İngiltere'de Yüksek Lisans
İngiltere'de Yüksek Lisans

İngiltere'de Yüksek Lisans

İngiltere’de Yüksek Lisans Yapanlar İş Hayatına Erken Atılıyor…

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi pek çok ülkenin aksine sadece 1 yıldır… Lisans eğitiminde ‘Foundation’ zorunluluğu getiren İngiltere, öğrencinin şartlarına bağlı olarak, yüksek lisans programlarında biraz daha esnektir. Şartların uygunluğuna bağlı olarak öğrenciler yüksek lisanslarına direkt başlayabildikleri gibi pre-master, pre-sessional gibi kısa süreli hazırlık programlarına katılmak zorunda kalabilir. 

Eğitim ve Süre:

İngiltere’de yüksek lisans programları tam zamanlı olarak bir akademik yıl devam eder. Genelde ders izleme süreci 9 ay sürmektedir. Bazı master programlarında yaz dönemi de dersler izlenir ve program 12 ay devam edebilir. Master derslerini başarıyla tamamlayan ve sınavlarını veren öğrenciler, 3-6 süren bir tez aşamasına geçerler. Tez aşamasında öğrenci, tez danışmanı hocasının da yardımıyla tezini tamamlar ve tez kurulu tarafından tezinden geçer not aldıktan sonra yüksek lisans diploması sahibi olur. 

İngiltere’de yüksek lisans Türk öğrenciler tarafndan sıkça tercih edilmektedir... İngiliz üniversitelerinin kalitesi, ülkenin Türkiye’ye olan yakınlığı, programların 1 yıl sürmesi ve cazip imkanları dolayısıyla İngiltere, Türk öğrenciler için cazibe merkezidir. İngiliz üniversitelerinde ‘şartlı kabul – conditional acceptance’ seçeneği vardır. Bu seçenek öğrenci ilk etapta gerekli tüm şartları karşılamasa da şartlı olarak kabul edilir, verilen tarihe kadar şartları tamamlaması istenir. Şartları tamamlayıp geri gelen öğrencinin üniversiteye tamamen kabulü yapılır.

Öğrenciler için İngiltere’yi cazip kılan faktörlerin başında; eğitim süresince ve mezun olunduktan sonra 1-2 yıllık çalışma izni verilmesidir. Öğrenci bu sayede okurken masraflarını çıkarabilmekte, bu ülkede kendine bir gelecek kurabilmek için iş deneyimleri kazanmakta veya Türkiye’ye döndüğünde CV’sine önemli referanslar ekleme şansı yakalamaktadır.

Başvuru Şartları:

Türkiye’de YÖK tarafından tanınan devlet yada özel üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun, lisans diplomasına sahip öğrenciler, yurtdışındaki master programlarına başvuru yapabilmektedir. Mezun olunan üniversitenin sıralaması ya da bilinirliği bu noktada sıkıntı teşkil etmemektedir. YÖK tarafından tanınan 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmak yurtdışında yüksek lisans başvurusu yapmak için yeterlidir.

Yurtdışındaki üniversitelerin bir takım kendi özel şartları olsa bile genel başvurularda aradıkları nitelikler hemen hemen aynıdır:

  4 yıllık üniversiteden mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak
  Not ortalaması 4 üzerinden en az 2.2 ve üzeri olmalı
  Yurtdışında master yapmak istenen bölümün eğitim dilini bildiğini bir belge ile kanıtlamalı. Bu belge olmadan da ilk başvuru yapılabilir, ancak eğitim başlamadan yeterlilik belgesinin sunulması gerekir. Türkiye’de İngilizce eğitim veren bazı üniversitelerden mezun olanlardan resmi TOEFL veya IELTS belgesi istenmeyebilir. 

Gerekli Evraklar:
  Lisans Diploması
  Transkript not ortalaması ( dörtlük sisteme göre minimum 2.5)
  İngilizce yeterliliğini gösteren Toefl veya IELTS sınav sonuç belgesi
   En az iki adet akademik referans
   Varsa iş yerinden alınacak referans
   Detaylı ve iyi hazırlanmış niyet mektubu
   CV 

Yurtdışında başvuru yapmak istediğiniz ülkeye karar verdikten sonra Global Vizyon eğitim danışmanlarınızla bir araya gelerek başvuru şartları hakkında daha detaylı bilgi alabilir, kendi şartlarınıza uygun üniversiteleri araştırabilirsiniz.