Kanada'da Yüksek Lisans
Kanada'da Yüksek Lisans

Kanada'da Yüksek Lisans

Yüksek Lisansını Kanada’da Yapanlar Mezun Olduktan Sonra 2 Yıl Boyunca Çalışma Hakkı Kazanıyor !

Rekabetin günden günde arttığı iş dünyasından iyi bir iş bulabilmek, yeterli mesleki donanıma kavuşabilmek, iş hayatında basamakları daha hızlı tırmanmak isteyenlerin tercihi yüksek lisansını yurtdışında yapmaktan yana oluyor… 

Yurtdışında yüksek lisans yapmaya karar verdikten sonra en zorlu nokta ülke seçimi oluyor. Bu seçimlerde yüksek lisans süresi 1 yıl olan üniversiteler ön plana çıksa da Kanada’da sunduğu şartlarla öğrenciler için iyi bir altenatif oluyor. Kanada gerek üniversite ücretlerinin diğer ülkelere göre daha uygun olması gerek yaşam koşulları gerekse öğrencilere sağladığı ekstra değerlerle ön plana çıkıyor. 

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasına her yıl birçok okulunu sokan, yüksek eğitim kalitesi ve saygınlığıyla örnek alınan ülke; doğal güzellikleri, güvenilir şehirleri ve sıcak insanlarıyla da öğrencileri cezbediyor. Kariyer basamaklarını hızla tırmanmak, kendini en iyi şekilde geliştirmek, iş hayatı için yeterli donanıma sahip olmak, birden fazla kültürle iletişime geçip vizyonunu geliştirmek, boş vakitlerinde ise kaliteli zaman geçirmek isteyenler için Kanada en doğru adreslerden biri oluyor.

Yüksek Lisans Eğitim Süreci

Kanada’da yüksek lisans programları genellikle 2 yıl sürmektedir. 1 yıl süren yüksek lisans programlarına nadiren rastlanır. Bu yüzden Kanada’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrenci hayatının 2 yılını buna ayırmak durumundadır. Diğer ülkelerde yüksek lisansın 1 yıl sürmesi biran önce iş hayatına atılmak isteyen öğrenciler için daha cazip olurken; Kanada’nın öğrencinin eğitim hayatı süresi boyunca ve mezun olduktan sonra 2 yıl süreyle öğrenciye çalışma hakkı tanıdığı da gözden kaçırılmamalıdır. 

Kanada’da üniversiteler devlet tarafından sıkı bir şekilde denetlendiğinden dolayı devlet ve özel üniversiteler arasında uçurumlar bulunmamaktadır. Eğitim seviyesi her üniversitede belirli bir standartın üzerinde olmak zorundadır. Bu yüzden Kanada’dan alınan diplomalar dünyanın pek çok ülkesinde kabul ve saygı görmektedir. 

Kanada’da İngilizce ve Fransızca konuşulduğundan dolayı öğrenciler İngilizce’nin yanı sıra ikinci bir yabancı dil öğrenme şansı da kazanırlar ki bu öğrencinin geleceğinde yaratacağı büyük bir farktır. 

Başvuru Koşulları ve Şartları

Kanada üniversiteleri için en temel şartlardan biri iyi seviyede İngilizce bilmektedir. Öğrenci İngilizce bildisini TOEFL yada IELST gibi sınav skorlarıyla belgelendirmelidir. Öğrencinin İngilizce seviyesi yeterli değilse katılacağı bir dil kursunda seviyesine uygun bir sınıftan başlayarak, hızlandırılmış kurslarda kısa sürede yeterli İngilizce seviyesine ulaşabilir. 

Bunun yanı sıra öğrencinin lisans ortalamasının 3 ve üzeri olması gerekmektedir. Akademik referans mektubu, özgeçmiş ve niyet mektubu tüm başvurularda olduğu gibi Kanada’da yüksek lisans başvurularında da önem arz etmektedir. 

Kanada’daki üniversiteler diğer ülkelerden farklı olarak yüksek lisans yapacak öğrencilerden GRE veya GMAT sınav neticesi isteyebilir. 

Ana hatlarıyla sıralayacak olursak yüksek lisansa başvuracak öğrencilerin temel olarak sahip olması gerekenler aşağıdaki gibidir;
4 yıllık üniversiteden mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak
 Not ortalamasının (GPA) 3.00 ve üzeri olması
 İngilizce yeterliliğini gösteren TOEFL /IELTS skoru belgesi (IELTS 6.5 skor gereklidir)

Global Vizyon’un deneyimli danışmanları tüm süreç boyunca öğrencilerin okullardan kabul alabilmesi adına çalışmaktadır. Öğrencilerin zamanlamalarının en doğru şekilde ayarlaması, niyet mektuplarını en açıklayıcı şekilde yazmaları, en doğru üniversiteyi ve bölümü tercih etmeleri…. gibi pek çok konuda öğrencilerin en büyük yardımcısı olmaktadır.