İspanya'da Yüksek Lisans
İspanya'da Yüksek Lisans

İspanya'da Yüksek Lisans

Dünyanın En Renkli Ülkelerinden Olan İspanya’da Yüksek Lisans Yapın, Sayın Bir Diplomaya Sahip Olun, Unutulmaz Anılar Biriktirin…

İspanyol kültürüne ve hayatına ilgi duyanların, eğitim alırken bir yandan da keyifli ve stressiz bir ülkede zaman geçirmek isteyenlerin tercihi İspanya son dönemde yüksek lisans öğrencileri tarafından da tercih edilmektedir. Ülkede İngilizcece eğitim veren yüksek lisans programlarının artış göstermesi, Avrupa’daki eğitimi yüksek bir stadarta oturtmak isteyen Bologna Süreci sayesinde İspanya üniversitelerinin eğitim kalitesinin artması gibi nedenlerle ülkeye olan ilgi artmıştır.

İspanyol kültürü, rahat ve stressiz yaşamı, keyifli ve eğlenceli insanları, turistik ve tarihi mekanları ile İspanya; bu ülkede yüksek lisans yapan öğrencilerine eğitimin olduğu kadar hayatında keyfini çıkarmayı vaad ediyor.

Program:

İspanya’da yüksek lisans programlarının süresi 1-2 yıl arasında değişmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta İspanya’daki 1 yıllık yüksek lisans programlarının Türkiye’de YÖK denkliği olmamasıdır. Yani öğrenci 1 yıllık yüksek lisans programından ülkeye döndüğünde doktoraya devam etmek isterse yüksek lisansı kabul görmemektedir. Bu sebeple karar verirken Global Vizyon’un tecrübeli danışmanlarından yardım alınmasını önermekteyiz.

İspanya’da Staj İmkanı:

İspanya’da yüksek lsians programlarına katılan öğrenciler bir yıl İspanyolca öğrenebilir ve mezun olduktan sonra staj programlarına katılabilirler. İspanya hükümeti mezun öğrencilere staj yapma imkanı sunmaktadır. Staj imkanı öğrencilerin kariyerlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Öğrenci kendi ülkesine döndüğünde yabancı bir ülkede çalışma deneyimi kazanmış olacak ve uluslararası iş yapma biçimlerine hakim olacaktır. Bu sebeple bu alternatif değerlendirmeye değerdir. Öğrenci staj yapacağı işyerini kendi bulmak zorunda değildir. Genellikle üniversiteler öğrencilerin staj imkanlarını önceden organize ederler. Böylece öğrenci staj için ayrı ayrı başvuru yapıp, iş yeri aramak zorunda kalmaz. Öğrenci yüksek lisans programına başlarken staj imkanını garanti altına alır.

Koşullar ve Şartlar:

İspanya’da yüksek lisans için ilk koşul devam edilecek üniversitenin zorunlu tuttuğu dil için yeterlilik belgesine sahip olmaktır. Öğrenci İspanyolca eğitim veren bir üniversiteye devam edecekse İspanyolca, İngilizce eğitim veren bir üniversitede devam edecekse İngilizce yeterlilik belgesine sahip olmalıdır. Her üniversite ve her bölümün kendine özel şartları olabilir fakat ilk temel kural dil yeterliliğidir. Türkiye’de İngilizce eğitim veren bir üniversiteden mezun olan öğrenciden TOEFL ve IELTS skoru beklenmez. Sadece dil yeterliliğini ölçmek için öğrenci mülakata girer.

İspanyol üniversiteleri İngilizce yüksek lisans progamlarında GMAT skoruna bakabilmektedir. Bu üniversiteden üniversiye değişmektedir. İyi bir GMAT skoru öğrencinin kabul şansını artıracaktır.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

- Başvuru formu

- İngilizce/İspanyolca Yeterlilik Belgesi

- Transkript

- Akademik referans

- Varsa staj deneyimleri

- Özgeçmiş

- Motivasyon mektubu