Hollanda'da Üniversite
Hollanda'da Üniversite

Hollanda'da Üniversite

Yurtdışında Yüksek Kalitede, Güvenilir ve İş İmkanlarıyla Dolu Bir Ülkede Eğitim Almak İsteyenlerin Tercihi Hollanda…

Eğitim düzeyi yüksek, güçlü bir ekonomiye sahip, dünyanın önde gelen şirketlerine ev sahipliği yapan Hollanda uluslararası öğrencilerin yoğun olarak tercih ettiği ülkelerden biridir. 

Ülkede yaşam standartları oldukça yüksektir. Güvenilir bir ülke olan Hollanda çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Çok kültürlü yapısı dolayısıyla hoşgörünün yüksek olduğu ülkelerden olan Hollanda’ya öğrenciler kolay adapte olabilmektedir. 

Dünyanın en kaliteli eğitim sistemlerinden birine, modern laboratuvar ve araştırma merkezlerine, köklü tarihe sahip üniversiteleriyle Hollanda eğitim almak için en çok tercih edilen ülkelerdendir. 

Kaliteli ve köklü eğitim kurumlarına sahip olan Hollanda her yıl binlerce başarılı öğrenci yetiştirmektedir. Eğitim düzeyinin yüksek olması ve üniversitelerinin kalitesi sebebiyle Hollanda dünya çapında başarı yakalamış şirketlerin meydana geldiği ve merkezlerini bulundurduğu bir ülkedir. Bu sebeple bu ülkede eğitim alma fırsatı yakalayan başarılı öğrenciler yetenekleri ve girişkenlikleri sayesinde bu firmalarda iş olanakları yakalayabilmektedir. Bu da ülkenin uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilme oranını artırır. 

Tüm bunların yanı sıra ülkede eğitim ücretleri ABD ve İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkeye göre oldukça caziptir. Bu da öğrencilerin aile bütçelerini yormadan üst düzey eğitim almalarını sağlar. 

Program:

Hollanda’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Avrupa’da ilk kez kendi ana dili haricinde bir dilde İngilizce ‘de eğitim veren bölümler açan ülke olma sıfatını taşıyan Hollanda’da hemen her bölümde İngilizce eğitim almak mümkündür. 

Hollanda’da yüksek öğretim 2’ye ayrılmaktadır. Araştırma odaklı eğitim veren Araştırma üniversiteleri ve mesleki eğitim veren Uygulamalı Bilimler üniversiteleri mevcuttur. Araştırma üniversitelerinde süre 3 yıldır. Bu üniversitelerde sosyal bilimler, hukuk, mühendislik ve tıp alanlarından eğitim alınır. Amaç akademik ve bilimsel becerileri artırmaktır. 

Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri’nde ise önlisans programları 2 yıl sürmektedir. Lisans programları ise 4 yıl boyunca devam eder. Bu üniversitelerde uluslararası ticaret, güzel sanatlar, finans, bankacılık ve işletme eğitimleri alınabilir. 
Hollanda’da lisans eğitimi yapan öğrenciler part-time çalışma hakkına sahiptir. Bu sayede öğrenciler kendi cep harçlıklarının çıkartarak sosyal hayata adapte olabilirler. 

Başvuru Koşulları ve Şartlar

Hollanda’da bir üniversiteye başvurabilmek için Türkiye’de düzenlenen üniversiteye giriş sınavlarında bir üniversiteye yerleşme zorunluluğu vardır. Kazandığını bölüm Hollanda’da seçeceğini bölümü etkilemez. Türkiye’de kazandığınız bölümün haricinde bir bölümü Hollanda’da tercih edebilirsiniz. 

Hollanda üniversitelerine başvururken lise diploma notu önem taşımaktadır. Bu üniversitelere başvurabilmek için lise diploma ortalamanız 3.5 ve üzeri olmalıdır. 

Yabancı dil yeterliliği her ülkede olduğu gibi Hollanda’da da zorunludur. Öğrenci İngilizce bir bölüme başvuracaksa İngilizce yeterliliğini IELTS yada TOEFL sınav skorlarıyla ispatlamalıdır. 

Gerekli Belgeler

Lise diploması
Transkript
İngilizce yeterlilik belgesi ( IELTS 6 yada TOEFL 550)
Niyet mektubu
2-3 adet referans mektubu
Yaratıcı sanatlar ve tasarım alanlarına başvuracak öğrenciler için portfolyo

Konaklama

Hollanda’da üniversite yurtlarında, özel öğrenci yurtlarında, aile yanında ve paylaşımlı evlerde konaklamak mümkündür. Öğrenci yurtları öğrencilerin tüm ihtiyaçları düşünülerek organize edilmiştir. Bu sebeple öğrenciler sıkıntı çekmezler. Yurt ve diğer konaklama ücretleri diğer Avrupa ülkelerine oranla daha caziptir. 

Hollanda Üniversiteleri ve Eğitim Ücretleri Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız