İngiltere'de MBA
İngiltere'de MBA

İngiltere'de MBA

Okurken Çalışma İznine Sahip Olmak İngiltere’de MBA’i Cazip Hale Getiriyor…

Tartışmasız eğitim kalitesiyle dünya çapında saygı gören İngiliz üniversitelerinde MBA programlarına katılmak öğrencilere ve genç profesyonellere büyük kazanımlar getirmektedir. MBA programlarından mezun olan kişilerin kariyer basamaklarını hızla tırmanarak, en yüksek mevkilere eriştimeleri bu programların gördüğü ilgiyi artırmıştır. 

İngiltere’de MBA programlarının bir yıl sürmesi zaman açısından büyük bir fırsattır… İngiltere'de MBA genellikle 1 yıllık program olarak verilir fakat 2 yıllık eğitimi olan okullarda mevcuttur. MBA öğrencileri kariyerlerine devam etmek isterlerse part-time olarak programlarıyla birleştirerek çalışabilirler. 

Neden İngiltere’de MBA Eğitimi?
İngiltere'de MBA eğitimi; saygın bir diploma, alanında isim yapmış hocalardan eğitim alma, dünyanın en seçkin ülkelerinden birinde yaşama ve bunun yanı sıra sunduğu cazip iş fırsatlarıyla öğrencilerin hayatında bir dönüm noktasıdır. İngiltere'de MBA yapmak; kişinin dünya görüşünü değiştirir, alanında uzmanlaşmasını ve özgür ortamlarda eğitim almasını sağlar ayrıca uluslararası şirketlerin iş yapma biçimlerine hakim olmayı beraberinde getirir. 

Ücretler ve Şartlar
İngiltere’de MBA yapmanın ortalama maliyeti 16.000 Sterlin civarındadır. Tabi üniversitenin ismine ve diğer etkenlere bağlı olarak bu fiyat 60.000 Sterlin’e kadar yükselebilmektedr. Türkiye’nin saygın bir üniversitesinde MBA yapmak hemen hemen İngiliz üniversiteleriyle eşdeğerdir.

İngiltere’de MBA yapmak isteyen bir öğrencinin 4’lük not ortalamasında en az 2.50 ortalaması olmalıdır. Başvuracak kişinin 2-3 yıllık bir iş deneyimi olması kabul oranını etkileyecektir. İngilizce yeterlilik testlerinde başarılı olmak ve bunları geçerli belgelerle ispat etmek gerekmektedir. Kimi saygın üniversiteler, öğrencilerden GMAT skoru da istemektedir. Her okulun kendine özel şartları bulunmaktadır. Bu yüzden öğrencinin Global Vizyon danışmanlarıyla biraraya gelerek; hangi üniversitenin kendisi için uygun olacağını seçemesi, sonrasında kabul koşullarını yerine getirmesi daha doğru olacaktır. Şartları listemelek gerekirse;

İyi derecede bir lisans veya yüksek lisans diploması (Genelde 4 üzerinden en az 2,5)
Mesleki bir yeterlilik belgesi
2 adet referans 
TOEFL en az 213 puan 
GMAT en az 550 puan (her okul istemeyebilir)
Kendinizi tanıtan ve projelerinizi özetleyen bir yazı "essay" 
En az 2 - 3 yıllık iş deneyimi

Çalışma İzni: 
İngiltere’de MBA yapan öğrencilere haftada 20 saat çalışma izni verilmektedir. Bu sayede öğrenciler İngiltere’deki yaşam masraflarını karşılayabilir. Bundan da önemlisi; eğitim tamamlandıktan sonra öğrencilere 1 yıl full time çalışma izni de verilmektedir. Bir yıllık full time çalışma izni ikinci yıl da uzatılabilir.