Üniversite Hazırlık

Üniversite Hazırlık

Yurtdışında eğitimin gençlerin geleceğini kurarken ne kadar önemli bir faktör olduğu bilinmekte… Siz de geleceğiniz için doğru adımları atmak istiyorsanız yurtdışında üniversite eğitimi almanın basamaklarını gelin Global Vizyon’dan öğrenin…

Kaliteli bir gelecek kurmak isteyen, rekabetin oldukça yüksek olduğu üniversiteye giriş sınavalarında başarıyı yakalayamayanlar, kontenjan bariyerine takılanlar, üniversitede puanının yettiğini değil de kendi istediği bölümü okumak isteyenler üniversite eğitimlerini yurtdışında almayı tercih ediyorlar. 

Tabi ki üniversiteyi yurtdışında okuyabilmek bazı gereklilikler bulunmakta. Bunun ilk sırasında; eğitim görülecek ülkenin dilini yeterli seviyede bilmek gerekiyor. Bunun için Türkiye’de okuduğunuz yabancı dilde eğitim veren okulların belgelerini sunabilir yada dil becerilerinize güvenmiyorsanız hazırlık sınıflarına katılabilirsiniz…

Hazırlık Programı Nedir?

Dil yeterliliğini belgeleyemeyen ve üniversitelere doğrudan kabul edilmeyenler öğrenciler için "Foundation", "Access", "Bridging" veya “A Level” olarak adlandırılan ve genelde bir akademik yıl süren hazırlık programları açılmaktadır. Genelde Ekim ve Ocak ayında başlayan hazırlık programları kolejler ve bazı dil okulları tarafından düzenlenmektedir.  Bu programda öğrenciler hem yabancı dillerini geliştirebilmekte, hem de üniversite eğitimine temel oluşturacak bazı dersleri önden takip edebilmektedir. 

Hazırlık programı; İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya, Malta, Yeni Zelanda ve diğer ülkelerin okullarında açılmaktadır. Üniversiteye hazırlık kurslarının süreleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Ortalama 6 - 8 ay süresince devam eder. Amerika ve Avustralya’daki okullardan bazıları sadece yaz aylarında hazırlık programı açmaktadır. Bu nedenle program daha kısa, 12 hafta civarında sürmektedir. Programa kabul edilen öğrenciler, aynı zamanda bir veya birkaç üniversiteye şartlı kabul edilebilirler. 

Üniversite Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrenciler; başarı seviyesine, ilgi alanlarına ve mali şartlarına göre danışmanlarınca yurtdışında seçilen üniversiteye yerleştirilirler. Bu program, özellikle yurtdışında doğrudan üniversite eğitimi yapmak için yabancı dil bilgisi veya akademik seviyesi yetersiz olan öğrenciler için tasarlanmıştır. Dersler, özellikle bir üniversite kampüsünde ya da üniversiteden bağımsız bir kolejde verilir.  


Hangi Ülkelerde Hazırlık (Foundation) Gerekiyor? 

Hazırlık eğitimi, sadece dil eğitimini değil akademik bir hazırlığı da kapsar. Özellikle İngiltere ve Avustralya’da üniversite eğitimi 3 yıl sürdüğünden 1 akademik yıl için hazırlık (Foundation) zorunluluğu vardır. Ancak Kanada, Amerika gibi ülkelerde akademik hazırlık, zorunlu değildir. Kanada ve Amerika’da öğrencinin İngilizce seviyesi yetersiz ise İngilizce hazırlık eğitimi yapması gerekir. Eğer çok iyi seviyede İngilizceye sahipse ve bunu belgeleyebiliyor ise üniversitelerin ilk yılından eğitimine başlayabilirler. Öğrencilerin, iyi bir dil bilgisine sahip olsalar dahi, Amerika ve Kanada’da en az 3-6 ay civarında bir hazırlık eğitimi yapmaları tüm eğitim kurumlarınca tavsiye edilir. 

Avrupa ülkelerinde resmi bir hazırlık eğitim yılı zorunluluğu yoktur. Fakat Global Vizyon olarak; başta Almanya, İtalya, Fransa olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde öğrencilerin eğitim yapmak istediği ülkenin dilini çok iyi öğrenmeleri açısından bir akademik yıl dil hazırlık programlarına katılmalarında fayda olduğunu düşünüyoruz. Eğer bu ülkelerde eğitim dili İngilizce olan bir üniversiteye başvuruluyorsa öğrenci dil yeterlilik belgesi ile 1. sınıftan başlayabilir.