İtalya'da Üniversite
İtalya'da Üniversite

İtalya'da Üniversite

Dünyanın En Güzel Ülkelerinden Birinde Dünyanın En köklü Üniversitelerinde Eğitim Alma Şansı

Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri olan ve 500 yıllık bir eğitim geçmişine sahip İtalya’da lisans eğitimi alırken kendinizi sanatsal ve kültürel olarak da geliştirme fırsatı yakalayacaksınız… 
Bugüne kadar dünya sanatına, bilimine ve kültürüne eşsiz katkıları olan İtalya’nın eğitim kalitesi tüm dünya tarafından kabul edilmiştir. Ülkede bulunan 83 üniversite bugüne kadar dünya tarihine geçecek pek çok ismi yetiştirmiştir. 
Ülke Türk öğrenciler tarafından gün geçtikçe daha sık tercih edilmeye başlanmıştır. Özellikle tasarım, moda tasarımı ve sanat alanlarında Türkiye’den öğrencilerin İtalyan üniversitelerine yoğun bir ilgisi mevcuttur. Uluslararası öğrenciler tarafından ülkede en çok tercih edilen bölümler ise mimarlık, tasarım, moda, ekonomi, mühendislik ve sanattır. 

Program
İtalya’da 58 devlet, 17 özel üniversite bulunmaktadır. Devlet üniversitelerinde eğitim genellikle İtalyanca dilindedir. İtalyanca bilmenin şart olduğu bu eğitim kurumlarına genellikle Türkiye’de bulunan İtalyan lisesi çıkışlı öğrenciler başvuruda bulunmaktadır. İtalyanca yeterliliğine sahip olan öğrenciler hazırlık yılı okumadan direkt üniversite birinci sınıftan başlayabilirler. Ülkede lisans eğitimi 3 yıl sürdüğünden hazırlık da okumayan öğrenci yaşıtlarına göre üniversiteden daha hızlı mezun olarak iş hayatına başlangıç yapabilir. İtalyanca yeterliliği olmayan öğrenciler ise ülkede İngilizce dilinde eğitim veren bölümleri tercih edebilmektedir. Bunun içinse TOEFL yada IELTS sınavlarından alınan skorlarla İngilizce yeterliliği ispat edilmek zorundadır. 
İtalya’da lisans eğitimi alan öğrenciler part-time çalışma izni alabilmektedir. Öğrenci izni dahilinde haftada 20 saat çalışarak kendi cep harçlığını çıkarır ve sosyal hayata dahil olur. İtalya’da lisans eğitiminin en cazip taraflarından biri de öğrencilerin mezun olduktan sonra 1 yıl süreli oturma iznine başvurmak hakkına sahip olmasıdır. Öğrenci bu süre içerisinde iş arama hakkına da sahip olur. 
En önemli noktalardan bir diğer ise; İtalyan üniversitelerinden mezun olup yine bu ülkede yüksek lisans/master yapmak isteyen öğrenciler sadece 1 yıl eğitim alarak yüksek lisans diplomasına sahip olur. 

Neden İtalya’da Eğitim Almalısınız?
- İtalya dünyanın en köklü üniversitelerine sahip ülkelerden biridir. İtalya’daki eğitim sisteminin başarısı dünya çapında kabul görmektedir. 
- Üniversitelerde dünya çapında saygı gören profesörlerden kaliteli bir eğitim alma fırsatı yakalarsınız. 
- Mimarlık, tasarım, moda ve sanat alanlarında kariyer yapmak isteyen öğrencilerin tüm bu konuların beşiğinde eğitim alması onlara büyük değerler kazandıracaktır. 
- Üniversite harç ücretleri diğer ülkelerle kıyaslandığında daha caziptir. 
- İtalyanca Avrupa’nın en çok konuşulan dilleri arasındadır. Bu ülkede kaldığınız süre boyunca İtalyancanızı geliştirerek İngilizcenin yanı sıra ikinci bir yabancı dile ana dil seviyesinde hakim olma fırsatı yakalarsınız. 
- Ülke her sokağında sizi kendine hayran bıraktıracak… Mimari yapıları büyük bir özenle koruyan İtalya’da mimariye, sanata ve kültüre doyacaksınız. Bu ülke sizi kültürel olarak oldukça geliştirecek. 
- İtalyan halkı sıcakkanlı Akdeniz insanlarından oluşur. Bu nedenle kendini tamamen yabancı bir çevrede hissetmezsiniz. Sıcakkanlı yapılarıyla kendinizi rahat hissetmenizi sağlarlar. 
- Dünya çağında nam salmış mutfağı ile bu ülkede geçirdiğiniz süre zarfında asla yabancılık hissetmeyeceksiniz. İtalya’da geçirdiğiniz süreden sonra ülkeye döndüğünüzde gurme seviyesinde bir damak zevkine ulaşabilirsiniz. 

Başvuru Şartları ve Koşulları
İtalyan üniversitelerine başvurabilmek için 12 yıllık lise eğitimine sahip olmak gereklidir. 11 yılık liseden mezun olan öğrenciler İtalya’daki üniversiteler kabul alamazlar. 11 yıllık liseden mezun olan öğrenciler Türkiye’de üniversite birinci sınıfı okuyup İtalyan üniversitelerine başvuru yapabilir. Öğrenci Türkiye’de okuduğu bölümde devam etmek zorunda değildir. Alanıyla alakalı farklı bir bölüm tercih edebilir. 
İtalya’da bir üniversiteye başvurabilmek için Türkiye’de düzenlenen üniversiteye giriş sınavlarından başarılı olma şartı aranır. Öğrenci Türkiye’de herhangi bir üniversitenin dört yıllık bir bölümüne yerleştirilmiş olmalıdır. Öğrencinin İtalya’ya gittiğinde Türkiye’de kazandığı bölümde okuma zorunluluğu yoktur. İtalya’da istediği bölümü seçebilir. 
İtalyanca eğitim veren bir üniversitede okumak isteyen gencin İtalyanca bilmesi zorunludur. Üniversitelerde İtalyanca hazırlık eğitimi verilmez. Öğrenci İtalyancayı dışarıda bir eğitim kurumunda öğrenip, üniversitelere başvuruda bulunabilir. 
Ülkede tıp, mimarlık ve veterinerlik alanlarında eğitim almak isteyen öğrenciler ayrıca bir sınava tabi tutulur. Sınav kapsamında öğrencilerin İtalyanca bilgisi ve genel kültürleri test edilir. Başarılı olmayan öğrenciler konsolosluk tarafından 2 aylık bir dil eğitimine tabi tutulur. 
İtalya’ da İngilizce eğitim almak istiyorsanız IELTS akademik dil yeterlilik sınavından 6,5 almanız gereklidir. Türkiye’deki 4 senelik liselerde en az %80 oranında İngiizce eğitim alan bir genç direkt olarak üniversiteye başvurabilir. Herhangi bir İngilizce seviye belirleme sınavına girmesi gerekmez.
Konaklama
İtalya’da lisans eğitimi alan öğrenciler üniversite yurtlarında, özel öğrenci yurtlarında, öğrenci evinde yada aile yanında konaklama yapabilirler. Tüm konaklama stillerinde öğrencinin rahatı ön planda tutulmuştur. Yurtta konaklayan öğrenciler kendi yaşıtlarıyla birebir iletişim kurma şansı yakalarken, aile yanında konaklayan öğrenciler İtalyanca dil becerilerini kısa sürede geliştirme ve ev konforundan uzaklaşmama fırsatı yakalar. Özel öğrenci evleri diğer seçeneklere göre yüksek maliyetlidir.