Çin'de Yüksek Lisans
Çin'de Yüksek Lisans

Çin'de Yüksek Lisans

Dünyaya Yön Veren Bir Ülkede Yüksek Lisans Yaparak Kariyerinizi Şekillendirin

Çin nüfusu ve son dönemde dünyaya yön veren politikalarıyla ön plana çıkmaktadır. Gelişen ve büyüyen ekonomisi, dünya ticaretindeki söz sahibi konumuyla Çin uluslararası öğrenciler için cazibe merkezlerinden bir konumuna ulaşmıştır. Farklı kültürü, felsefesi ve yaşam tarzıyla da ilgi çeken Çin; her yıl bu ülkede eğitim almak ve ülke kültürünü yakından tanımak isteyen gençlere ev sahipliği yapmaktadır. 

Çin’de eğitim alan bir öğrenci Çince’yi iyi seviyede öğrenme, ülke kültürünü hakim olma, ülkenin iş biçimlerini öğrenme ve çeşitli kariyer fırsatlarını yakalama şansı buluyor. Bu sebeple bu ülkede eğitim alan öğrenci kendini sadece eğitim açısından değil pek çok alanda geliştirme fırsatı buluyor. 

Son dönemde iş hayatındaki rekabetin tüm dünyada artması sebebiyle pek çok genç bu yarışta kendini bir adım öne çıkartacak artı özellikler kazanmanın peşinde. Çin’in dünya ticaretinde en önemli taraflardan biri haline gelmesi, kalabalık nüfusuyla her türlü pazar için cazip bir merkez olması bu ülkeyi yakından tanımanın önemini anlamamız için yeterli oluyor… Bu sebeple bu ülkede yüksek lisans yapan öğrenci sayısı her geçen gün artıyor. Kariyerini ne yönde ilerleteceğini planlayan fakat kendisine artı değerle katmak isteyen gençler Çin’de yüksek lisans yaparak bu ülkenin dilini, kültürünü ve iş yapma biçimlerini öğrenerek yeni kapılar aralıyorlar. Ülkede cazip iş fırsatlarının yakalanması yüksek lisans öğrencileri için de cazibe kaynağı oluyor. Ülkede yüksek lisans yapan gençler part-time işlerde kendi cep harçlıklarını çıkarma ve Çin kültürünü/iş yapma biçimlerini yakından tanıma fırsatı yakalıyor. 

Ülkedeki üniversiteler uluslararası yüksek lisans öğrencilerine başarıları oranında yüzde yüzü bulan burslar da sunuyorlar. 

Program

Ülkede yüksek lisans genellikle 2 yıl sürmektedir fakat bazı özel bölümlerde bu süre uzayabilir. Çin’de yüksek lisans/master programları Çince ve İngilizce dillerinde açılmaktadır. Ülkeye eğitim almaya giden gençlerin büyük çoğunluğu Çince’yi de etkin bir şekilde kullanmayı öğrenip, bu ülkeyle iş yapma fırsatlarını yakalamak istediklerinden Çince bölümleri seçmektedir. Çince açılan bölümlerde öğrencilere bir yıl Çince hazırlık programı sunulmaktadır. İngilizce dilinde açılan bölümler ise üniversitelerin Avrupa ve Amerika’ya göre daha uygun fiyatlara sahip olması ve eğitim kalitesinin dünya standartlarında olması sebebiyle seçilmektedir. Fakat yoğun olarak öğrenciler Çince programlara katılırlar. 
 
Son dönemde uluslararası şirketlerin ve firmaların üssü haline gelen Çin’de eğitim alan gençler kariyer fırsatlarını da yakından takip edebilmektedir. Bu sebeplerden dolayı ülkede yüksek lisans yapmak isteyen gençler genellikle MBA, ekonomi, uluslararası ticaret ve ekonomi gibi bölümleri tercih etmektedir. 

Başvuru Şartları ve Koşullar

 Çin’de yüksek lisans programlarına başvurmak lisans diplomasına sahip olmak yeterlidir. Öğrencinin Türkiye’deki yüksek lisans sınavlarından yeterli puan alması şartı aranmaz. Öğrenci Çince eğitim veren bir bölümde eğitim alacaksa HSK sınavından yeterli puana sahip olmalıdır. Yeterli puana sahip olmayan öğrenci üniversitelerde açılan hazırlık yılına dahil olurlar. Bunun yanı öğrenci İngilizce eğitim veren bir bölümde okuyacaksa IELTS sınavından 6-6,5, TOEFL sınavından ise en az 90 puan almalıdır. Kayıt olunacak bölüm ve üniversiteye göre kabul şartları değişmektedir. Bazı üniversiteler seçili bölümlerde GMAT ve GRE skoru isteyebilir. Bu detaylar hakkında bilgi sahibi olmak için Global Vizyon danışmanlarına tüm isteklerini aktarıp ona göre bir bilgilendirme isteyebilirsiniz. 

Gerekli Belgeler

- Lisans diploması ve not dökümü
- Çin dilinde eğitim alacaklar için HSK skoru. İngilizce dilinde eğitim alacaklar için TOEFL yada IELTS skoru
- Niyet mektubu
- 3 adet referans mektubu
- CV – Staj ve iş tecrübesi olması üniversiteye kabul şansını artıracaktır. 

Çin’deki Yüksek Lisans Bölümleri Hakkında Bilgi Almak ve Ücretleri Öğrenmek İçin Tıklayınız