Kanada'da Staj
Kanada'da Staj

Kanada'da Staj

Yurtdışında staj programları; eğitim hayatı devam eden öğrenciler, kendini geliştirmek isteyen yeni mezun gençler ve hali hazırda çalışma hayatı devam eden genç profesyoneller için tasarlanmış bir çalışma sürecidir.

Turizm, Gastronomi, Medya ve iletişim, Ticaret ve Finans, Mühendislik, Mimarlık, Sosyal Bilimler gibi alanlarda çalışma imkanı sunan programlar ile deneyim kazanmanın yanı sıra birikim de yapılabilmektedir.

Teknolojik imkanların artması, bilgiye erişimin kolaylaşması gibi etkenlerinin iş hayatında rekabeti artırması iş bulma ve işte yükselme süreçlerini zorlaştırdı. Öğrencinin yada genç profesyonelin CV’sini kattığı her artı bu rekabet ortamında bir adım öne çıkmasını sağlıyor. Çok uluslu şirketlerin haricinde küçük işletmeler bile küresel pazarlara dahil oluyorlar. Tüm dünyada ortak dil olarak kabul gören İngilizce’ye sahip olmayanlar yarıştan bir bir kopuyorlar. Hatta artık iyi pozisyonda bir işe sahip olmak için ikinici, üçüncü dillere de hakim olmak gerekiyor. Bu bilgiler ışığında rekabet ortamında var olabilmek için hem gelişmiş bir İngilizce’ye sahip olmalı hem de uluslararası şirketlerin iş kültürlerine hakim olmanız gerekiyor. Günlük hayattaki İngilizcenizin yanı sıra iş hayatında kullanılan İngilizcenizi geliştirmek ve uluslararası şirketlerin iş kültürlerine hakim olmak için yurtdışında staj oldukça iyi bir alternatif. 

Kendine ve CV’sini artı değerler katmak isteyen, küreselleşen dünyada var olmak isteyenler ‘Yurtdışında Staj’ programlarına katılabilir ve geleceklerine yatırım yapabilirler. Yurtdışında staj programlarında Kanada son dönemde uluslararası pek çok öğrenci tarafından cazip konuma gelmiştir.

Staj Programı

Work&Study Programı kapsamında Kanada’da eğitim alma ve çalışma imkanı aynı anda sunulur. Dil okulları tarafından organize edilen bu programlarda; öğrencilerin İngilizce dil becerilerini geliştirmesi ve iş hayatına aktif olarak katılması sağlanır.

Program kapsamında İngilizce eğitimin yanı sıra mülakat ve iş görüşmelerine hazırlanma, iş hayatını yakından tanıma, kişinin sosyal becerilerinin artması konularında da öğrenci iş hayatına hazırlanır. 

Program aynı zamanda size program süresince veya sonrasında çalışma hakkı sunarak yurtdışında bulunduğunuz sürede okurken iş hayatına katılma ve maddi kazanç sağlama şansı tanımaktadır.

Program Süresi

Program en az 48 hafta sürer. Program 2 kısımdan meydana gelir. Programın ilk 24 haftasında yoğun dil ve mesleki sertifika kursu alınır, ikinci 24 haftalık kısmında ise maaşlı staj programlarına devam edilir. 

İlk 24 hafta verilen İngilizce kursunda öğrenci genel İngilizce, konuşma pratiği, dinleme, iş İngilizcesi ve diğer İngilizce yeteneklerini geliştirir. Sertifika kursları ise “Business Management” veya “ Hotel and Tourism Management” kursu olarak yapılır.

Katımıcının ilgi alanı ve yeteneklerine uygun olarak büyük, orta ve küçük ölçekli Kanada şirketlerinde staj imkanı sağlanır.

Başvuru Şartları:
 En az 4 yıllık bir üniversite mezunu olma,
 En az ortanın üzerinde İngilizce bilgisi yeterlidir.
 
Staj Türleri ve İş Örnekleri

1) Kanada’da Maaşsız Staj

Kaplan International Collage Programı
Program 2 aşamadan oluşur. Dil eğitimi ve arkasından staj programı. Kanada’nın kuralları gereği staj programı, dil kursunun %50’sinden fazla olamaz.
Program uzunluğu: En az 8 hafta (4 hafta dil eğitimi + 4 hafta staj)
Ders saati: Haftada 30 veya 40 saat
Giriş koşulu: En az Upper intermediate düzeyinde İngilizce ve en az 18 yaşında olma zorunluluğu


Staj alanları:

Business Administration
 Marketing, 
 Operations, 
 Human Resources, 
 Finance, 
 Accounting, 
 Event Planning 
 Engineering 
 Research & Development, 
 Manufacturing, 
 Testing, 
 Operations, 
 Design
 Media
 Print, 
 Digital, 
 Web, 
 Design, 
 Operations, 
 Marketing 
 Tourism 
 Destination Management
 Travel, 
 Tours, 
 Operations, 
 Hotels  
 Hospitality 
 NPO/NGO 
 Not for Profit Organization Management, 
 Events, 
 Sponsorship, 
 Acquisition 
 Sports Management 
 Sports Team Management, 
 Events, 
 Marketing, 
 Equipment 
 Law 
 Criminal Law, 
 Human Rights, 
 Immigration Law 
 Sciences 
 Biotechnology
 Food Sciences, 
 Robotics,
Geology, 
 Geography, 
 Environment 
 IT 
 Java Specialist, 
 Quality Assurance, 
 Programme

 

ILAC Dil Okulu Programı

ILAC, dil eğitimiyle birlikte staj imkanı sunmaktadır. Program haftada 30 veya 38 derslik dil eğitimi ile başlar. Tercihinize bağlı olarak ILAC’ın Toronto veya Vancouver merkezinde eğitim alabilirsiniz. Dil seviyenize göre bir sınıfa yerleştirilirsiniz ve eğitimizin son 4 haftasında iş İngilizcesi de alırsınız. İş İngilizcesi iş yerine iletişim, sözlü sunum mülakat teknikleri gibi konuları kapsar.

İngilizce kursunun ardından staj programı başlar. Staj süresi alınan dil eğitim süresinin %50’sini geçemez.

Staj döneminin ardından öğrenciler staj deneyimlerini anlatan bir rapor hazırlamak için 2 hafta proje dönemi için okula dönerler ve staj sertifikası almaya hak kazanırlar.

Katılım koşulları:
19-30 yaş arasında olmak
Minimum advanced seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak
İngilizce kursu boyunca derslerin %80 ine katılmak

Başvuru ücreti: 
$1,200 CAD (tek seferlik staj yerleşim ücreti)

Merkezler:
• Toronto, Vancouver

Staj alanları
• İşletme, Mühendislik, Medya, Turizm ve Hukuk

2)Kanada’da Maaşlı Staj
Program kapsamında en az 16 hafta dil eğitimi alınmakta ve 16 hafta staj ypaılmaktadır. Dil eğitimi aldığınız süre uzadıkça staj yapma sürenizde uzar.

Program kapsamında Toronto veya Vancouver’da çalışılıp; restoran, cafe, mağaza gibi yerlerde müşteri ilişkisi olan ve iletişim becerisi gerektiren departmanlarda staj yapılabilmektedir.