Macaristan'da Üniversite
Macaristan'da Üniversite

Macaristan'da Üniversite

Pek Çok Bilim İnsanı ve Sanatçı Yetiştiren Macaristan’da Eğitimi Alarak, Cazip Fiyatlarla, Güçlü Bir Şekilde Hayata Hazırlanma İmkanı…

Avrupa Birliği’ne üyelik süreciyle büyük bir atılım gösteren Macaristan’da eğitim kalitesi de yükseliş göstermiştir. Avrupa Birliği sınırları içerisinde bulunan tüm ülkelerdeki eğitim kalitesinin belirli bir standartta olmasının ön gören kanunlar dolayısıyla Macaristan son dönemde eğitime önemli yatırımlar yapmıştır. Bu sebeple hali hazırda köklü bir eğitim sistemi olan Macaristan eğitim yatırımları neticesinde dünya standartlarında ve saygın eğitim kurumlarına kavuşmuştur.

Ülkede eğitim ücretlerinin diğer ülkelere göre daha uygun fiyatlı olması bu ülkeye olan ilgiyi artırmıştır. Uluslararası pek çok öğrenciye ülkesinde üniversitelerde eğitim veren Macaristan ekonomik bir üniversite eğitimi almak isteyenlerin ilk tercihlerindendir. 

Avrupa’nın en kaliteli ve en güçlü üniversitelerine sahip olan Macaristan pek çok bilim insanı ve sanatçı yetiştirmiştir. Kültürel olarak da çok zengin olan ülke uluslararası öğrencilerin kendilerini pek çok alanda geliştirmesine imkan sağlamaktadır. 

Neden Macaristan’da Üniversite Eğitimi Almalısınız
-Avrupa’daki pek çok ülke üniversite eğitimini kendi anadilinde vermektedir. Fakat Macaristan İngilizce dilinde eğitim veren üniversiteleriyle öğrencileri yeni bir dil öğrenme zorunluluğundan kurtarır. 

- Ülkede üniversite eğitim ücretleri diğer ülkelere nazaran oldukça uygundur. Bu sayede gençler; Türkiye’de bir özel üniversiteye ödeyecekleri meblağlara, yurtdışında saygın bir diplomaya sahip olma şansına sahip olurlar. Macaristan üniversitelerinden mezun olan öğrenci Avrupa’nın en saygın diplomalarından birine sahip olur.

- Avrupa’daki bazı ülkeler Türk gençlerin ülkemizdeki üniversite sınavlarında başarılı olması şartına sahiptir. Macaristan’daki üniversitelerde durum değişiktir. Macaristan üniversiteleri lise diploması olan tüm gençlere başvuru imkanı sunar. Böylece öğrenci; sınava stresine girmeden, istediği ve gelecekte çalışmaktan memnun olacağı bir bölümden mezun olunur.

- Schengen Vizesi sınırları içerisinde olan Macaristan; Avrupa’daki lokasyonu sayesinde öğrencilere sıkça seyahat edebilme imkanı sunar. Avrupa sınırları içerisinde gidecekleri ülkeler için vize alma zorunluluğu olmayan öğrenciler bu sayede uygun ücretleri trenler ve otobüslerle Avrupa’yı gezme, farklı kültürleri tanım ve etkileşime geçme imkanı kazanır. 

- Macaristan’da; tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi özel bölümlerde kaliteli eğitim alınır. Macaristan üniversiteleri bu bölümlerde yetiştirdiği parlak isimlerle bilinmektedir. Bu sebeple; özel uzmanlık ve kalite isteyen bu bölümlere gönül rahatlığı ile kayıt yaptırılabilir.

- Macaristan üniversiteleri genellikle 3 yıl sürmektedir. Bu sayede öğrenci geleceğini daha hızlı bir şekilde kurma imkanı yakalar ve yaşıtlarından bir adım önde hayata başlar. 

Programlar
Macaristan’da üniversite eğitimi genellikle 3 yıl sürmektedir. Mühendislik, tıp ve eczacılık gibi bölümlerde bu süre uzayabilmektedir. Örneğin; mühendislik fakülteleri 3.5 yıl, Tıp 6 ve eczacılık 5 yıl sürmektedir. Okuyacağınız bölüme karar verdikten sonra Glboal Vizyon danışmanları size net yılları aktaracaklardır. 

Macaristan’da üniversite öncesi hazırlık (foundation) eğitimi verilmektedir. Hazırlık eğitimi, öğrenciyi bölüme hazırlamak üzerine kuruludur. Hazırlık sınıflarında yoğun İngilizce eğitimi alan öğrenciler aynı zamanda seçekleri bölümünde derslerini görmeye ve bölüme ısındırılmaya başlar. Öğrenci; yabacı dil  ve bilimsel bilgisine güveniyorsa; hazırlık eğitiminden muaf olmak için açılan sınavlara katılabilir. Foundation eğitimine katılmak isteyen öğrenci orta seviyede İngilizce bilgisine sahip olmalıdır. Orta seviyede İngilizce bilgisiyle hazırlık sınıfına başlayan öğrenci, yıl sonunda bölüme geçip, dersleri rahatlıkla anlayacak seviyeye erişmiş olacaktır. Öğrencinin orta seviyede İngilizce bilgis yok ise bu öğrenciler yoğunlaştırılmış İngilizce kurslarına katılarak, kendilerini foundation programına hızlıca hazırlayabilir. Hazırlık programı hemen hemen her bölüm için aynı olmakla birlikte Tıp Bölümü için farklı bir hazırlık programı sunulmaktadır. 
Hazırlık programına katılan öğrenci okuyacağı bölümü hızlıca seçmek zorunda değildir. Sosyal bilimler, mühendislikler, Tıp… gibi alanlara ayrılan hazırlık sınıflarına başlayabilir ve sonrasında özel olarak hangi bölümü tercih edeceklerini seçebilirler. 

Konaklama
Macaristan’da konaklama üniversite yurtları ve özel yurtlarda yapılmaktadır. Uluslararası pek çok öğrencinin tercih ettiği ülkede arzu edilen yurtta konaklama yapabilmek için hızlı hareket edilmelidir. Başvuru tarihleri son dakikaya bırakılmamalı ve Global Vizyon danışmanlarıyla birlikte hareket edilmelidir. Yurtlar bir öğrencinin kendini rahat ve güvende hissetmesi için gerekli donanımlara sahiptir. Yurt odalarında genellikle 3 kişi konaklama yapılmaktadır. Daha konforlu konaklama yapmak isteyen öğrenci hostellerde kalabilir yada ev kiralayabilir.