Finlandiya'da Üniversite
Finlandiya'da Üniversite

Finlandiya'da Üniversite

Eğitim Sistemiyle Dünyanın Örnek Aldığı Finlandiya’da Üniversite Okuma Ayrıcalığını Yakalayın…

Gelişmiş bir İskandinav ülkesi olan Finlandiya birçok konuda dünyaya öncülük etmektedir. Gelişmiş eğitim sistemi, güçlü ekonomisi, güvenlikli şehirleri, yüksek yaşam standartları, kültür seviyesi yüksek halkıyla refah içerisinde bir ülkedir. 

Teknolojik gelişmelerin tamamını yakından izleyen hatta bu gelişmelere yön veren ülke aynı zamanda doğal güzelliklerini de korumayı başarmıştır. Finlandiya’da eğitim alan bir öğrenci sadece yüksek kalitede eğitim almakla kalmaz eşsiz bir coğrafyanın da tadını çıkarma şansı yakalar. Refah toplumu olan Finlandiya’da insanlar birbirine saygılı, kültürlü, eğitim seviyesi yüksek ve hoşgörülüdür. Bu sebeple bu ülkede yaşayan bir öğrenci vizyonunu geliştirerek, bambaşka bir birey olma yolunda önemli adımlar atar. Zaten eğitim sadece sınıflarda öğrenilen değil yaşayarak da deneyimlenendir. Bu sebeple Finlandiya bir öğrenciye eğitim, kültür, vizyon anlamında değerli kazanımlar sağlayacak bir ülkedir. 

Program:

Dünyanın örnek aldığı bir eğitim sistemine sahip olan Finlandiya her yıl birbirinden başarılı isimler yetiştirmektedir. Devlet politikası olarak üst düzey eğitim sistemini benimseyen ülke çığır açan uygulamalara sahiptir. Finlandiya’da öğrenciler okul öncesi eğitimden yüksek öğrenimlerine kadar uzanan bir süreçte dünyanın en kaliteli eğitimini alma şansı yakalarlar. 

Finlandiya üniversiteleri oldukça köklü ve saygıdeğer kurumlardır. Ülkede yüksek öğrenim 20 üniversite ve 29 politeknik okulda yapılmaktadır. Üniversitelerin büyük çoğunluğunda İngilizce dilinde de eğitim verilmektedir. Bu sebeple Finlandiya uluslararası öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır.

Üniversiteler araştırmacı sistemi teşvik ederler. Öğrencilerin araştırma yapabilmesi adına üniversitelerden ve devletten maddi destek alabilirler. Eğitim aldıkları kurum ve devletten büyük destek gören başarılı öğrenciler araştırma çalışmalarına ağırlık vererek dünyadaki gelişmelere öncülük edebilme mertebesine erişirler. 

Politeknik üniversiteler; bir meslek üzerine yoğunlaşma ve bu alanda uzman kişiler yetiştirmeyi amaçlar. Politeknik üniversitelerde teknoloji ve nakliyat, işletme ve ticaret, otel, yiyecek sektörü, ev ekonomisi, doğal kaynaklar, kültür, beşeri bilimler, eğitim, sağlık ve toplumsal hizmetler alanlarında eğitim alınabilmektedir. 
 
Finlandiya üniversiteleri geleneksel eğitim sisteminden uzak öğrenciyi özgür düşünceye yönlendiren, rahat çalışma ortamları ve kaynaklar sunan, eğitmen öğrenci arasındaki ilişkinin sürekli ve rahat olduğu bir eğitim anlayışına sahiptir.