Polonya'da Üniversite
Polonya'da Üniversite

Polonya'da Üniversite

Uluslararası Öğrencilerin En Çok Tercih Ettiği Ülkelerden Olan Polonya’da Kaliteli Eğitim Alarak, Unutulmaz Bir Üniversite Hayatı Yaşayabilirsiniz…

Polonya kaliteli eğitimi, uygun eğitim ücretleri ve düşük yaşam giderleriyle uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkelerden biri olan Polonya; sıcakkanlı ve yardımsever halkı sayesinde öğrencilerin ülkeye kolay adapte olmasını sağlamaktadır. 

Yüksek düzeyde eğitim verilen üniversiteleri ve gençler için oldukça keyifli şehir hayatıyla Polonya son dönemde öğrenciler arasındaki popüleritesini de artırıyor. Ülke eşsiz doğası, tarihi, ince mimariye sahip şehirleri ile öğrencilere üniversite hayatlarını unutulmaz bir ortamda geçirmelerini sağlıyor. Genç nüfusun oldukça yüksek olduğu ülkede okuyan öğrenciler; aldıkları dünya çapında geçerli diplomaların yanı sıra unutulmaz anılar biriktirerek ülkelerine dönüyorlar. 


Program: 

Polonya’da bir üniversiteye başvurmak için lise diplomasına sahip olmak yeterlidir. Türkiye girilen üniversite sınavında başarılı olunması beklenmez. Polonya’daki üniversiteler başvuru yapan adayların lisedeki başarı durumları ve yeterliliklerini inceler ve bu inceleme neticesinde karar verir.

Ülkede üniversite eğitimi 3 yıldır, bazı özel bölümlerde bu süre 4 yıla çıkabilir. Eczacılık, tıp ve diş hekimliği gibi bölümler ülkemizde olduğu gibi normal bir bölümden daha uzun sürmektedir. Tıp 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği 5 yıl, bazı mühendislik bölümleri ise 4 yıldır. 

Ülkede eğitim dili Lehçe’dir fakat son dönemde uluslararası öğrencilerin yoğun başvuruları sonrasında pek çok üniversite İngilizce dilinde eğitim vermeye başlamıştır. Özellikle tıp, eczacılık, işletme ve mühendislik gibi sıka tercih edilen bölümlerde eğitim dili İngilizcedir. 


Üniversiteler: İngilizce yeterliliği olmayan yada bölüme hazırlanması gerektiğine karar verdiği öğrencilere 1 yıl hazırlık eğitimi vermektedir. Bu hazırlık süresi sonrasında öğrenci hem İngilizcesini geliştirmiş hem Polonya eğitim sistemine adapte olmuş hem de eğitim alacağı bölüm hakkında bilgilenmiş olur. Arzu eden öğrenciler Lehçe hazırlık eğitimi alarak ikinci bir dil öğrenebilir ve bölüm seçeneklerini genişletebilir. 

Neden Polonya’da Üniversite Eğitimi Almalısınız?

-    Polonya eğitim kalitesi yüksek fakat eğitim maliyetleri en cazip ülkelerdendir. Bu sebeple bütçenizi sarsmadan, dünya çapında geçerli bir diplomaya sahip olabilirsiniz. 
-    Gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde Polonya üniversitelerinden alınan tüm diplomaların YÖK denkliği bulunmaktadır.
-    Schengen vizesiyle giriş yapacağınız Polonya’da Avrupa’nın diğer ülkelerine de seyahat etme şansı yakalarsınız. Bu da vizyonunuzun genişlemesine büyük bir katkı sağlar.  
-     Avrupa’daki en genç nüfusa sahip ülkelerden birtanesidir. Bu sebeple kendi yaşıtlarınızla ülkenin keyfini çıkarma şansı yakalarsınız. 
-    Ülkedeki yaşam maliyetleri düşüktür. Polonya para birimi olarak Euro değil Zloti kullanmaktadır. Bu da ülkede cazip fiyatlara yaşamanızı sağlar. 
-    Polonya halkı oldukça sıcakkanlı ve yardımseverdir. Özellikle Türklere büyük sempati beslerler. Bu da ülkeye kolay adapte olmanızı sağlar.
-    Polonya eşsiz doğal güzelliklere, mimariye ve tarih sahiptir. Ülkenin her bir şehrinde birinden farklı güzellikler keşfedebilirsiniz. Ülkedeki bu çeşitlilik üniversite hayatınız boyunca pek çok hobi edinmenizi ve kendinizi kültürel olarak geliştirmenizi sağlar. 

Başvuru Koşulları;

Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık gibi tıbbi alanlarda okulların kendi giriş sınavlarına girilmelidir. Başarısız olan öğrencilere hazırlık eğitimi olanağı da sunulmaktadır. Mühendislik alanlarında da yine bir giriş sınavı yapılmaktadır. Sosyal bilimler alanlarında giriş sınavına gerek yoktur. Mühendislik ve Sağlık bilimleri için bire bir (one to One ) görüşmeler yapılacak ve bunun sonucunda yol haritası çizilecektir.

Transcript: Lise not dökümünde seçilecek alan derslerinde yüksek notlar önemlidir
İngilizce yeterlilik: Devlet üniversiteleri için IELTS min 6, özel üniversiteler kendi seviye tespit sınavını yapmaktadır


Başvuru için Gerekli Belgeler;
1. İngilizce Transcript
2. Pasaport fotokopisi
3. İki adet biometrik fotoğraf 

Konaklama:
Polonya’da da tüm ülkelerde olduğu gibi yurt ve aile yanı konaklama seçenekleri sunulmaktadır. Yurt konaklamaları oldukça konforlu olmasına rağmen uluslararası düzeyde çok öğrenci başvurduğu için kimi zaman yetersiz kalabilmektedir. Bu sebeple başvuruların erken yapılması önemlidir. Yurt ücretleri diğer ülkelere oranla çok daha caziptir. Öğrenci ister yurtta, ister öğrenci evlerinde, ister aile yanında konaklama yapsın hepsinde aradığı konforu ve sıcaklığı uygun ücretlerde bulabilecektir. Başvuru süreci ve hangi konaklama seçeneğinin öğrenci için en uygunu olduğuna dair ilgili kapsamlı bilgi Global Vizyon danışmanlarından alınabilir. 

YÖK Denkliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler:
Dünya çapında ilk 500 içerisinde yer alan Polonya üniversitelerine başvuru yapan öğrencilerin Türkiye’deki üniversite yerleştirme sınavlarında başarılı olması beklenmez. Öğrenci dünya çapında açıklanan en iyi ilk 500 üniversite arasından tercih yaptığı takdirde YK engeline takılmaz. Global Vizyon olarak öğrencilerin bu kısıtlamaya takılmamaları adına en doğru üniversitelere başvuru yapmalarını sağlamaktayız. Konu hakkında detaylı bilgi için danışmanlarımızla irtibata geçilmesi yeterli ve aydınlatıcı olacaktır.