Rusya'da Üniversite
Rusya'da Üniversite

Rusya'da Üniversite

Dünyanın En Güçlü Ülkelerinden Birinde Köklü, Kaliteli ve Disiplinli Bir Eğitim Alabilirsiniz…

Dünyanın en büyük ve en güçlü ülkelerinden olan Rusya’da eğitim alarak geleceğinize büyük bir yatırım yapabilirsiniz. Rusya’nın güçlü ekonomisi, dünya ticaretine yön veren güçlerden olması, günden güne etki alanını geliştirmesi sebebiyle ülkede eğitim almak, bu ülkedeki iş yapma biçimlerini öğrenmek, ülke kültürünü yakından tanımak oldukça önemlidir. 

Köklü bir eğitim geçmişine sahip olan, edebiyattan bilime, sanattan teknolojiye kadar pek çok alanda söz sahibi olan ve son gelişmelere yön veren ülkede üniversite eğitimi almak bir öğrencinin geleceğini tamamen şekillendirecek bir husustur. Ülkedeki üniversitelerden; Nobel ödüllü pek çok bilim insanı, dünya edebiyatına yön veren yazarlar, siyasi dünyayı şekillendiren siyasetçiler, enerji sektöründe adından söz ettiren işadamları çıkmıştır. 

Ülke; pek çok gelişmeye yön vermesi ve kaliteli eğitim sistemiyle pek çok uluslararası öğrenciyi üniversitelerinde ağırlamaktadır. Rusya; kaliteli eğitimi ve pek çok gelişmeye ev sahipliği yapmasının yanı sıra cazip eğitim ve yaşam masraflarıyla da dikkat çekmektedir. Rusya’da eğitim masraflarının büyük bölümü devlet tarafından karşılanmaktadır. Devletin karşıladığı meblağ haricinde öğrenciler üniversitelere düşük harçlar vermektedir. Türkiye’de bir vakıf üniversitene ödenen meblağlardan daha uygun fiyatlara Rusya’da eğitim almak mümkündür. 

Rusya’daki tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınır, öğrenciler bu sebeple ülkeye döndüklerinde sorun yaşamazlar.

Program:

Rusya’da üniversite eğitimi almak için Türkiye’deki üniversite giriş sınavlarında başarılı olma şartı bulunur. Sınavda herhangi bir bölüme yerleşmeye hak kazanan öğrenciler Rusya’da istedikleri her bölüme sınavsız başvuru yapabilir. 12 yıllık liseden mezun olan ve Türkiye’de bir üniversiteye yerleşme başarısı kazanan öğrenciler Rusya’da 4 yıl sürecek lisans eğitimine başlayabilir.

Rusya teknoloji konusunda ileri olduğundan bu alanda uzmanlaşmış üniversitelerde çok farklı bölümlerde eğitim alınabilir. Nano-teknolojiden uzay bilimlerine kadar geleceğe yön verecek bölümlerde okunabilir. Ayrıca Rusya sanatta ve edebiyatta da dünyaya yön vermektedir. Bu sebeple öğrenci yeteneği olan sanat bölümleri de tercih edilebilir. Dünyanın sayılı sanat okulları yetenekli öğrencileri beklemektedir. 

Ülkede eğitimin büyük bölümü Rusça dilinde verilmektedir. Tabi son dönemde bazı üniversiteler İngilizce eğitim veren bölümler de açmıştır. Rusça bilmeyen öğrenciler için üniversiteler 1 yıl dil hazırlık programları açmaktadır. Hazırlık programları 8-10 ay arası sürmektedir. Öğrenciler hazırlık sınıfında dil eğitiminin yanı sıra seçtikleri bölümle ilgili temel dersleri de alırlar. 

Rusya’da eğitim sistemi 3 aşamadan oluşur. İlk seviye lisans, ikinci seviye Bilim Adayı Derecesi (Candidate of Science), üçüncü seviye ise Bilim Doktoru Derecesi (Doctor of Science). Lisans eğitimi 5.5 yıl, bilim adayı seviyesi 3-4 yıl, bilim doktoru derecesi ise 3 yıl sürer. Rus eğitim sistemindeki lisans Amerikan sistemindeki master, Bilim Adayı derecesi Amerikan sistemindeki doktora derecesine karşılık gelir. Eğitim sistemi hakkında daha detaylı bilgi almak ve hangi aşamada nelerle karşılaşacağınızı daha detaylı öğrenmek için Global Vizyon danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz. 

Konaklama:

Okulların kendi yurtlarında 1-4 kişilik odalar, etüt odaları ve müşterek mutfaklar bulunmaktadır. Yurtlar öğrencilerin konforu düşünülerek dizayn edilmiştir. Rusya’da yurt ücretleri Avrupa ülkelerinden çok daha cazip fiyatlıdır.

Şartlar ve Koşullar:

Rus üniversitelerine başvurabilmek için Türkiye’de gerçekleştirilen üniversite sınavlarından bir bölüme yerleştirilmeye hak kazanmak gereklidir. Rusça dilinde eğitim verecek bir bölümde okumak isteyenlerin Rusça yeterliliğine, İngilizce dilinde eğitim verenlerin ise bu dilde başarılarının ispat edecekleri belgelere ihtiyaçları vardır. Her üniversitenin kendi kriterleri bulunmaktadır. Başvurulacak üniversite seçildiği takdirde hangi üniversitelerin ne gibi şartlar aradığına dair detaylı bilgi Global Vizyon danışmanlarından öğrenilebilir. 

Rus Üniversitelerini İncelemek ve Eğitim Ücretlerini Öğrenmek İçin Tıklayınız