Rusya'da Yüksek Lisans
Rusya'da Yüksek Lisans

Rusya'da Yüksek Lisans

Dünyanın Önde Gelen Ülkesinde Standartların Ötesinde Yüksek Lisans Eğitimi Alabilirisiniz…

Dünyanın en büyük ve en güçlü ülkelerinden olan Rusya’da eğitim alarak geleceğinize büyük bir yatırım yapabilirsiniz. Rusya’nın güçlü ekonomisi, dünya ticaretine yön veren güçlerden olması, günden güne etki alanını geliştirmesi sebebiyle ülkede eğitim almak, bu ülkedeki iş yapma biçimlerini öğrenmek, ülke kültürünü yakından tanımak oldukça önemlidir. 

Köklü bir eğitim geçmişine sahip olan, edebiyattan bilime, sanattan teknolojiye kadar pek çok alanda söz sahibi olan ve son gelişmelere yön veren ülkede eğitim almak bir öğrencinin geleceğini tamamen şekillendirecek bir husustur. Ülkedeki üniversitelerden; Nobel ödüllü pek çok bilim insanı, dünya edebiyatına yön veren yazarlar, siyasi dünyayı şekillendiren siyasetçiler, enerji sektöründe adından söz ettiren işadamları çıkmıştır. 

Ülke; pek çok gelişmeye yön vermesi ve kaliteli eğitim sistemiyle pek çok uluslararası öğrenciyi üniversitelerinde ağırlamaktadır. Rusya; kaliteli eğitimi ve pek çok gelişmeye ev sahipliği yapmasının yanı sıra cazip eğitim ve yaşam masraflarıyla da dikkat çekmektedir. Rusya’da eğitim masraflarının büyük bölümü devlet tarafından karşılanmaktadır. Devletin karşıladığı meblağ haricinde öğrenciler üniversitelere düşük harçlar vermektedir. Türkiye’de bir vakıf üniversitene ödenen meblağlardan daha uygun fiyatlara Rusya’da eğitim almak mümkündür. 

Rusya’da verilen yüksek lisans eğitimi birçok ülkenin doktora(PhD) derecesine eşittir. Ülkede üst düzey, standartların ötesinde bir eğitim verilmektedir. Bu sebeple bu ülkede yüksek lisans yapan gençler ister akademik kariyer planları ister uluslararası kariyer planları yapsın, her ikisinde de Rusya üniversitelerinden alınan yüksek lisans diploması pek çok kapıyı açacaktır. Ülke; akademik alt yapısı ve öğrenci başına düşen profösör sayısı ile diğer ülkelere fark atmaktadır. Disiplinli eğitimi ile Rusya dünya çapında ün kazanmış isimler yetiştirmektedir. 

Rusya’da yüksek lisans
yapmanın en olumlu yönlerinden biri de ikinci yabancı dili öğrenebilme şansıdır. İngilizce eğitim veren bir üniversite yüksek lisansını yapan öğrenci kendi isteği doğrultusunda Rusça da öğrenebilmektedir. Yabancı dili öğrenmenin en iyi şeklinin dili anavatanında öğrenmek olduğundan öğrenciler kısa sürede Rusça dil becerilerini iyi dereceye ulaştırabilmektedir. 

Dünya çapında geçerliliği olan Rus diplomaları YÖK tarafından da tanınır, öğrenciler bu sebeple ülkeye döndüklerinde sorun yaşamazlar. Global Vizyon’un deneyimli danışmanları bu noktada öğrencileri en doğru üniversiteye yönlendirerek herhangi bir sorun yaşanmasının önüne geçecektir. 

Program:

Rusya’daki eğitim sistemi pek çok ülkeden farklı ve kendine has olduğundan öğrencilerin sistemi en iyi şekilde öğrenerek tercihlerini yapması doğru olacaktır… Rusya’da yüksek lisans derecesi aday doktor derecesi yani bilim adamı statüsünü onaylayan ilk derecedir. Yüksek lisans aşamasından sonra öğrenci doktora kademesine devam eder. Öğrenci yüksek lisans derecesini başarıyla tamamladığı takdirde ‘Aday Doktor’ statüsüne sahip olur. Yüksek lisans bölümleri teknik,  fizik, matematik, felsefe, pedagoji, gibi somut alanlardadır. 

Pek çok ülkede master/yüksek lisans programları üniversite sonrası eğitimdir. Fakat Rusya’da yüksek lisans mesleki eğitimin ikinci derecesi olarak tanımlanır. Rusya’da yüksek lisans herhangi bir alanda en az 6 yıl eğitim almayı öngörür. Öğrenci 4 yıllık bakalorya eğitimi/bilimsel çalışma yada bilimsel pedagojik çalışma odaklı en az 2 yıl master eğitimi almak zorundadır. Master eğitimi sırasında öğrenci daha önceden belirlediği konu hakkındaki tezini yazar. Tezi kabul edilen öğrenci başarıyla aday doktor derecesini alır. 

Öğrenci yüksek lisansını başarıyla tamamlamak için yüksek mesleki eğitim diplomasına sahip olmak, üç ayrı adaylık sınavını başarıyla bitirmek, tezini savunmak ve Rusya Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurumunda tez savunma sonuçlarının kontrolünden geçmek zorundadır. 

Rusya’da yüksek lisans titizlikle çalışılan, adanmışlık gerektiren zorlu bir süreçtir. Yukarıda verilen bilgiler Rusya’da yüksek lisans hakkında kısa bir bilgilendirme amaçlıdır. Konu çok daha kapsamlı ve detaylıca öğrenilmesi gereken bilgileri içerir. Bu sebeple Global Vizyon danışmanlarıyla yapılacak detaylı bir görüşme akıllardaki soru işaretlerinin aydınlatılması için gereklidir.

Başvuru Şartları ve Koşullar

Rusya’da yüksek lisans yapabilmek için 4 yıllık bir lisans programından mezun olmak gereklidir. Uluslararası öğrenci kendi ülkesinde yüksek lisans yapabilmek için gerekli yeterlilik ve belgelere sahipse Rusya’da da yüksek lisans yapabilmektedir. Rus üniversitelerinin ayrıca bir giriş sınavı yoktur. Yalnızca kültür-sanat bölümleri öğrencileri yetenek sınavlarına tabi tutabilir. 

Rusya’daki üniversitelerin büyük bölümü Rusça dilinde olduğundan bu dilde yeterlilik gereklidir. Fakat ülkede, İngilizce ve Fransızca dilinde de eğitim almak mümkündür. Bu dillerde eğitim veren üniversiteleri seçen öğrencilerin de o dillerde yeterliliklerini üniversiteler tarafından yapılan sınavlarda ispatlaması gerekir. TOEFL, IELTS, CAE, DALF, TCF gibi sınavlar zorunlu değildir. 

Bunun yanı sıra Rusça eğitim veren bir bölüme kabul edilen öğrenci bir eğitim dönemi boyunca hazırlık programına devam edebilir. Bu program süresince öğrenci hem Rusçasını geliştirme hem de okuyacağı bölüme dair dersleri alma fırsatı yakalar. Bunun yanı sıra öğrenciler Rus tarihi, kültür-sanatı hakkında da bilgi sahibi olur. 

Rus Üniversitelerinin Yüksek Lisans Programları Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız