFASININ FOTOKOPİSİ

EĞİTİM DURUM BELGELERİ;

1- Öğrenci iseniz Güncel tarihli Öğrenci belgesi. İngilizce cevirisi gereklidir.
2- Öğrenci iseniz İngilizce Transkript (Not Dökümü) 
3- Mezun iseniz Geçici mezuniyet belgesi ya da diplomanız. (İngilizce)
4- Katılmış olduğunuz sınavların sonuç belgeleri (Destekleyici evrak niteliğindedir. Gerektiği durumlarda istenir.) Örn.: IELTS, KPDS, TOEFL, ÜDS

MALİ DURUM / İŞ İLE İLGİLİ BELGELER; 
(ÖĞRENCİ VE / VEYA SPONSOR, EBEVEYN İÇİN)

BANKA;

1- Ailenize ve/veya size ait 28 gün kuralına uygun ‘’Banka Yazısı’’
   
NOTLAR:

 ** Tier4 Vize Ücreti   :     442 USD $ 
**  Vize ücretine ek olarak Immigration Health Surcharge tarafından eğitim süresine göre zorunlu sağlık sigortası yapılmaktadır.

Her ülke vizesi için konsoloslukların evrak prosedürü farklı olabilmektedir.

İleri tarihler için evrak topluyorsanız, banka evraklarınızı güncel olması gerektiği için en sona bırakınız.