İrlanda'da Hem Çalış Hem Oku
İrlanda'da Hem Çalış Hem Oku

İrlanda'da Hem Çalış Hem Oku

İrlanda’da Cep Harçlığınızı Çıkartarak İngilizce Eğitim Alabilirsiniz… Tek Yapmanız Gereken Work&Study Programına Katılmak…

İrlanda’nın İngilizceyi ana dil olarak konuşan ülkeler arasında en sıcak ve yardımsever halka sahip olması, cazip dil okulu fiyatları ve ülkede yaşam giderlerinin düşük olması sebebiyle pek çok gencin tercih ettiği ülkeler arasındadır. Bu ülkede dil okuluna devam ederken, çalışma hakkına da sahip olunabilmesi ülkenin cazibesini artırmaktadır. 

Avrupa’nın en yaşanabilir başkentlerinden olan Dublin’de İngilizce dil okullarında eğitim alırken, çalışma hakkına da sahip olunabilmektedir. İngilizcenin ana dil olarak konuşulduğu ülkede dil okullarında alınan eğitim, iş hayatında pratiğe aktarılmaktadır. Work&Study programı sayesinde katılımcılar; hem akıcı bir İngilizceye sahip olabilir hem de yurtdışında çalışma deneyimi elde eder…

Work&Study programına katılanlar; Dublin’de dünyaca ünlü sanat galerileri, tiyatrolar, sanat merkezleri, müzeler, restoranlar ve publarda keyifli zaman geçirebilir, İrlanda’nın her köşesinden tarih çıkan topraklarında eşsiz doğanın tadını çıkarabilir. İrlanda’ya giden öğrenciler; ülkede geçirdikleri süre boyunca birbirinden farklı aktivitelere katılıp, hayatlarının en keyifli dönemini yaşayabilir. 

Program

İrlanda’da Work&Study programları 2 aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada öğrenci dil okuluna devam ettiği süre zarfında part-time çalışma hakkı elde eder, dil okulundan mezun olduktan sonra ise kalan süre zarfında(tatilinde) tam zamanlı olarak çalışabilir. 

 Eğitim

Uzun süreli dil okullarında öğrenciler; Genel İngilizce, yoğunlaştırılmış IELTS ve Mesleki İngilizce kurslarına katılabilir. Dil okulları genellikle haftada 15 saat ders vermektedir. Öğrenciler dil okullarında aldıkları eğitimi iş hayatlarında pratiğe aktarırlar. Bu öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır. Öğrenciler çalıştıkları iş sayesinde sosyalleşerek, ana dili İngilizce olan kişilerle iletişim kurma şansını yakalar. Bu da öğrencilerin kısa sürede akıcı bir İngilizceye sahip olmalarını sağlar.

Ana dil olarak İngilizcenin konuşulduğu İrlanda, köklü ve kaliteli eğitim sistemi sayesinde öğrencilere en iyi eğitimi sunmaktadır. Öğrenciler az kişili sınıflarda neredeyse birebir eğitim alarak İngilizce öğrenmektedir. Sınıflar öğrenciler arası etkileşimi artırmak ve öğrencilerin vizyonlarını geliştirmek adına farklı milletten gençlerden oluşturulur. Öğrenciler sınıflarda etkileşimli şekilde öğrendikleri İngilizceyi iş hayatında pratiğe aktarır.

 Çalışma

İrlanda’da çalışma hakkı kazanabilmek için uzun süreli bir dil okuluna kayıt olmak gerekir. Work&Study yapmak isteyen öğrenci en az 25 haftalık dil okulu programlarına kayıt yaptırmalıdır. Work&Study programı ile 1 yıllık dil eğitimine kaydını yaptıran öğrenci 25 hafta yarı zamanlı kalan 27 haftada ise tam zamanlı çalışabilir. Yarı zamanlı çalışma haftada 20 saat, tam zamanlı çalışma ise haftada 40 saattir. Öğrenciler haftada 20 saat çalıştıkları part-time sürecinde ayda ortalama 800-1200 Euro kazanabilir. Bu meblağda öğrencinin İrlanda’daki yaşam giderlerini karşılaması için yeterlidir, öğrenci birikim bile yapabilir. 

Work&Study programında öğrencilere iş güvencesi verilmez. Öğrenci İrlanda’da çalışma hakkına sahip olur, vizesi bu şekilde düzenlenir. Öğrenci İrlanda’ya gittiğinde kendi imkanları ile iş bulur. İrlanda halkı sıcakkanlı ve yardımsever bir yapıdadır. Ayrıca Dublin’in turistik bir şehir olması sebebiyle iş imkanları oldukça fazladır.

Uluslararası öğrencilere sıcak davranışlarıyla tanınan İrlanda halkı öğrencilere iş imkanları yaratmaktadır. Bu sebeple İrlanda’ya Work&Study’e giden öğrenciler iş bulmakta zorluk çekmezler. En önemli nokta; pek çok dev şirketin merkezinin İrlanda’da bulunmasıdır. Google, Facebook, Microsoft… gibi dev şirketlere başvurulabilir ve bu dev firmalarda çalışma imkânı bulunabilir. 
Öğrenciler programı 3 kez uzatarak, ülkede 2 yıl kalma hakkına sahiptir. 

 Başvuru Şartları ve Koşulları

İrlanda’da Work&Study programına katılmak için zorlayıcı şartlar yoktur. En önemli nokta öğrencinin uzun vadeli (min 25 hafta) bir dil okuluna kayıt yaptırması gerekmektedir. Bunun yanı sıra herhangi bir eğitim şartı ya da diploma talep edilmemektedir. Programa katılacak olan öğrencinin İrlanda’da yaşam giderlerini karşılayabilecek olduğunu belgelerle ispatlaması gerekir. Work&Study programına katılan öğrenci İrlanda’ya gittiğinde Bank of Irısh’e bir miktar para yatırmalıdır. Bu para öğrencinin kendi parasıdır. Sadece güvence göstermek adına para yatırılır. 

Konaklama

Work&Study programları kapsamında aile yanı, yurt ve hostel konaklaması yapılabilir. Aile yanı konaklama en sık tercih edilenler arasındadır. Aile yanında konaklayan öğrenciler İrlanda kültürünü yakından tanır, ev konforundan uzak kalmaz ve anadili İngilizce olan kişilerle birebir de konuşma fırsatı yakalar. 

Aile yanı konaklamadan sonra en çok yurt konaklaması tercih edilmektedir. Yurtlar öğrencilerin konforu düşünülerek tasarlanmıştır. Yurtlarda farklı milletlerden gençlerle bir arada olunur ve kopmaz dostluklar kurulur. 

Yurt konaklamasının yanı sıra hostel konaklaması da tercih edilebilir fakat bu öğrenciler için daha maliyetli olacaktır. 

Konaklama konusunda Global Vizyon’un deneyimli danışmanları öğrencileri onlara en uygun alternatiflere yönlendirecektir.