Lisans Eğitimi
Lisans Eğitimi

Lisans Eğitimi

Yurtdışında Üniversite Okumak Artık Bir Hayal Değil!

Yurtdışında üniversite eğitimi alarak geleceğinizi en iyi şekilde şekillendirebilirsiniz… Global Vizyon’un sizlere sunduğu programlar sayesinde; dünya çapında geçerliliğe sahip, prestijli üniversitelerde uygun fiyatlara eğitim alabilirsiniz…

Yurdışında üniversite okumak pek çok gencin hayali olmaya devam ediyor. Her geçen gün artan bir ivmeyle, binlerce öğrenci yurtdışında üniversite okuyabilmek için çeşitli arayışlar içerisine giriyor. Global Vizyon uzun yıllardır yaptığı danışmanlık ile öğrencilerin hayallerinin gerçeğe dönüşmesini sağlıyor. Yurtdışında üniversite eğitimi almanın inceliklerini bilen, donanımlı, tecrübeli bir ekiple öğrencileri onlara uygun alternatiflere yönlendiren Global Vizyon, yurtdışında eğitime gönderdiği binlerce öğrencisinin başarılarıyla gururlanıyor. 

Ülkemizde üniversitelerin eğitim standartları yükseltilmeye çalışılsa da pek çok öğrencinin hedefi yurtdışında üniversite okuyabilmek. Küreselleşen dünyada bilgiye erişimin kolaylaşması, iletişimin gelişmesi, üniversite sınavlarında rekabetin artması, öğrencinin istediği değil yerleştirildiği bölümde okuyabilmesi, özel üniversitelerin maaliyetlerinin yurtdışı üniversitelerle yarışır durumda olması, yurtdışında bir üniversiteden mezun olan öğrencinin daha rahat iş bulması ve kariyer basamaklarını hızla tırmanabilmesi, yurtdışında yaşama ve orada kalma/iş bulma arzusu… gibi pek çok nedenden dolayı her yıl binlerce öğrenci yurtdışında eğitim almak için girişimlerde bulunmakta. 

Yurtdışında en doğru eğitimi alabilmek için, gideceğiniz ülkedeki eğitim sisteminiz doğru bilmeniz ve bu bilgiler ışığında en karar vermeniz gerekmektedir. 
Öncelikle bilmeniz gereken nokta; yurtdışında seçeceğiniz ve başvurabileceğiniz üniversiteler Türkiye’deki gibi “Devlet Üniversiteleri” ve “Özel Üniversiteler” olarak 2’ye ayrılmaktadır. İngiltere, Avustralya, Kanada ve Almanya’daki üniversitelerin hemen hemen hepsi devlet üniversitesidir. Amerika’da ise özel üniversite ve kolejlerin sayısı epey fazladır…

Devlet Üniversiteleri
Devlet Üniversiteleri özel üniversitelere göre daha düşük maliyetlidir. Yurtdışındaki devlet üniversitelerinin malietleri Türkiye’deki özel üniversitelerin maliyetlerinden çok daha düşüktür. Devlet üniversitelerinde eğitim kalitesi çok yüksektir. Devlet üniversitelerin uluslarararsı camiayı etkileyecek kapasitede araştırmalar yapmakta ve bu araştırmaların ödeneklerini devletten almaktadır. 
Amerika’da bir devlet üniversitesi seçmek isteyen öğrencilerin karşılaşacağı en büyük dezavantaj, devlet üniversitelerinin kabul sırasında kendi öğrencilerine öncelik tanımasıdır. İngiltere’de bu durum ABD’de olduğu gibi bir dezavantaj değildir. İngiltere’de üniversite içerisindeki çok kültürlülüğü artırmak adına yabancı öğrencilere gösterdikleri başarılar doğrultusunda öncelik tanınmaktadır. 

Özel Üniversiteler ve Kolejler
Amerika’da çok sayıda özel üniversite ve kolej bulunmaktadır. İngiltere’de sadece 2 özel üniversite bulunurken ABD’de her eyalatte hemen hemen 4-5 kolej ve özel üniversite bulunmaktadır. Kanada ve Avustralya’da da durum İngiltere ile aynıdır. Bu iki ülkede de az sayıda özel üniversite ve kolej vardır. 
Özel üniversiteler program çeşitliliği açısından çok zengin değildir fakat açıktıkları tüm programlarda uzmanlaşmaya gitmişlerdir. Özel üniversitelerin giriş koşulları devlet üniversitelerinden daha kolay fakat maliyetleri daha yüksektir. Özel üniversitelerinin kabul koşullarının kolay olması kimi zaman dezavantajlara yol açmaktadır. Örneğin ülkemizde kimi kolej ve özel üniversitelere YÖK tarafından denklik verilmemektedir. Bu sebeple özel üniversite tercih edecek olanların tizi bir çalışma yürütmesi ve doğru danışmanlık firmalarıyla çalışması gerekmektedir. Global Vizyon olarak yılların deneyimini, doğru bağlantılarla bir araya getirerek öğrencilerimize kendileri için en uygun ve en doğru kararları aldırmaya çalışmaktayız. 

Dip not olarak ekleyebiliriz ki; Harvard, Yale ve MIT gibi dünyanın en iyi üniversitelerinin önemli bir kısmı özel üniversite statüsündedir. Bu ünviersiteler dünya çapında başarılarını ispatlamış kurumlardır. Bu üniversitelerden daha küçük çaplı olan fakat başarı bakımından onları aratmayacak düzeyde kaliteli eğitim sunan, uygun ücretli ve YÖK denkliğine sahip özel üniversite ve kolejler de bulunmaktatır. Bu ünviersiteler danışmanlarınız tarafından sizlere sunulacaktır. 

Gerçekçi Hedefler Koyun
Yurtışında eğitim alabileceğiniz pek çok üniversite ve eğitim kurumu bulunmaktadır. Amerika’da yaklaşık 3000, İngiltere’de 100, Kanada’da 70, Avustralya’da 50 civarında üniversite ve kolejde eğitim almak mümkündür. Amacınız bu seçenekler arasından kendinize en uygun olanı seçmek olmalıdır. Üniversite seçimlerinizi yaparken; ilgi alanlarınız, ihtiyaçlarınız ve bütçenize uygun seçenekleri listeleyerek, gerçekçi seçimler yapmanızı öneririz. 

Yurtdışındaki üniversitelerin çoğu öğrenci seçimlerini titizlikle yapar. Özellikle dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk sıralarda yer alanlar seçimlerinde oldukça detaycı davranmaktadır. Amaçları dünyanın en iyi ve en zeki öğrencilerini tek çatı altında toplamak olan üniversiteler yıllık çok kısıtlı kontenjanlarla öğrenci kabul etmektedir.  Amerika’daki Harvard, MIT, Yale, UC-Berkeley, UCLA; İngiltere’deki Cambridge, Oxford, London School of Economics, London Business School; Kanada’daki Victoria, Toronto ve Mc Gill üniversiteleri bunlara örnektir. Her yıl dünyanın dört bir yanından yapılan on binlerce başvuru arasından çok az bir kısım üniversitelere kabul edilir. Bu nedenle çok başarılı eğitim hayatı olmayan öğrencilerin bu üniversitelere başvuru yapıp, zaman kaybetmemeleri tavsiye edilir. Unutmayın ki amacınız kendi ilgi alanınıza, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun ve en faydacı seçimi yapmak olmalıdır. 

Dünyanın En İyi Üniversitelerine Başvuru Yapmak İsteyenler İçin 
“Dünyanın En İyi 100 Üniversitesi” sıralamasına giren eğitim kurumlarına başvurabilmek için lise diplomanızın not ortalaması 5’li sistemde en az 4,5 olmalıdır. Lise not ortalaması yeterli olmayan öğrenciler, bu üniversitelere başvurmak istiyorlarsa mutlaka A-level, SAT gibi İngiliz ya da Amerikan öğrencilerinin hazırlandığı üniversite sınavların kurslarına gitmeli ve bu kurslarda başarılı olmalıdırlar. Bu durumda, en iyi üniversitelere not ortalamalarına bakılmaksızın girebilirler. 

Yabancı öğrencilerin en iyi üniversitelere giriş yapabilmesi için diğer bir yol ise International Baccalaureate (IB) diploma almalarıdır. IB, İngiltere veya diğer ülkelerde üniversiteye hazırlık kursu olarak verilmekte ve en az bir akademik yıl sürmektedir.

İngiltere ve Avustralya’nın en iyi üniversitelerinde eğitim alabilmek için “Foundation-Hazırlık” eğitimi de önemli bir geçiş programı olmaktadır. Özellikle İngiltere’nin pek çok üniversitesi hazırlık programında başarılı olan öğrencileri, lise ders ortalamasına bakmadan üniversitelerine kabul etmektedir. 

Kanada üniversitelerine giriş için herhangi bir hazırlık eğitimi zorunlu olmasa da, Kanada’nın iyi üniversitelerine giriş çok zor olduğu için öğrencilerin 6 veya 9 ay süren hazırlık programlarına katılmaları tavsiye edilir. Özellikle Vancouver’da bulunan Columbia College University of British Columbia, Victoria ya da Simon Fraser üniversitelerine hazırlık eğitimi ve başarılı öğrencilere geçiş garantisi vermektedir. 

Yurtdışındaki iyi üniversitelere girişin bir diğer pratik yol ise, lise eğitiminin en az son yılını yurtdışında yapmaktır. Eğer lise eğitiminizi yurdışında tamamlarsanız daha kolay bir şekilde üniversitelere giriş yapabilirsiniz. Örneğin Kanada’da Bodwell College, İngiltere’de Queens Ethelburgh College, St Michael's College, Amerika’da Seatle Central Community College, Avustralya’da Taylors College’de lise eğitimini tamamlayan öğrenciler adı geçen ülkelerin en iyi üniversitelerine geçiş yapabilirler.

Yurtdışında Lisans Dereceleri ve Karşılıkları
Unvan Kısaltması
Bachelor of Arts
BA

Bachelor of Science
BSc
Bachelor of Science (Economics)
BSc (Econ)

Bachelor of Engineering
BEng
Bachelor of Laws
LLB
Bachelor of Medicine
Bachelor of Surgery
MB BS

Üniversite Seçerken Atlanmaması Gereken Konu: YÖK Denkliği
Yurtdışı üniversite başvurularında en önemli noktalardan biri de başvurulacak üniversitenin YÖK denkliğinin olmasıdır. Genellikle yurtdışındaki devlet üniversitelerinin tamamının YÖK denkliği vardır. Her yıl binlerce öğrencinin başvurduğu, üniversite sıralamalarında en üst sıraları kaptırmayan üniversitelerin çoğu da devlet üniversitesidir. Üniversite seçimlerinizi yaparken Global Vizyon eğitim danışmanlarınız size YÖK denkliği olan üniversiteler konusunda detaylı açıklamalarda bulunup, en doğru üniversiteyi seçemeniz için yardımcı olacaktır. 

Lisans Programlarına Kabul için Gerekli Şartlar

Lise diploması ile bazı ülkeler için bir yıllık hazırlık (Foundation- IB, Access veya A-Level) kursunu tamamlamış olmak
İngilizce dil düzeyini bir yeterlilik sınavı ile kanıtlamak (IELTS: 6 - 6.5; TOEFL: 173-213 CBT, IBT 79)  
Cambridge Advanced veya Proficiency sınavlarından birinden geçerli not almak 
İki adet öğretmenden alınmış referans
Kendisini ve eğitim amaçlarını açıklayan bir niyet mektubu "Statement of Purpose"
Lise derslerinin not dökümü -transkript- (Not ortalaması 5 üzerinden en az 3 olmalıdır)
Amerika veya Kanada’da çok iyi üniversitelere başvuru yapacak öğrenciler mutlaka SAT sınavına girmelidirler
İngiltere’nin en iyi üniversiteleri olan Cambridge, Oxford veya LSE gibi üniversitelere başvuracak  öğrencilere A – Level hazırlık yapmaları tavsiye edilir. Ancak bu üniversitelerin bazı bölümleri  “Foundation” eğitimini de kabul ederler.