Kanada'da Üniversite Hazırlık
Kanada'da Üniversite Hazırlık

Kanada'da Üniversite Hazırlık

Bir Yılda Üniversite İçin Yeterli İngilizce Seviyesine Ulaşırken, Bölüm Derslerinizi de Almaya Başlayabilirsiniz…

Kanada’da veya yurtdışında çoğu ülkede üniversite okumak için hazırlık(foundation) adı verilen programı okumak zorunludur. Bu programlarda öğrenci üniversiteye başlamak için yeterli İngilizce seviyesine erişirken bir yandan da üniversite derslerine hazırlanmaya başlar. Hazırlık programını başarıyla tamamlayan öğrenciler üniversite başvurularına hızlıca yanıt alır ve Kanada’daki üniversite eğitimlerine başlangıç yapabilirler. Öğrenci, Kanada haricinde bir ülkede üniversite eğitimi almak istiyor olsa bile hazırlık eğitimini Kanada’da alabilir. Kanada diğer ülkelere oranla daha uygun fiyatlara eğitim verdiğinden dolayı bu yöntem öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Kanada’da okunan hazırlık eğitimi dünyanın pek çok ülkesinde de kabul görmektedir. 

Üniversite Hazırlık Programları
Üniversite hazırlık programları genellikle Eylül ve Şubat aylarında başlar. Bazı okullar senede 4 kez program açabilmektedir. Programlar genellikler üniversiteler veya kolejler bünyesinde verilir. Bu kurslarda öğrencilerin İngilizcelerini yeterli seviyeye ulaştırmaları ve başlayacakları bölümlere hazırlanmaları amaçlanır. Bu sebeple öğrenci hazırlık programına başlarken hangi bölümde okumak istediğine karar vermelidir. Öğrenci mühendislik, işletme, sosyal bilimler, işletme, güzel sanatlar… gibi okuyacağı bölüme karar verdikten sonra hazırlık programına başlar. Hazırlık programında da seçtiği bölüme yönelik dersleri yavaş yavaş alır. 
Üniversite hazırlık programlarına katılan öğrenciler; okul yurtları, özel yurtlar yada aile yanı konaklama alternatiflerini tercih edebilir. 

Kanada’da Üniversite Hazırlık Eğitimi Alabileceğiniz Bazı Üniversiteler

ILAC- Toronto, Vancouver
Web Sitesi:
www.ilac.com
Kanada’nın en iyi okullarından biri olan ILAC, Vancouver ve Toronto’da eğitim vermektedir.

Dokuz  aylık eğitim programı esnasında öğrenci; İngilizcesini geliştirirken akademik olarak da devam edecekleri üniversitelerin müfredatına uyumlu bir eğitim alır. Programa Eylül veya Ocak aylarında başlanabilir. ILAC’ın dokuz aylık programına devam eden öğrenci; Kanada Lise Diploması da elde eder ve en iyi Kanada üniversitelerine başvurularda avantajlı konuma yükselir. Bu programa katılan öğrenciler; ILAC Hazırlık yılı kabul mektubu yanısıra, üniversitenin şartlı kabulü ile birlikte vize başvurularını yapar ve vize alması kolaylaşır.
 
University of British Columbia
Web Sitesi: www.eli.ubc.ca/programs/index.html

Kanada’nın en iyi 3. Üniversitesi olan University of British Columbia’da İngilizce eğitimi alabilir ve lise not ortalamanız 3,5 ve üzeri ise UBC’de lisans eğitimi başvurusu yapabilirsiniz. UBC İngilizce kursları başvurularını yılın her döneminde yapılabilmektedir.

University of Toronto  
Web Sitesi:
www.learn.utoronto.ca/uoft/learn_english/en/

University of Toronto Kanada’nın en iyi üniversitesi olarak bilinir. İngilizce kurslarını kampüs icerisinde veren üniversite de dil eğitimi alındıktan sonra kriterlere uygun olunması durumunda üniversiteye başlangıç yapılabilmektedir.

University of Toronto
Web Sitesi:
https://www.utoronto.ca/

Toronto’da yer alan üniversite hazırlık programları açılmaktadır. Öğrenci hazırlık programından sonra Sanat&Bilim Fakültesi, Bilim&Mühendislik Fakültesi’ne başvuruda bulunabilir. Okul başvuruları Mart ayına kadar almaktadır. Yıllık ücreti ise ortalama 27.950 Dolardır.

Kendinize en uygun programı bulmak için Global Vizyon’un tecrübeli danışmanlarıyla biraraya gelmeniz gerekmektedir. Global Vizyon danışmanlarıyla yapacağınız yüz yüze görüşmeler sonrasında size en uygun alternatifler sunulacaktır.