Macaristan'da Yüksek Lisans
Macaristan'da Yüksek Lisans

Macaristan'da Yüksek Lisans

Yüksek Lisans Yapmak İsteyen Gençlerin Orta Avrupa’daki Tercihi Macaristan’da Mezun Olduktan Sonra 2 Yıl Çalışma İznine Sahip Olabilirsiniz…

Köklü eğitim kurumları ve Avrupa Birliği’ne dahil olmasının ardından eğitim kalitesi daha da yükselen ülke Macaristan uluslararası öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen ülkeler arasında girmiştir. Dünya çapında başarıya ulaşmış, ödüllü pek çok bilim insanı ve sanatçıya sahip olan Macaristan’da yüksek lisans eğitimi alarak başarıya giden yolda emin adımlar atmak mümkün. 

Kaliteli eğitimi ve cazip fiyatlarıyla dikkat çeken Macaristan turistik bir ülke olması dolayısıyla öğrencilere eğlenceli bir hayatta vaad etmektedir. Birbirinden güzel mimari yapıları, kültür ve sanat mekanları, sergileri, sahne şovları, müzeleri ve gezilecek şehirleriyle Macaristan keyifle yaşanacak ülkeler arasındadır. Ülkenin Avrupa’daki lokasyonu ve Schengen Vizesi’ne dahil olması sebebiyle bu ülkede okuyan gençler Avrupa’nın pek çok ülkesine tren ve otobüslerle seyahat etme imkanı da yakalayacaktır. Bu sayede gençler Avrupa kültürünü yakından tanıma, farklı milletlerle kaynaşma ve network oluşturma imkanı yakalar. Bu da bir gencin hayata bakış açısının şekillenmesinde ve kendini geleceğe hazırlamasında büyük rol oynar. 

Ayrıca Macaristan dünya çapında büyüklüğe sahip General Motors, IBM, Siemens, Sony, Pfizer, Microsoft, Boeing… gibi pek çok markanın Avrupa merkezlerini sınırları içerisinde barındırmaktadır. Öğrenciler bu firmalarda staj yapma ve mezun olduktan sonra sahip oldukları 2 yıllık çalışma izni ile buralarda çalışma imkanına sahip olur. Yurtdışında çalışma deneyimi bir genç için oldukça önemli bir fırsattır. Öğrenci dilerse geleceğini farklı bir ülkede şekillendirme imkanı yakarlar, dilerse ülkesine dönerek yurtdışı çalışma deneyimi sayesinde yüksek mevkilerde, iyi şartlarda iş bulabilir. 

Program

Yüksek lisans programları için tercih edilen Macarsitan’da 1 veya 2 yıllık yüksek lisans/master programlarına sahiptir. Macaristan’da yüksek lisans yapmak için ülkemizdeki yapılan ALES ve benzeri sınavlara girmek zorunlu değildir. 4 yıllık lisans diploması olan her öğrenci yüksek lisans başvurusunda bulunabilir. 

Ülkede eğitim İngilizce dilindedir. Bu sebeple yüksek lisans başvurusunda bulunabilmek için yeterli İngilizce seviyesine sahip olmak gereklidir. Öğrenciler; IELTS’ten 6.5, TOEFL’dan 79 skora ulaşmalıdır. İngilizce yeterliliği olmayan öğrenci Macarasiyan’da hazırlık programına katılarak, İngilizcesini geliştirir ve sonrasında yüksek lisans programlarına geçiş yapabilir.

Öğrencinin mezun olduğu bölüm ve bu bölümde aldığı derslerin yüksek lisans programıyla ilişkili olması beklenmektedir. Yani mezuniyet alanı ve yüksek lisans alanı birbiriyle örtüşmelidir. 

Macaristan’da Okurken ve Mezun Olduktan Sonra Çalışma İmkanı 

Ülkede yüksek lisans yapan gençler doktora programlarına doğrudan başvuru yapabilir. Hatta yüksek lisansı devam eden öğrenciler doktora programlarına yüksek lisanstan mezun olmadan yapabilir. Çift diploma programları öğrencilere bu imkanı sunar. 

Macaristan’da yüksek lisans yapan öğrenci eğitim hayatı süresince part-time çalışma imkanına sahip olur. Böylece öğrenci kendi yaşam masraflarını karşılayabilir ve sosyalleşir. Öğrenci sosyalleşmesinin neticesinde ikinci bir yabancı dili de öğrenme imkanı kazanır. Yüksek lisans programlarından mezun olan öğrenci mezun olur olmaz ülkesine dönmek zorunda değildir. Arzu ettiği takdirde 2 yıl boyunca Macaristan’da kalarak, çalışma iznine sahip olur. Bu süreçte öğrenci dünya devi şirketlerde çalışma yollarını arayabilir ve geleceğini planlama imkanı yakalar. 

Başvuru İçin Gerekli Evraklar
- Lisans diploması, transkript
- İngilizce yeterliliği ispatlar belge (TOEFL, IELTS)
- Akademik referans
- Niyet metubu