İngiltere'de Lisans Eğitimi
İngiltere'de Lisans Eğitimi

İngiltere'de Lisans Eğitimi

Üniversiteyi İngiltere’de Oku Kariyer Basamaklarını Herkesten Önce Çıkmaya Başla…

Üniversite eğitiminin sadece 3 yıl sürdüğü İngiltere’de öğrencilerin hayata erken atılması için güzel bir şanstır… Öğrenciler; dünya çapında saygınlığı olan bir İngiliz üniversitesinden mezun olarak iş hayatına, harika bir CV ile hem de yaşıtlarından bir yıl erken başlamaktadır. 

İngiltere, Türk öğrencilerin üniversite eğitimi için tercih ettiği ülkeler arasında ilk sırada yer alır. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasına giren pek çok okula sahip olan İngiltere’de yüksek kaliteli bir eğitim sistemi vardır. İngiltere’deki üniversitelerden okuyan öğrenciler dünya çapında geçerliliğe sahip diplomalarla mezun olurlar. Yapılan araştırmalara göre İngiltere’de eğitim görmeye giden öğrencilerin %90’ından fazlası mükemmel bir eğitim aldıklarını ve iyi standartlarda yaşadıklarını beyan etmiştir. 

Eğitim Sistemi
İngiltere’de lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi 1 yıl sürer. Türk ve İngiliz eğitim sistemleri örtüşmediğinden Türk öğrenciler İngiliz üniversitelerine başlamadan önce bir yıl ‘Foundation’ adı verilen hazırlık eğitimi almak zorundadır. ‘Foundation’ aşaması İngilizce’nin öğretildiği bir dönem değildir. Bu dönemde öğrenci üniversite derslerine hazırlanmaktadır. Eğer öğrencinin İngilizce seviyesi yeterli değilse öğrenci ‘Foundation’a başlamadan önce İngilizce kurslarına katılır. 

3 yıl süren üniversite döneminden başarıyla mezun olan öğrenci, yüksek lisans eğitimine direkt olarak başlayabilir. Mezuniyetinin ardından IELTS sınavından yeterlilik alamayan öğrenci yüksek lisans hazırlık programı olan pre-master ve pre-sessional İngilizce kurslarına katılarak yeterlilik belgesini alır ve yüksek lisans eğitimlerine başlar. 

Neden İngiltere’de Üniversite Eğitimi Almalısınız ?

  Dünya çapında kabul gören üniversite eğitimi alırsınız. ‘Dünyanın En İyi Okulları’ listesine çok sayıda okul sokmayı başarak İngiltere’de hemen hemen her üniversitenin dünya çapında geçerliliği vardır. 
  Dünya çapındaki tüm işverenler ve akademisyenler İngiliz üniversitelerine saygı duymaktadır. Bu sayede iş bulma şansınız artar. 
  İngilizce’nin anavatan olan İngiltere’de akademik düzeyde bir İngilizce’ye sahip olursunuz.
  Sosyal imkanları yüksek üniversitelerde sadece akademik olarak değil sportif, kültürel ve sanatsal alanda da kendinizi geliştirme imkanı bulursunuz.
  Pek çok ülkeden öğrenci İngiltere’ye eğitim görmek amacıyla gittiğinden çok fazla milletten kişiyle tanışma şansı bulursunuz. Bu da dünyaya geniş bir perspeftikten bakmanızı sağlar. 
  Türkiye’ye 3.5 saat uzaklıkta olduğundan dolayı ülkeye gidiş-gelişlerinizde zorlanmazsınız.
  İngiltere’de üniversite eğitimi 3 yıl olduğundan yaşıtlarınızdan daha erken mezun olursunuz ve daha az eğitim harcaması yaparsınız. 
  Tatil dönemlerinde çalışma hakkına sahip olursunuz, böylece masraflarınızın bir kısmını kendiniz karşılayabilirsiniz. 
  Yüksek lisans ve master programlarına devam etmek için gerekli bağlantıları ve networkleri kurabilirsiniz. 

Konaklama 
Üniversite seviyesine gelen öğrenciler genellikle üniversite yurtlarında yada özel yurtlarda konaklamayı tercih etmektedir. Başvurulan pek çok üniversite öğrencilere ilk seneler için yurt garantisi sunmaktadır. Yurtlarda konaklayan gençler yaşıtlarıyla iletişim halinde olduklarından yeni bir ülkeye ve yeni bir ortama daha çabuk alışır. Sosyalleşme ve oryantasyon konusunda sıkıntı yaşamazlar. Üniversite yurtlarında öğrenciler genellikle 3-4 kişilik odalarda kalırlar. Yurtlar; kampüs içerisinda yada üniversiteye yürüme mesafesinde bulunurlar.  Bazı yurtlarda öğrenciler kendi yemeklerini yaparak yaşam masraflarını düşürebilmektedir. Özel yurtlar da ise öğrencilere özel odalar sunulabilmektedir fakat özel yurt fiyatları üniversite yurtlarına göre biraz daha yüksek olabilir. 

Diğer konaklama alternatifleri de aile yanı yada ev kiralamaktır. Aile yanı konaklama daha hesaplı olurken, ev kiralamak maddi olarak bütçeleri zorlayacaktır. Her bir seçeneğin kendine özel artı özellikleri bulunmaktadır. Öğrencilere  maddi imkanlarıyla doğru orantılı seçimler yapmalarını önermekteyiz. Unutulmaması gereken nokta aile yanı konaklamalarda öğrenciler ev sahiplerinin kurallarına uymak zorundadır.