Bulgaristan'da Yüksek Lisans
Bulgaristan'da Yüksek Lisans

Bulgaristan'da Yüksek Lisans

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak İsteyenler İçin Cazip Fiyatlı Ülke

Bulgaristan yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için en cazip fiyatlı ülkeler arasında yer alıyor. Bulgaristan’ın son dönemde Avrupa Birliği uyum süreci kriterleri gereği eğitime verdiği önemi artırması, üniversitelerin kalitelerinin yükselmesi buna rağmen Türkiye’deki vakıf üniversitelerine oranla cazip kalan eğitim fiyatları ülkeyi günden güne popülerleştiriyor.

Türkiye’de yüksek lisans yamak isteyenlerin girmesi ve başarılı olması zorunlu olan ALES’e Bulgaristan’da bir üniversiteye başvurmak için gerek yoktur. Türkiye’deki ALES sınavının bir benzerine girmeye Bulgaristan’da gerek yoktur. Öğrenci üniversite diplomasıyla yüksek lisans yapmak istediği üniversitelerin kapısını çalabilir.

Bulgaristan’daki üniversiteler Avrupa Birliği standartlarında verilen Mavi Diploma niteliğine sahiptir. Bu sebeple ülkeden alınan diplomaların dünya çapında geçerliliği bulunmaktadır. Tüm kriterler bir araya gelince Bulgaristan diğer ülkelere nazaran kolay kabul koşulları, cazip eğitim ücretleri, uygun yaşam giderleri, Türkiye’ye yakınlığı, Bulgaristan üniversitelerinden alınan diplomaların geçerliliği ile ön plana çıkmaktadır.

Program:

Bulgaristan’da yüksek lisans eğitim süresi 2 yıldır. Ülkedeki üniversitelere başvurular Temmuz ayında başlar. Üniversitelerde yüksek lisans eğitimi genellikle İngilizce dilinde verilmektedir. Özellikle tıp, mühendislik gibi alanlarda yüksek lisans bölümleri İngilizce açılır. Kimi bölümlerde ise Bulgarca bilmek gerekmektedir.

Yüksek lisans yapmaya kabul edilen öğrenciler hazırlık okumak zorundadır. Hazırlık yılında öğrencinin dil becerileri gelişir ve akademik olarak yüksek lisansa hazırlanır. Sosyal bölümlerde okuyacak öğrenciler 800 saat, sosyal harici bölümlerde okuyacak olanlar 650 saat yabancı dil eğitimi almak zorundadır. Sosyal bölüm harici okuyacak olanlar dil eğitiminin yanı sıra da 350 saat eğitim görecekleri alana yönelik akademik dersler almak zorundadır.

Bulgaristan’da master programları çok çeşitli alanlarda açılmaktadır. Daha önceki senelerde kısıtlı olan programlar günümüzde çeşitlenmiş ve büyük artış göstermiştir. Bulgaristan’da hangi alanlarda yüksek lisans yapabileceğinize dair detaylı bilgi Global Vizyon’un deneyimli danışmanlarıyla görüşebilirsiniz.

Bulgaristan’da notlar 6 üzerinden değerlendirilir. Öğrencinin dersi geçebilmesi için minimum 3 ortalamayı tutturması gerekir. Derslere devam zorunludur. Ders saatlerinin toplamında %10 oranında devamsızlık yapılabilir. Bunun üzerinde devamsızlık olması durumunda öğrenci dersten kalır.

Şartlar ve Koşullar

Bulgaristan’da yüksek lisans yapabilmek için ALES sınav sonuç belgesine bakılmaz. Öğrenci üniversiteden iyi bir dereceyle mezun olduysa Bulgar üniversitelerine başvuruda bulunabilir.

Yüksek lisans yaparken lisansta mezun olduğunuz bölümle ilişkili bir bölümü seçmeniz beklenir. Öğrenci sözel bir bölümden mezun olup sayısal bir bölümde yüksek lisans yapamaz. Mezun olduğunuz bölümle aynı olmasa da en azından birbirine yakın bölümlere başvuru yapmanız beklenir.