Amerika Öğrenci Vizesi
Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika Öğrenci Vizesi

AMERİKA ÖĞRENCİ VİZESİ


Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu vize başvurularında mülakat yapmakta ve başvurunuzla ilgili en son kararı verirken mülakat sonucuna göre vermektedir. https://ceac.state.gov/genniv/ internet sitesi üzerinden doldurulan vize başvuru formunuzdaki bilgiler, vize memurunun başvurunuzla ilgili temel bir karara varmasını sağlamakla birlikte son kararı mülakat sonucunda vermesi, mülakatın da Amerika vizeleri için önemini vurgulamaktadır. 
Amerika vizesi başvuruları Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılabilmektedir ve mülakat için randevu, bu 2 merkezden birisi için alınmalıdır. Amerika vize başvurularında diğer ülkelerin aksine başvuru sahipleri direkt olarak konsolosluk ve büyükelçiliklere gitmektedir ve başvuru sonucu vize mülakatının hemen ardından belli olmaktadır.
Global Vizyon Uluslararası Eğitimtarafından hazırlanan başvurularda, vize başvuru formları gereken bütün bilgileri önceden vize memuruna verecek şekilde doldurulmakta, vize başvuru sonucunuza olumlu etki edebilecek bütün bilgiler de vize başvuru formlarınıza eklenmektedir. Böylece mülakat için vize memurunun karşına geçtiğinizde, vize memurunun başvurunuzla ilgili olumlu bir izlenime sahip olması sağlanmaktadır. Bunun haricinde vize mülakatınız öncesi dikkat edilmesi gereken konularla ilgili sizi bilgilendirip, mülakat sırasında da en doğru cevapları vermenizi sağlamaktayız.
Dönemsel yoğunluğa bağlı olmakla birlikte genellikle randevutarihi,başvuru tarihinden yaklaşık 1 hafta ya da 10 gün sonrası için verilir.Randevu gününde vize başvurunuzun sonucu, vize memuru tarafından olumlu veya olumsuz olarak söylenmekte ve olumlu olarak değerlendirilen başvurularda pasaportlar başvuru sahibine PTT ile 3 gün içinde gönderilmektedir.

AMERİKA ÖĞRENCİ ZİYARETÇİ VİZESİ

Amerika öğrenci vizeleri (F1) kategorisindedir ve Amerika’ya dil eğitimi, sertifika programı, lisans, yüksek lisans amacıyla gelecek olan başvuru sahiplerinin başvurmaları gereken vize türüdür. Vize süresi vize memuru tarafından belirlenmekle beraber genel olarak 1 yıllık veya 5 yıllık çok girişli olarak verilmektedir.F1 Öğrenci vizesi uzatılabilir vize statüsündedir.
Dikkat edilmesi gerekenler: 
1. Öğrenci vizelerinde vize memuru başvuru sahibinin Türkiye ile olan bağlarını sorgular ve planlanan eğitim sonucunda Amerika’dan ayrılma niyetinde olup olmadığını anlamaya çalışır. Bu bağlamda;
Eğer başvuru sahibi Türkiye’de halihazırda öğrenci ve yaz tatilinde Amerika’ya seyahat edecekse, vize memuru öğrencinin Türkiye’deki akademik not ortalamasına son derece önem verir.
Eğer başvuru sahibi Türkiye’de eğitimini yeni bitirdiyse ve hemen sonrasında Amerika’da dil eğitim almaya gidiyorsa, vize memuru öğrencinin gelecek planlarının belirli olmasını bekler ve okuduğu bölüm gereği meslek hayatında İngilizceye ihtiyacı olup olmadığını anlamaya çalışır. Yine Türkiye’deki akademik not ortalaması büyük önem taşımaktadır.
Eğer başvuru sahibi Türkiye’de son almış olduğu eğitimi tamamladıktan uzun bir süre sonra başvuru yapıyorsa, vize memuru neden öğrencinin eğitimine ara verdikten sonra başvuru yaptığını öğrenmek ister. Bu durumda, öğrencinin gelecek beklentileri, mevcut işi gereği İngilizceye olan ihtiyacı gibi etmenler son derece önemlidir ve bunlara mülakat esnasında mutlaka vurgu yapılmalıdır.
Öğrenci vizelerinde vize memuru, öğrencinin veya öğrencinin sponsorunun maddi durumunun Amerika’da alınacak olan eğitimi finanse etmeye yeterli olduğunu görmek ister. Bu bağlamda, öğrencinin veya sponsorun düzenli gelirine ilişkin evraklar ve birikimler son derece önemlidir.

Amerika Öğrenci vizesi Ücreti: 510$(160 $Vize Ücreti+ 350$ Sevis Ücreti)


Sevis Ücreti Nedir?
SEVIS, orijinal adıyla Studentsand Exchange Visitors Information System, eğitim programlarına katılacak kişilerin zorunlu olarak kayıt yaptırması gereken bir takip sistemidir. Eğitim programlarına katılan öğrencilerinhttps://www.fmjfee. com/i901fee/index.html internet sitesi üzerinden ödemesi gereken sevis kayıt ücreti 350 USD‘dir. Tercihen randevunu gününden önce ödeme yapılması gerekmektedir.Vize mülakatıesnasındasevis ödendi makbuzunun konsolosluğa ibraz edilmesi gerekmektedir.

GENEL BELGELER;

1-
Talep edilen vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport (https://epasaport.egm.gov.tr/) Randevu da orjinali gereklidir.
2- Orijinal I-20 Belgesi ( Global Vizyon tarafından temin edilecektir)
3- Varsa Eski pasaportlar ve vizelerin dolu ve işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri
4- 1 adet 5x5 cm boyutlarında fotoğraf.
5- Daha önce yurt dışında yada yurt içinde dil eğitimi vb. Aldıysanız katıldıgınız kursların sertifika ya da fotokopisi. 
6- Aile bireylerini de gösteren, Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği (Aile toplum kagıdı) Nüfus müdürlüklerinden ya da E-Devletten alınabilir. 
7- Evli İseniz eşiniz ve çocuklarınıza ait kimlik ve varsa pasaport fotokopileri
8- 18 Yaş altı başvuru sahipleri için Anne ve Baba dan yada YASAL  vasisinden NOTER onaylı Muvafakatname alınması zorunludur.
9- Varsa Tapu, Araç Ruhsatları ve Kira Sözleşmelerinin fotokopileri 

EĞİTİM DURUM BELGELERİ;
1-
Öğrenci iseniz Güncel tarihli Öğrenci belgesi. İngilizce cevirisi gereklidir.
2- Öğrenci iseniz Transkript (Not Dökümü) Mümkünse İngilizce isteyiniz.
3- Mezun iseniz Geçici mezuniyet belgesi ya da diplomanız.
4- Katılmış olduğunuz sınavların sonuç belgeleri (Destekleyici evrak niteliğindedir. Gerektiği hallerde istenir.) Örn.: IELTS, KPDS, TOEFL, ÜDS

MALİ DURUM / İŞ İLE İLGİLİ BELGELER; 
(ÖĞRENCİ VE / VEYA SPONSOR, EBEVEYN İÇİN)
BANKA;

1-
Ailenize ve/veya size ait tüm banka hesaplarına ait son 3 aylık hesap dökümü yada işlenmiş hesap cüzdanları
2- Ailenize ve/veya size ait tüm banka hesaplarına ait dökümdeki son bakiyeyi belirten resmi banka yazısı. (Örneğini danışmanınızdan isteyiniz)

İŞ/ÇALIŞMA;
Maaşlı çalışan iseniz;

1-
Maaşlı çalışan iseniz veya çalışıp ayrıldıysanız, son 3 aya ait maaş bordronuz, işe giriş ve işten çıkış bildirgeleriniz ve çalışmaya devam ediyorsanız görev tanım yazısı. Yazının İngilizce çevirisi gereklidir.
2- İşyerinizden izinli iseniz işyeri izin yazısı. (İngilizce çevirisi gereklidir.)
3- Halen çalışıyorsanız şirket evraklarınız; Ticaret sicil gazetesi, Imza sirküleri, Vergi levhası, varsa Ticaret odası belgesi fotokopileri. 

İşveren yada Şirket Ortaği  iseniz;

1-
İşyerinizin vergi levhası fotokopisi
2- Ticaret sicil gazetesi fotokopisi (kuruluş gazetesi) Ticaret yada esnaf odası kayıt belgesi
3- İmza sirküleriniz
4- Şahsi hesabınızı ayrı Şirket hesabınızı ayrıca göstermelisiniz. Bu hesaplar ile ilgili son 3 aya ait hesap dökümü ve son bakiyeyi belirten resmi yazı gereklidir. 

Emekli iseniz;

1-
SGK’dan maaş yazısı ve maaş hesaplarının hesap dökümü 
2- SGK’dan ya da E-Devletten alınmış barkodlu Emeklilik Yazisi

Kamu Çalışanı iseniz;

1-
Çalıştığınız Kurumdan alınmış Görev Tanım Yazısı
2- Son 3 aylık Maaş Bordrosu

NOTLAR: 

**Vize Ücreti :  F-1 Öğrenci Vizesi Ücreti: 510 Usd $ (160 Usd Vize Ücreti+350 Usd Sevis Ücreti)
İleri tarihler için evrak topluyorsanız, banka evraklarınızı güncel olması gerektiği için en sona bırakınız.