İrlanda'da Dil Eğitimi
İrlanda'da Dil Eğitimi

İrlanda'da Dil Eğitimi

İrlanda, Doğası ve Kaliteli Eğitimiyle Dil Öğrenmek İsteyen Uluslararası Öğrencilere Ev Sahipliği Yapıyor

İngilizcenin ana dil olarak konuşulduğu ülkeler arasında yer alan İrlanda’ya olan ilgi son yıllarda artmıştır. Eğitim kurumlarının İngiltere’ye oranla daha cazip fiyatlı olması, eğitim kalitesinin her geçen gün yükselen bir ivmeye sahip olması İrlanda’yı uluslararası öğrenciler arasında popüler hale getirmiştir. Türkiye’den giden öğrenciler genellikle İngiltere’yi tercih etseler de son dönemde İrlanda cazip avantajlarıyla ilgileri üzerine çekmiştir.  Polonya, Rusya, İspanya ve İtalya’dan gelenlerin yoğun bir öğrenci nüfusu yarattığı ülkeye her yıl yaklaşık 117 bin öğrenci dil okulu için gitmektedir. Türkiye’den her yıl 500-700 arası öğrenciyi ağırlayan ülkeye önümüzdeki yıllarda ilginin artması beklenmektedir. 

İngilizce’nin ana dil olarak konuşulduğu ülkeler arasında en sıcak ve yardımsever halka saip olması, filmlere konu olan doğal güzellikleri ve keyifli sosyal imkanları uluslararası öğrencilerin ülkede kaldıkları süre boyunca unutulmaz zamanlar geçirmelerine olanak sağlamaktadır. İrlanda sanılanın aksine anlaşılır bir aksana sahiptir. Dil okullarında aksansız, temiz bir İngilizce öğretilmektedir. Öğrenciler sosyal hayata karışarak İngilizce’yi günlük yaşamda daha hızlı öğrenebilmektedir. İrlanda’nın sıcakkanlı insanları bu noktada devreye girmektedir. Uluslararası öğrenciler sosyalleşme imkanları sayesinde yerli halkla uzun sohbetler edebilmektedir. 

Ayrıca İrlanda Türkiye’ye yakın konumu ve kolay vize şartlarıyla Türk öğrencilerin ve ailelerinin tercih ettiği ülkeler arasında yer almaya başlamaktadır. 
Tercih edilmesindeki en büyük nedenlerden biri ise anadili İngilizce olan ülkeler içinde en sıcakkanlı halka sahip olmasıdır. Bu yüzden yanlarında konaklanan ailelerle çabuk kaynaşan öğrenciler dil pratiği konusunda daha çok verim almaktadırlar.

Program

İrlanda dil okulları son dönemde ön plana çıkan cazip seçenekler arasındadır. Kaliteli eğitimi uygun fiyatlara sunan İrlanda’da dil okulları “Department of Education and Science” tarafından denetlenmektedir. Bu sayede ülkedeki tüm dil okullarının eğitim standartı yüksek bir seviyeye çekilmektedir.

İrlanda’da her yaş grubu, her seviye ve her ihtiyaca yönelik programlar bulunmaktadır. Ülkedeki dil okullarında; Genel İngilizce, Yoğun İngilizce, İş İngilizcesi, sınav hazırlık kursları (IELTS, 1’e 1 kurslar, Cambridge sınavları…), Hukuk İngilizcesi, Tatilde İngilizce, Akademik İngilizce, Pratik İngilizcesi…
gibi alanlarda eğitim verilmektedir. Kurs başlangıcında yapılan seviye belirleme sınavları sonrasında öğrenci kendi seviyesine uygun sınıflara yerleştirilmektedir. 

Ülkeye uzun dönem öğrenci vizesi ile giden öğrenciler part-time çalışma izni de almaktadır. Öğrenci bu sayede yerli halk ile iletişime geçebilir, sosyalleşebilir ve bu sayede günlük hayatın içerisinde hızlıca dilini geliştirebilir. Ayrıca öğrenci İrlanda’da kaldığı süre zarfında kendi cep harçlığını da çalışarak kazanabilir. 25 hafta üzeri yapılan dil okulu vize başvurularında öğrencilere 8 aylık oturma ve çalışma izni verilmektedir. Verilen çalışma izni dil eğitimi süresince part time yani haftada 20 saattir. Öğrenciler dilerlerse 25 hafta dil eğitimi aldıktan sonra 8 hafta dil eğitimi almaksızın sadece çalışarak İrlanda'da kalabilmektedirler.

İrlanda’da Dublin ve Galway şehirlerinde eğitim alınabilmektedir. 

İrlanda’da Dil Eğitimi Almak İçin 10 NedenKonaklama

İrlanda’da yurt konaklaması ve aile yanı konaklama seçilebilir. İrlanda’da aile yanı konaklama en cazip seçeneklerdendir. Ev konforundan uzaklaşmak istemeyen ve İngilizcesini hızlıca geliştirmek isteyenler aile yanı konaklamayı tercih etmektedir. Ülke halkının sıcak ve yardımsever oluşu aile yanı konaklayanların rahat etmesine imkan vermektedir. Aile yanında konaklayanlar uzun yıllar sürecek dostlukların temelini atmaktadır. Bunun yanı sıra isteyen öğrenciler apartlarda, hostellerde yada kiralık evlerde konaklayabilmektedir. Fakat bu tip konaklamalar çok daha yüksek maliyetli olacaktır.

İrlanda’da Eğitim Alabileceğiniz Okullar İçin Tıklayınız
Kaplan International
Alpha College of English
Int. Study Institute Ireland
Emerald Cultural Institute
Atlantic Language
International House