Malezya'da Üniversite
Malezya'da Üniversite

Malezya'da Üniversite

Yurtdışında Eğitimde Farklı Bir Alternatif Arayanların Adresi: Malezya

Asya kıtasında yer alan Malezya 11 farklı devletin bir araya gelmesinden oluşmuştur. Bölge ülkeleri arasında iyi yaşam standartlarına sahip ülkede hoşgörü ön plandadır. Ülkede farklı etnik kültür ve kimliklerden pek çok kişi yaşamaktadır. Türkiye’den de öğrenci nüfusuna sahip olan ülkede dünyada saygı gören üniversiteler bulunur. 

Çok çeşitli halkları, kültürleri ve dinleri bir arada barındıran Malezya; çok kültürlü bir ada ülkesidir. Mimarisinden mutfağına, sanatından yaşam tarzlarına kadar pek çok alana sirayet eden çokkültürlülük ülkeye farklı bir hava katmaktadır. 

Malezya'daki yüksek öğrenim kurumları popüleritesini artırmaktadır. Bugün Malezya'da aralarında Çin, Endonezya, İran, Bangladeş, Maldivler, Nijerya, Sudan, Yemen, Hindistan, Bostwana, Tayland, Singapur ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin de bulunduğu 100'ü aşkın ülkeden 80.000'den fazla uluslararası öğrenci eğitim görmektedir. Uluslararası öğrenciler, aynı zamanda kısa dönemli İngilizce dil kursları, yaz okulları ve öğrenci değişim programları için de Malezya'ya gelmektedir.

Türkiye’den Malezya’ya eğitim almaya giden öğrencilerin büyük çoğunluğu ülkedeki ekonomik şartların daha rahat olması, üniversitelerin kalite/fiyat oranının Türkiye’ye göre daha yüksek olması… gibi sebeplerle bu ülkeyi tercih etmektedir. 

Program

Malezya’da üniversite eğitimi 3-8 sene sürmektedir. Eğitim süresi bölümlere göre farklılık gösterir. Eğitim dili; mühendislik bölümlerde %80 İngilizce, %20 Malayca’dır. Sosyal Bilimlerde ise %50 İngilizce, %50 Malayca’dır.
 
Uluslararası öğrenciler için Malezya'da 450'yi aşkın özel üniversite ve kolej bulunmaktadır. Uluslararası öğrenciler için lisans eğitimi imkanı sınırlı olmasına rağmen Malezya'daki devlet üniversiteleri, özellikle ülkenin araştırma odaklı dört üniversitesinde lisansüstü düzeyde eğitim ve araştırma imkanları sağlamaktadır. Malezya'daki yüksek öğrenim programlarının büyük bir kısmı İngilizce dilinde yapılmaktadır.

Ülkedeki üniversitelerin eğitim kalitelerinin üst seviyede olmasına özen gösterilir. Bu kaliteyi sağlayabilmek bir devlet politikasıdır ve bu sebeple devlet üniversiteleri sıkı bir şekilde denetler. 

Malezya devleti tarafından tanınan tüm Malezya üniversiteleri YÖK tarafından da tanınmaktadır. Malezya üniversitelerine YÖK denklik vermektedir.

Konaklama:

Malezya’da konaklama üniversite yurtları ve özel yurtlarda olmaktadır. Tüm yurtlar öğrencilerin konforu ve ihtiyaçları gözetilerek düzenlenmiştir. Malezya üniversiteleri faklı uyruklardan öğrenciler tarafından tercih edildiğinden yurtlarda öğrenciler farklı milletlerden yaşıtlarıyla dostluklar kurmakta ve kendilerini vizyonel olarak geliştirmektedir. 

Malezya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için Global Vizyon’un deneyimli kadrosuyla iletişime geçmeniz gerekmektedir. 

Malezya üniversiteleri ve fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için linke tıklayınız…