İsveç'te Üniversite
İsveç'te Üniversite

İsveç'te Üniversite

Dünyanın En Saygın Eğitim Sistemine Sahip İsveç’te Üniversite Eğitimi Alarak Sınırları Zorlayın…

İsveç dünyanın en saygın eğitim sistemine sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Farklı disiplinlere ve eğitim tekniklerine sahip olan İsveç’te eğitim alan bir genç dünya çapında saygı ve kabul görmektedir. 


İsveç, her sene yapılan araştırmalarda dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında gösterilmektedir. Pek çok yetenekli isim, marka ve şirkete ev sahipliği yapan ülke, yüksek öğrenim söz konusu olduğunda da tüm dünyanın örnek aldığı ülkeler arasındadır. Ülke dünyanın en iyi eğitim sistemleri ve en iyi üniversiteleri sıralamasında her yıl ilk 5 içerisinde yer almaktadır.

Üniversitelerin yenilikçi yapısı, öğrenciler arasında gözetilen eşitlik ilkesi, dünya çapında şirketlerle geliştirilen bağlantılar ve ortak çalışma ortamları, güvenliği üst seviyede olan bir ülke olması, yüksek hayat standartları bu ülkeyi günden güne uluslararası öğrencilerin gözünde daha cazip hale getirmektedir. 

İsveç’te üniversite eğitimi alan bir öğrenci dünyanın en iyi şirketlerine ulaşma şansı yakalar. Pek çok bölüm dünya devi şirketlerle ortak çalışmalar yürütmektedir. Google, Ikea, IBM, H&M, Volvo, Novartis gibi şirketlerle düzenlenen ortak çalışmalar sırasında öğrenci kendini gösterme ve bu şirketlerde iş bulma şansı yakalayabilir. 

Program

İsveç’te üniversite eğitimi 3 yıl sürmektedir. İsveç’teki yüksek öğrenim eğitim sistemi Türkiye’deki kıyasla biraz daha farklı işlemektedir. İsveç üniversitelerinin farklı bir kredi sistemi bulunmaktadır. Bu kısım pek çok öğrenciye başta zor gelse de oryantasyon sürecinin ardından yeni sisteme hızlıca ayak uydurulabilmektedir. 

Öğrencinin lisans eğitimi süresince belirli sayıda krediyi tamamlaması gerekir. Öğrenci ister tüm kredileri kendi bölümünde tamamlar isterse farklı bölümlerden dersler alarak bu kredileri transkriptine işletebilir. Bu açıdan bizim sistemimize göre farklı olsa da öğrenciye kazandıracakları göz önüne alındığında oldukça etkili bir yöntemdir. Bu ana konunun haricinde sisteme dair öğrenilmesi gerek ek detaylar mevcuttur. Okumak istenilen üniversite ve bölüme göre değişiklik olmaktadır bu sebeple en doğru bilgi Global Vizyon danışmanlarıyla yapılacak yüz yüze görüşmelerde edinilebilir. 

İsveç’te yükseköğrenim dili İsveççe veya İngilizcedir. İsveç pek çok uluslararası öğrenci tarafından tercih edildiğinden İngilizce bölümlerin büyük çoğunda İngilizce eğitim de sunulmaktadır.  

İsveç’te uluslararası öğrenciler yasalar çerçevesinde çalışma hakkında sahiptir. Öğrenciler haftada 20 saate kadar part-time çalışma hakkından yararlanabilmektedir. 
Başvuru Şartları ve Koşullar

İsveç’te lisans eğitimi almak isteyenlerin lise diploma notları önem taşımaktadır. Liseyi iyi dereceyle bitirmiş bir öğrenci kabul sıralamasında öne çıkacaktır. Öğrencilerin 100’lük sistem üzerinden en az 85 not ortalamasına sahip olmaları beklenir. 

İngilizce eğitim veren bir bölümde okumak isteyen öğrenci İngilizce yeterliliğini IELTS yada TOEFL skorlarıyla ispatlamalıdır. Öğrencinin IELTS sınavından en düşük 6.5 alması beklenir. İsveç dilinde eğitim almak isteyen bir öğrenci ise TISUS (Test in Swedish for University Studies) sınavından gerekli puanı almış olmalıdır. 

Konaklama

İsveç’te eğitim alan öğrenciler, üniversite yurtlarında kalmaktadır. Yurtlar öğrencilerin tüm ihtiyaçları gözetilerek yapıldığından standartlar yüksektir. Konforuna daha düşkün öğrencilerin ev kiraladıkları da görülmektedir. Fakat bu yurt seçeneğine göre çok daha maliyetlidir. Öğrenci eğer paylaşımlı ev kiralama yoluna giderse maliyetler yurt fiyatları seviyesine inmektedir. 

İsveç Üniversitelerini İncelemek ve Ücretleri Öğrenmek İçin Tıklayınız