İspanya'da Üniversite
İspanya'da Üniversite

İspanya'da Üniversite

Dünyanın En Renkli Ülkelerinden Birinde Kaliteli Eğitim Alabilirsiniz…

Avrupa kıtasından bir Akdeniz ülkesi olan İspanya kültürü ve sıcakkanlı insanlarıyla tanınan bir ülkedir. Latin kültürünün misafirperverliği ile uluslararası öğrencileri üniversitelerinde ağırlayan İspanya eğitim kalitesiyle de dikkat çekmektedir. İspanyol kültürüne ilgi duyan gençlerin sıklıkla tercih ettiği İspanya; rahat ve keyifli bir üniversite hayatı yaşanacak ülkelerin başında gelir.

Avrupa’daki tüm yüksek öğrenim sistem ve eğitimlerini standart hale getirmeyi amaçlayan, Bologna Süreci’ne dahil olan İspanya’da üniversite eğitimi dünya ile yarışır standartlardadır. Bu yüzden İspanyol üniversitelerinden mezun olan gençler dünya çapında saygı görür.

Program

İspanya’da üniversite eğitimi 4 yıl sürer. Üniversiteler devlet yada özel üniversite olarak değişmektedir. Üniversitelerin eğitim dili genellikle İspanyolcadır. Bu sebeple İspanya’da üniversite genellikle İspanyolcası olan, İspanyol kültürüne ilgi duyan öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Bazı üniversitelerin İngilizce programları da bulunmaktadır. İspanyolcası iyi seviyede olmayan (en az B2 seviyesi) fakat İspanya’da üniversite okumak ve ikinci yabancı dil olarak İspanyolca’yı öğrenmek isteyen öğrencilere bu programları önermekteyiz. İngilizce eğitim verilen bölümler genellikle iletişim, işletme, turizm, tasarım… gibi alanlardır.

İspanya’da gideceğini üniversiteyi seçerken YÖK tarafından denkliği olunup olmadığına bakılmalıdır. İspanyol üniversitelerinin genellikle denkliği vardır fakat öğrencilerimize herhangi bir hataya düşmemek için tercihlerini Global Vizyon’un deneyimli çalışanlarıyla yapmalarını önermekteyiz.

Şartlar ve Koşullar

İspanya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler direkt başvuruda bulunamazlar. Öğrencilerin bazı ön koşulları yerin getirmesi gerekir.  Öncelikle öğrencinin B2 düzeyinde İspanyolca bilgisini kanıtlaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra öğrencinin lise diplomasının İspanya tarafından tanınır nitelikte olması gerekitr. Denklik işlemleriyle ilgili Global Vizyon’un deneyimli danışmanları öğrencilere yardımcı olacaktır.

Yukarıdaki maddeleri yerine getiren öğrenci; İspanya’da okuyabilmek için bir sınava girmelidir. Selectividad adı verilen bu sınav iki aşamalıdır. İlk aşama öğrencinin İspanyolca bilgisini, İngilizce bilgisini, İspanyol tarihi bilgisini ölçen bölümdür. İlk aşamayı geçen öğrenci sosyal veya fen bilimleri alanında sınava tabi tutulur. Öğrenci 2 şekilde bu sınava girmeden direkt üniversiteye başvurabilir. Birincisi; öğrenci Türkiye’deki İtalyan, Fransız, Alman liselerinden birinden mezun ise, ikincisi olarak da öğrenci Avrupa Birliği denkliği olan IB(International Baccalaureate- Uluslararası Bakalorya) diploması veren liselerden biriden mezunsa bu sınava girmek zorunda değildir.

Dil yeterliliği olmayan öğrenciler üniversite öncesinde dil eğitimi veren programlara katılabilir. Bu sırada hem dil eğitimi hem de Selectividad sınav kurslarına katılır ve bu süreçte İspanya’da okumak istedikleri üniversiteyi seçerek başvurlarını yapabilir. Selectevidad sınavının %40’ı, öğrencinin mezuniyet ortalamasının %60’ı toplanarak öğrencinin hangi üniversitelere başvurabileceğine karar verilir.

Neden İspanya’da Üniversite Eğitimi Almalısınız?

-          İspanya son dönemde dünyadaki güçlü pazarlar arasına girmektedir. Coğrafi konumu ve iklimi sayesinde ticari hayatta ağırlığı artan İspanya gelecekte dünyanın parlayan ülkelerinden olacaktır. Bu sebeple bu ülkenin kültürünü, iş yapma biçimlerini ve dilini yerinde öğrenen bir öğrenci gelecekte bu ülke ile çalışan şirketlerde rahatlıkla iş  bulabilir.

-          İspanyolca dünyada en çok konuşulan diller arasındadır. Amerika’da İngilizce’den sonra en çok konuşulan ikinci dil olan ve sünya çapında ilk 5’te yer alan İspanyolca’yı anavatanında öğrenmek öğrencileri gelecek hayatlarından 1-0 öne geçirecektir.  İş piyasalarında konuşulan ikinci yabancı dil olan İspanyolca ile öğrenciler gelecek hayatlarında fark yaratabilecekler.

-          İspanya’da üniversite eğitimi alan öğrenci hem İngilizce hem de İspanyolca öğrenebilmektedir. İngilizce eğitim veren bir üniversite okuyan, ikinci yabancı dil olarak İspanyolca’yı alan ve günlük hayatın içerisinde sürekli bu dili konuşan öğrenci üniversiteden 2 yabancı dil ile mezun olur.

-          İspanya; Avrupa’daki tüm yüksek öğretim sistemlerinin belirli bir standarta oturtmayı amaçlayan Bologna Sürecine katıldığından dolayı ülkede eğitim kalitesi yüksek ve dünya ile yarışabilir durumdadır. İspanyol üniversitelerinden mezun olan bir öğrenci dünya çapında saygı görür.

              -          İspanya’da üniversite okuyan öğrenci Latin kültürün yakından tanıyacak, ülkenin sıcak insanları sayesinden ülkeye kolayca adapte olabilecek ve keyifli bir üniversite hayatı yaşayacaktır.

             -          Schengen vizesi sayesinde öğrenci İspanya haricinde diğer Avrupa ülkelerini de gezme imkanı bulacaktır.

Başvuru İşlemleri ve Gerekli Belgeler

·          İspanyolca/İngilizce yetelilik belgesi. (İspanyolca B2, İngilizce TOEFL IBT80, 6.5 IELTS)

·          Diploma

·          Transkript

·          Türkiye’deki İtalyan, Alman, Fransız liselerinden veya Avrupa Birliği’nde denkliği olan IB (International Baccalaureate – Uluslararası Bakalorya) diploması veren Türk liselerinden birinden mezun olmayan öğrenciler Selectividad sınavına girmek zorundadır.

·          Motivasyon mektubu