İngiltere'de PhD Programları
İngiltere'de PhD Programları

İngiltere'de PhD Programları

Akademik Makale Yayınlama Sayısı En Yüksek Ülkelerden Olan İngiltere’de PhD Fırsatı…

Yüksek lisansın ardından akademik kariyerine devam etmek isteyenlerin ilk tercihlerinden olan İngiltere, akademik makale yayınlama oranlarıyla göz doldurmaktadır. Dünyanın en saygın üniversitelerine sahip olan İngiltere akademik kariyer yapmak isteyenler için oldukça doğru bir tercihtir.

Türkiye’den yurtdışına okumak için giden öğrencilerin ilk tercihlerinden olan İngiltere; üniversitelerinin kalitesi, özgür eğitim sistemi, uluslararası öğrencilere sağladıkları kolaylıklar, teknolojik imkanların genişliği, alanında uzman eğitmenlere sahip olması, bilime verilen önem, ülkedeki yaşam kalitesi, akademisyenlere ve bilim insanlarına verilen değer… vb gibi nedenler dolayısıyla öğrencilerin gözde ülkelerindendir. 

İngiltere’de Doktora Süreci
İngiltere’de doktora programları 3 yıl sürmektedir.İngiliz eğitim sisteminde doktora öğrencilerine eğitim dersleri verilmez. Öğrenciler araştırma yapmak istedikleri konuyu belirledikten sonra bu konu hakkında bir ‘proposal’ yazar. Öğrencinin yapmak istediği araştırmanın o üniversitede var olması ve o üniversitede öğrenciye ‘supervisor’luk yapacak eğitmenlerin bulunması gerekir. Bu sebeple öğrencilerin araştırma konularının üniversiteye uygunluğu ve supervisor bulma konusunda araştırma yapması gerekmektedir. Global Vizyon’un deneyimli danışmanları bu konuda öğrencilere yol gösterici olmaktadır. 
Öğrencilerin araştırma konuları hakkında yazacakların tezin 60 bin – 100 bin kelime arasında olması gerekmektedir. Öğrenci tezini yazdıktan sonra sözlü sınava girer ve savunmasını yapar. Bu proje tez şeklinde yazılır ve hazırlanır sonrasında ise sözlü sınav şeklinde savunulması istenir. 

Başvuru Şartları ve Gerekli Belgeler
Lisans eğitiminden 4’lük sistemde minimum 2.70’lik ortalaması olan herkes doktora programlarına başvurabilmektedir. Öğrencilerin İngilizce konusunda da yeterliliklerini ispatlaması gerekir. Başvuru için gerekli belgeler;

 Proposal
 Lisans Diploması ve varsa Yuksek lisans diploması
 2 adet akademik referans mektubu
 Transcript
 Niyet mektubu
 CV
 IELTS veya TOEFL belgesi(varsa)
 Extra alınmış sertifika, diploma vs (varsa)
 Varsa yayınlanmış makale
 Bazı üniversiteler kendi açtıkları sınavda yeterlilik isteyebilir

Burslar
Doktorasını yurtdışında yapmak isteyenlere Global Vizyon olarak önerimiz burs başvurularında bulunmalarıdır… Doktora programları yoğun ve uzun süreçler olduklarından dolayı, bu süreçte maddi bir destek bulunması iyi olacaktır. Global Vizyon’un deneyimli danışmanları öğrencilere burs alternatiflerinii sunacak ve her yıl düzenlenen IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları’nda öğrencileri üniversitelerle yüzyüze görüştürebilmektedir. Yurtdışında burs kazanmak sağlam bir eğitim geçmişine sahip olmayı gerektirir. Yüksek dereceli mezuniyetler, İngilizce’ye hakimiyet, yayınlamış ilgi çekici makaleler bu anlamda işe yarayacaktır.

İnceleyebileceğiniz Üniversiteler İçin Tıklayınız !