İngiltere'de Üniversite Hazırlık
İngiltere'de Üniversite Hazırlık

İngiltere'de Üniversite Hazırlık

İngiltere’de Eğitim Almak İsteyenler İçin İlk Adım Hazırlık Programlarından Geçiyor…

İngiliz eğitim sistemi Türkiye’den farklı olduğundan, ülkemizde liseden mezun olan bir genç İngiltere’de doğrudan üniversiteye başlayamaz. İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrenci hem iyi düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmalı hem de üniversite hazırlık yani ‘Foundation’ eğitimi almalıdır. Öğrenciler ‘Foundation’ adı verilen hazırlık programlarında üniversiteye hazırlanmaktadır. Hazırlık programını başarıyla tamamlayan öğrenci üniversite birinci sınıfa başlamaya hak kazanır. 

‘Foundation’ Nedir?  

İngiltere’de hazırlık programları ülkemizdeki gibi yabancı dil öğretme amacı taşımaz. ‘Foundation’ programına başlamak isteyen öğrencinin yeterli düzeyde İngilizcesi zaten olmalıdır, bu bir zorunluluktur. Öğrenci yeterli İngilizce’ye sahip değilse Foundation programından önce dil okuluna giderek İngilizcesini geliştirir ve iyi seviyede İngilizce’yle hazırlık programına başlar.

‘Foundation’ adı verilen hazırlık programlarında öğrenciye; fen, matematik ve sosyal bilgiler alanlarında tamamlayıcı dersler verilir. Öğrenci bu tamamlayıcı derslerin yanı sıra okumak istediği bölüme göre de hazırlık dersleri alır. Bir yıl süren ‘Foundation’ programı sayesinde öğrencinin akademik İngilizcesi gelişir, araştırma yapmayı, not tutmayı, sunum yapmayı öğrenir. Türk eğitim sistemine aşina olan öğrenci ‘Foundation’ programı sayesinde İngiliz eğitim sistemini öğrenir ve adapte olur. 

Öğrenci ‘Foundation’ programında 2 temel alanda eğitim alır. Academic Skills (Akademik Beceriler) adı verilen bölümde öğreci akademin öğrenimi için temel becerileri kazanır. Öğrenci; eğitim hayatında sürekli karşısına çıkacak olan teknoloji kullanma, araştırma teknikleri, sınav teknikleri, kompozisyon yazımları, analiz teknikleri... gibi konularda kendini geliştirir. Bunun yanı sıra Specialist Subjects (Alan Bilgisi Dersleri) alanında da eğitim alır. Bu alanda ise öğrenci okumak istediği bölüme yönelir. Okuyacağı bölümle ilgili temel bilgileri alır ve yeterlilik kazanır.

Foundation Kabul Şartları

- İngilizce yeterlilik: Öğrencinin IELTS 5.5 skora sahip olması gerekir. IELTS 5.5 skor, Upper Intermediate seviyesiyle eşdeğerdir. Öğrenci bu seviyede değilse İngilizce kurslarına yönlendirilir. 
- Lise not ortalaması: Not ortalamasının genellikle 3 ve üzeri olması beklenir. 

Üniversite Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrenciler; başarı seviyesine, ilgi alanlarına ve mali şartlarına göre danışmanlarınca yurtdışında seçilen üniversiteye yerleştirilirler. Bu program, özellikle yurtdışında doğrudan üniversite eğitimi yapmak için yabancı dil bilgisi veya akademik seviyesi yetersiz olan öğrenciler için tasarlanmıştır. Dersler, özellikle bir üniversite kampüsünde ya da üniversiteden bağımsız bir kolejde verilir.