Kanada'da MBA
Kanada'da MBA

Kanada'da MBA

MBA Diplomanızı Kanada’dan Alın Dünya Çapında Saygınlık Kazanın..

“Master of Business Administration” programının kısaltması olan MBA; Türkiye’de bilinen anlamıyla İşletme Yüksek Lisansı’dır. Bu program ulusal ve uluslararası kurumların üst düzey konumlarında yönetici olarak görev almak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir programdır. Farklı alanlarda lisans eğitimi alan kişiler, MBA programlarına katılarak yöneticilik formasyonu kazanmaktadır. Günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin yaklaşık %21‘i, MBA eğitimi yapmıştır. Bu oran her geçen gün artmaktadır. 

Kanada MBA programlarında tercih edilen bir ülkedir. Üniversite ücretlerinin diğer ülkelere göre daha uygun olması Kanada’yı bu anlamda popüler hale getirmektedir. Bunun yanı sıra öğrencilerin, Kanada’da MBA yaptıkları süre ve mezun olduktan sonra 2 yıl boyunca ülkede çalışma hakkına sahip olması büyük ilgi topluyor. Bu imkan sayesinden öğrenciler; hayatlarına yurtdışında devam etmenin yollarını yerinde arıyabiliyor veya Türkiye’ye döndüklerinde çok önemli bir diploma ve uluslararası iş deneyimine sahip olarak ülkeye dönüp, kariyer basamaklarını hızla tırmanabiliyor.

Kanada’da yüksek lisans programları genellikle 2 yıl sürmektedir. Kanada’da üniversiteler devlet tarafından sıkı bir şekilde denetlendiğinden dolayı devlet ve özel üniversiteler arasında uçurumlar bulunmamaktadır. Eğitim seviyesi her üniversitede belirli bir standartın üzerinde olmak zorundadır. Bu yüzden Kanada’dan alınan diplomalar dünyanın pek çok ülkesinde kabul ve saygı görmektedir. 

Kanada’da İngilizce ve Fransızca konuşulduğundan dolayı öğrenciler İngilizce’nin yanı sıra ikinci bir yabancı dil öğrenme şansı da kazanırlar ki bu öğrencinin geleceğinde yaratacağı büyük bir farktır. 

Başvuru Koşulları ve Şartları

Kanada üniversiteleri için en temel şartlardan biri iyi seviyede İngilizce bilmektedir. Öğrenci İngilizce bilgisini TOEFL yada IELST gibi sınav skorlarıyla belgelendirmelidir. Öğrencinin İngilizce seviyesi yeterli değilse katılacağı bir dil kursunda seviyesine uygun bir sınıftan başlayarak, hızlandırılmış kurslarda kısa sürede yeterli İngilizce seviyesine ulaşabilir. 

Bunun yanı sıra öğrencinin lisans ortalamasının 3.0 ve üzeri olması gerekmektedir. Akademik referans mektubu, özgeçmiş ve niyet mektubu tüm başvurularda olduğu gibi Kanada’da yüksek lisans başvurularında da önem arz etmektedir. 
Kanada’daki üniversiteler diğer ülkelerden farklı olarak yüksek lisans yapacak öğrencilerden GRE veya GMAT sınav neticesi isteyebilir. 

Ana hatlarıyla sıralayacak olursak yüksek lisansa başvuracak öğrencilerin temel olarak sahip olması gerekenler aşağıdaki gibidir;
4 yıllık üniversiteden mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak
 Not ortalamasının (GPA) 3.00 ve üzeri olması
 İngilizce yeterliliğini gösteren TOEFL /IELTS skoru belgesi (IELTS 6.5 skor gereklidir)

Global Vizyon’un deneyimli danışmanları tüm süreç boyunca öğrencilerin okullardan kabul alabilmesi adına çalışmaktadır. Öğrencilerin zamanlamalarının en doğru şekilde ayarlaması, niyet mektuplarını en açıklayıcı şekilde yazmaları, en doğru üniversiteyi ve bölümü tercih etmeleri…. gibi pek çok konuda öğrencilerin en büyük yardımcısı olmaktadır.

Kanada’da MBA Yapabileceğiniz Okullar İçin Buraya Tıklayınız…