İngiltere'de Staj
İngiltere'de Staj

İngiltere'de Staj

İngiltere’de Staj Yaparak Kariyer Basamaklarını Hızla Tırmanın

İş hayatının gün geçtikçe daha da çetinleştiği günümüzde rakiplerin arasından sıyrılmak, iyi bir kariyere ve geleceğe sahip olmak için gerekli donanımları tamamlamak gerekmektedir. Sadece üniversite mezunu olmanın yeterli olmadığı günümüz şartlarında ek donanımlara sahip olmak oldukça önemlidir. Bu sebeple gençler ve genç profesyoneller eğitim hayatlarını tamamladıktan sonra yurtdışında staj yaparak CV’lerine büyük bir artı eklemektedir. Yurtdışında staj denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri de İngiltere olmaktadır. Ülke toprakları içerisinde bulunan uluslararası çaptaki şirketler, güçlü ekonomisi, iş hayatına yön veren uygulamalarıyla İngiltere iş hayatına atılmak isteyenler için iyi bir fırsattır. 

Staj Süreci
İngiltere’de staj programlarında eğitim ve çalışma bir arada verilmektedir. Haftalık belirli bir saat İngilizce eğitimi alan öğrenci, kursu başarıyla tamamladıktan sonra staj hayatına başlangıç yapar. Öğrenci staja başlamadan önce İngilizce’nin yanı sıra iş hayatına dair de çeşitli eğitimler almaktadır. 

Genellikle üniversite eğitimi devam eden yada üniversiteden mezun olan gençler tarafından tercih edilen staj programları 2-6 ay arasında sürmektedir. Programların amacı; kişinin İngilizce bilgisini iş hayatında pekiştirmesi, geliştirmesi, iş deneyimi kazanması ve uluslararası iş yapma etiklerini öğrenmesidir. Program sayesinde katılımcılar İngilizce’yi anavatanında hem de iş hayatında kullanma şekillerini öğrenebilir, küresel bir vizyon kazanabilir ve çokuluslu firmada çalışma deneyimi edinebilir. 

İngiltere’de staj programlarına başvurabilmek için yeterli İngilizce bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Katılımcılar staja başlamadan önce kendi seviyelerine uygun bir İngilizce kurs programına yerleştirilmekte, gerekli başarı seviyesine ulaştıktan sonra stajlarına başlayabilmektedir. Staj programlarına başvurmak için en az Upper Intermediate seviyesinde olmaları gerekir. İngiltere’de stajlar Türk vatandaşları için maaşsızdır. Katılımcı programda kaldığı süre boyunca tüm giderlerini kendi karşılamaktadır. 

Katılımcılar staj yapmak istedikleri firmaları Global Vizyon danışmanlarıyla belirledikten sonra kağıt üzerindeki başvurularını yaparlar. Firma yetkilileri başvuru sahibini incelemeye alır ve uygun gördükleri takdirde staj görüşmelerini yaparlar. Bu görüşmeler genellikle internet üzerinden canlı bağlantı olarak gerçekleştirilmektedir. Firma yetkilileri ve katılımcı arasında görüşme olumlu sonuçlandığı takdirde katılımcı staja başlamaya hak kazanır. 

Stajı başarıyla tamamlayan öğrenci 3 sertifika alır. Bu sertifikalar;
 EDEXCEL BTEC Level 3 Sertifikası
 Twin Katılım ve Başarı Sertifikası
 Cambridge IELTS Sertifikasıdır.

Hangi Alanlarda Staj Yapılabilir?
Stajlar pek çok alanda yapılabilmektedir. Mühendislikten turizme, iletişimden sanata kadar pek çok alanda staj programları açılmaktadır. Katılımcılar Global Vizyon’un deneyimli danışmanları tarafından kendilerine sunulan en uygun alternatifler arasından seçim yapabilmektedir. 

Pazarlama
 Finans
 Muhasebe
 Satış
 Hukuk
 Bilişim 
 Halkla İlişkiler
 Turizm
 Mühendislik
 Genel Yönetim

Başvuru Şartları

En az 18 yaşında olmak
Üniversite okumak yada üniversite mezunu olmak
Minimum Upper Intermediate seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olmak(IELTS veya TOEFL belgesiyle kanıtlanmalıdır)

İngiltere’de Stajın Size Kazandıracakları