Malta'da Üniversite
Malta'da Üniversite

Malta'da Üniversite

Üniversite Hayatını Renkli Bir Ada Ülkesinde, Kaliteli Eğitim Alarak Geçirmek İsteyenlerin Adresi: Malta

Eski bir İngiliz sömürgesi olan Malta’da eğitim sistemi İngiliz sistemiyle benzerdir ve eğitim standartları yüksektir. Uluslararası öğrencilerin ülkeyi sıklıkla tercih etmesi sebebiyle ülkenin ana gelir kaynaklarından biri eğitim sektörü olmuştur. Bu kaynağı kaybetmek istemeyen ülkede eğitim kurumları devlet tarafından sıkı bir şekilde takip edilmektedir. Devlet denetlemeleri eğitim sistemini belirli bir standarta yükselmiş ve kaliteyi sağlamıştır. 

Bu sıcak ve renkli ülkede; üniversite okumak, hayatı deneyimlemek, bireysel gelişim sağlamak, farklı bir vizyona kavuşmak keyifle ve zahmetsizce yapılabilmektedir. Ülkede hayat giderlerinin düşük olması, sıcakkanlı ve yardımsever bir halktan oluşması öğrencileri Malta’ya çeken etkenler arasındayer almaktadır. 

Program

Eski bir İngiliz sömürgesi olan Malta’da üniversite eğitimi İngiliz sistemindeki gibi 3 yıldır. Malta’da bir üniversiteye kabul edilmek için Türkiye’deki üniversite giriş sınavından barajı geçer bir puan almak yeterlidir. Öğrencilerin 4 yıllık bir liseden mezun olması beklenmektedir. Eğer öğrenci 3 yıllık bir liseden mezun ise 1 yıl akademik hazırlık eğitimi almak zorundadır.

İngilizce hakimiyeti de diğer bütün ülkelerde olduğu gibi Malta’da da zorunludur. Öğrenci İngilizce yeterlilik seviyesini TOEFL yada IELTS sınavlarıyla belgelemek zorundadır. IELTS sınavından 6.0 skoru üniversiteye kabul için yeterlidir. Öğrencinin İngilizce sıkıntısı varsa ülkede bulunan dil okullarında yada üniversitelerin açtığı kurslarda 9 aylık bir eğitim görüp, gerekli seviyeye ulaştıktan sonra üniversiteye kabul edilmesi mümkündür. 

Malta’da üniversite eğitimi alırken çalışmak mümkündür. Öğrenciler haftada 20 saat çalışabilmektedir. Bu sayede öğrenci; İngilizce’yi iş hayatın ve günlük hayatta kullanabilir, kendi parasını kazanarak yaşamını ailesinden destek almadan devam ettirebilir… En önemlisi de öğrencinin CV’sinde yurtdışı çalışma deneyimi olur…

Şartlar ve Koşullar
 4 yıllık bir liseden  mezun olmak (Olunmaması durumunda 1 sene hazırlık eğitimi alınır)
 Transkript ve not ortalaması
 İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL yada IELTS)
 Niyet mektubu
 Referans mektubu
 Türkiye’deki üniversite giriş sınavından barajı geçtiğini gösterir belge
 Varsa sertifika, belge ve başarı ödülleri

Konaklama
Malta’da konaklama okul yurtlarında yapılmaktadır. Okul yurtları öğrenciler için en iyi şekilde donatılmıştır. Öğrenciler bu yurtlarda dünyanın dört bir yanından gelen yaşıtlarıyla birarada bulunmaktadır. Bu da öğrencinin İngilizcesini ve sosyal olarak kendini geliştirmesine olanak sağlar. 

Konforuna düşkün öğrenciler ülkede bulunan pansiyon, apart ve otellerde de konaklayabilmektedir. Fakat bu tip konaklamalar yurt konaklamasına göre çok daha yüksek maliyetlidir.

Malta’daki Üniversiteleri İncelemek İçin Linke Tıklayınız