İrlanda'da Üniversite
İrlanda'da Üniversite

İrlanda'da Üniversite

İrlanda’da Uygun Fiyatlara Dünya Çapında Eğitim Alın, Çalışma İzniniz Sayesinde Cep Harçlığınızı da Çıkartın…

İrlanda’da üniversite eğitimi son yıllarda oldukça popülerleşmiştir. Uluslararası öğrencilerin uzun yıllardır ilgi gösterdiği ülke, Türkiye’den öğrencilerin de ilgisini çekmeye başlamıştır. İngiliz eğitim sistemini benimseyen İrlanda’da eğitim kalitesi yüksek ve eğitim ücretleri uygun fiyatlıdır. Bu sebeple İrlanda; kaliteli eğitimi uygun fiyatlara almak isteyenler için cazip alternatifler arasındadır. 

Okul ücretlerinin yanı sıra; ülkedeki yaşam giderlerinin diğer ülkelere daha makul olması ve öğrencilere çalışma hakkı tanınması her geçen bu ülkeye olan ilgiyi artırmaktadır. Öğrenciler üniversite hayatları süresince haftada 20 saat çalışma hakkına sahiptir. Çalışan öğrenci hem cep harçlığını çıkarma hem de ana dili İngilizce olan insanlarla birebir konuşarak sosyalleşme imkânı yakalar. 

İrlanda sınırları içerisinde 7 üniversite bulundurmaktadır. Bu üniversiteler dünyanın en iyileri arasında yer alan eğitim kurumlarıdır. Üniversitelerin tamamı İngiliz eğitim sistemini benimsemiştir ve yüksek kalitede eğitimleriyle göz doldurmaktadır. Köklü üniversitelere sahip olan İrlanda’daki tüm üniversiteler YÖK tarafından kabul edilmektedir.

Öğrencilerin unutmaması gereken nokta İrlanda üniversitelerinde eğitim almaya başlayacak bir öğrencinin zorlu bir akademik hayata başlangıç yaptığını bilmesidir. İrlanda’da üniversite eğitimi İngiltere’deki gibi titiz ve zorlu bir süreçtir. Çalışma azmine sahip olan bir öğrenci İrlanda’nın köklü üniversitelerinde eğitim alırken bir yandan da İrlanda’nın eğlenceli ve keyifli hayatını yaşayabilir. Bunun için öğrencinin gerekli motivasyona sahip olması yeterlidir. 

Program

İrlanda’da üniversite eğitimi İngilizce dilinde verilmektedir. Ülkede toplam 7 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerden alınan diplomalar dünya çapında geçerliliğe sahiptir. 
Türkiye’den İrlanda’ya giden öğrencilerin çok ekstrem örnekler dışında ‘Foundation’ yani hazırlık eğitimi alması şarttır. Hazırlık eğitimini tamamlayarak akademik İngilizcesini geliştiren, üniversitede okuyacağı bölüme hazırlanan, eğitim sistemine adapte olan öğrenci 3 yıl sürecek olan üniversite eğitimine başlar. Veterinerlik, mimari, diş hekimliği ve tıp alanlarında eğitim süresi 3 yıldan uzundur.

Foundation programı hakkında detaylı bilgi vermek gerekirse;

Foundation Süreci:

İrlanda’da üniversite eğitimi 3 yıl sürer. Türkiye’den İrlanda’ya üniversite eğitimi almaya giden öğrencilerin ‘Foundation’ (hazırlık) eğitimi almaları gerekmektedir. Bunun sebebi İrlanda’da İngiltere’deki gibi A Level zorunluluğu olmasıdır. Yani İrlandalı bir öğrenci bile sadece liseden mezun olarak üniversiteye giremez. Üniversiteye girebilmesi için liseden sonra 2 sene süren A Level seviyesini de okuması gerekmektedir. Türkiye’deki liseler A Level seviyesinde eğitim vermediğinden dolayı öğrenciler 1 yıl hazırlık eğitimine tabi tutulur. 

A Level eğitimi öğrencileri üniversiteye hazırlayan bir süreçtir. Öğrenciler okumak istedikleri bölüme yönelik dersler alır ve üniversite birinci sınıfa adapte edilirler. Foundation sistemi de A Level programının hızlandırılmış şeklidir. Hazırlık eğitimi alan öğrencinin sadece İngilizce becerilerini geliştirmesi beklenmez. Foundation programına başlayacak öğrencinin hali hazırda iyi seviyede İngilizce bilmesi gerekir. Öğrenci yeterli İngilizce’ye sahip değilse Foundation programından önce dil okuluna giderek İngilizcesini geliştirir ve iyi seviyede İngilizce’yle hazırlık programına başlar.

Öğrenci foundation programı süresince akademik İngilizcesini geliştirir. Bunun yanı öğrenci üniversite birinci sınıfa ve okuyacağı bölüme hazırlanır. Bu programda öğrenciye; fen, matematik ve sosyal bilgiler alanlarında tamamlayıcı dersler verilir. Öğrenci bu tamamlayıcı derslerin yanı sıra okumak istediği bölüme göre de hazırlık dersleri alır. Bir yıl süren ‘Foundation’programı sayesinde öğrencinin akademik İngilizcesi gelişir, araştırma yapmayı, not tutmayı, sunum yapmayı öğrenir. Türk eğitim sistemine aşina olan öğrenci ‘Foundation’ programı sayesinde eğitim sistemini öğrenir ve adapte olur. 

Öğrenci ‘Foundation’ programında 2 temel alanda eğitim alır. Academic Skills (Akademik Beceriler) adı verilen bölümde öğrenci akademik öğrenimi için temel becerileri kazanır. Öğrenci; eğitim hayatında sürekli karşısına çıkacak olan teknoloji kullanma, araştırma teknikleri, sınav teknikleri, kompozisyon yazımları, analiz teknikleri... gibi konularda kendini geliştirir. Bunun yanı sıra Specialist Subjects (Alan Bilgisi Dersleri) alanında da eğitim alır. Bu alanda ise öğrenci okumak istediği bölüme yönelir. Okuyacağı bölümle ilgili temel bilgileri alır ve yeterlilik kazanır. 

Gerekli Belgeler
Lise diploması ve transkript (öğrencinin not ortalamasının yüksek olması beklenir)
 TOEFL (80-90) / IELTS (6.0) sınav sonucu (öğrencinin İngilizcesi yetersiz ise İngilizce hazırlık yılı okuyabiliyor)
 Referans mektubu
 Öğrencinin başarı sertifikaları
 Niyet mektubu
 
Konaklama

İrlanda’da da tüm ülkelerde olduğu gibi yurt konaklaması ve aile yanı konaklama seçenekleri mevcuttur. Her iki alternatifte de öğrenci kendini rahat hisseder. Yurt konaklamasında öğrenci kendi yaşıtlarıyla zaman geçirip, farklı kültürleri tanırken; aile yanı konaklamada ailenin bir parçası olarak sıcak İrlanda halkının kültürünü yakından gözlemleyebilir ve aile sıcaklığından uzak kalmaz.