İngiltere'de Lisans Tamamlama
İngiltere'de Lisans Tamamlama

İngiltere'de Lisans Tamamlama

İngiltere’de Lisans Tamamla Yarışta Bir Adım Öne Geç…

Türkiye’de pek çok öğrenci; 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapma arzusuyla 2 yıllık “Ön Lisans” eğitimi veren meslek yüksek okullarını tercih etmektedir. Fakat eğitim hayatı kağıt üzerinde hesaplanandan daha zorlu geçebilmektedir... Ülkemizde öğrenci sayısının çok yüksek olması ve her geçen gün eğitim hayatınında da rekabetin artması dolayısıyla 4 yıllık lisans programlarına devam etmek isteyen gençlerin hayalleri suya düşmektedir. Bu noktada yurtdışı üniversiteler gençler için çok cazip bir alternatif olmaktadır.  

Türkiye’deki öğrencilerin en çok tercih ettikleri ülke olan İngiltere; 2 yıllık ‘Ön Lisans’ mezunlarına lisans tamamlama şansı sunmaktadır. İngiltere’de üniversite eğitimi 3 yıl olduğunda bazı özel üniversiteler, öğrencilere hızlandırılmış programlar sunarak ek 1 yıl eğitim vererek lisans diploması vermektedir. Fakat genellikle öğrenciler 2-3 yıllık bir eğitime devam etmek zorundadır. 

Hangi bölümlerde lisans tamamlanabildiğine, hangi alanların geçerli olduna dair Global Vizyon’un deneyimli danışmanları öğrencileri yönlendirmektedir. Bunun yanı sıra çok önemli bir konu olan YÖK denkliği konunda da öğrencilerin ve ailelerin endişe etmesine gerek yoktur. Global Vizyon’un öğrencilere sunduğu tüm okullar YÖK tarafından onaylıdır. 

Başvuru Şartları ve Koşullar
İngiliz üniversiteleri Türkiye’den giden öğrencilere ‘Foundation’ yani hazırlık zorunluluğu sunan bir ülkedir. Fakat bu zorunluluk ön lisans mezunları için geçerli değildir. Ön lisans mezunu öğrenciler doğrudan birinci veya ikinci sınıftan eğitime başlayabilmektedir.

Öğrencilerin üniversitelere kabulü için IELTS’den geçerli not alma zorunluluğu vardır. Öğrenciler minimum 6.0 IELTS skoruna sahip olmalıdır. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler İngilizce kurslarına katılarak, geçerli skora ulaştıktan sonra eğitimlerine başlayabilir. 

Öğrencilerin ön lisans diploma notlarının yüksek olması belirleyici bir faktördür. Bu yüzden İngiltere’de lisans tamamlamak isteyen öğrencilerin zorlanmadan kabul alabilmeleri için not ortalamalarını yüksek tutmasını önermekteyiz. 

Gerekli Evraklar

 2 yıllık ön lisans eğitiminin not dökümünü yani transkript
 2 adet referans, 
 Mezuniyet diploması 
 İngilizce yeterlilik belgesi (IELTS, TOEFL)