Bulgaristan'da Üniversite
Bulgaristan'da Üniversite

Bulgaristan'da Üniversite

Avrupa’da Uygun Fiyatlara, İstediği Bölümde Eğitim Almak İsteyenler Bulgaristan’ı Tercih Ediyor

Bulgaristan; Türkiye’ye yakın konumu ve uygun ücretleri sebebiyle son dönemde ülkemizden pek çok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Bulgaristan üniversitelerine YÖK’ün denklik vermesi, ülkedeki üniversitelerin Türkiye’deki üniversite yerleştirme sınavlarında başarılı kriteri aramaması, uygun eğitim ve yaşam masrafları… gibi sebeplerle bu ülkeye olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır.

Bulgaristan üniversiteleri gün geçtikçe kendilerini daha ileri noktaya taşımaktadır. Avrupa Birliği destekleri ve şartları ülkeyi eğitime daha fazla önem vermeye sevk etmiştir. Bunun sonucu olarak da ülkedeki eğitim/öğretim seviyesi gün geçtikçe artmaktadır.

Ülkede yaşam şartları ülkemize göre çok daha uygundur. Ülkenin para birimi olarak Euro’ya geçmemesi bunun yerine Lev kullanması ve bu para biriminin TL’ye göre oldukça düşük olması sebebiyle bu ülkeye giden öğrenciler çok uygun fiyatlara okumakta ve hayatlarını sürdürebilmektedir.

Bulgaristan lokasyonu sayesinde öğrencilere Avrupa’nın pek çok ülkesine seyahat etme ve bu şekilde dünya görüşlerini genişletme fırsatı tanımaktadır. Farklı ülke kültürlerini tanıyan öğrenciler ülkelerine döndüklerinde kültürel ve vizyonel olarak oldukça gelişmiş olur.

Bulgaristan üniversitelerine başvuru yapanlar genellikle Sofya, Varna, Plovdiv, Ruse, Stara Zagora, Pleven şehirlerinde bulunan üniversiteleri tercih etmektedir.

Program:

Bulgaristan üniversitelerine başvurmak için Türkiye’deki üniversite giriş sınavlarında başarılı olunması beklenmez. Lise diplomasına sahip olan öğrenci istediği bölümde okuma hakkında sahiptir. Üniversiteler öğrencilerin diploma notlarına göre değerlendirme yapmaktadır. Tıp ve mühendislik bölümlerini seçecek öğrencilerin diploma ortalamalarının yüksek olması beklenmektedir.

Bulgaristan üniversiteleri İngilizce, Almanca, Fransızca ve Bulgarca dillerinde eğitim vermektedir. Bu sebeple alternatifleri kısıtlı olan Fransız ve Alman liselerinden mezun olan öğrenciler bu ülkedeki programlara katılabilmektedir.

Bulgaristan’da her öğrenci hazırlık okumak zorundadır. Hazırlık döneminde öğrenciler hem dil yeterliliklerini geliştirir hem de okuyacakları bölüme hazırlanırlar. Öğrenci bu dönemde akademik olarak eğitim alacağı bölüme hazırlanacağından hazırlığa başlarken okuyacağı bölümü seçmiş olmalıdır.

Bulgaristan’da eğitim sistemi Türkiye’den farklıdır. Eğitim birinci seviyeden dördüncü seviyeye kadar 9 ay sürmektedir. Öğrenci tüm dersleri almakla yükümlüdür ve devamsızlık yapma hakkı kısıtlıdır. Öğrencinin devamsızlık hakkı dersleri %10’u kadardır. Bundan fazla devamsızlık yapan öğrenci, öğrencilik hakkını kaybeder. Bunun yanı sıra öğrencilerin derslerdeki başarısı da önemlidir. Öğrenci 2 dersten zayıf not aldığı takdirde bölümü tekrar okur.

Başvuru Şartları ve Koşullar:

Bulgaristan üniversitelerine başvurmak için yabancı dil yeterliliği ve diploma notunun 3 ve üzeri olması yeterlidir. IELTS’den 6.5, TOEFL’dan 213 skora sahip olan öğrenciler hazırlık okumadan doğrudan üniversiteye başlayabilir.

Öğrencinin Türkiye’deki üniversiteye giriş sınavlarında başarılı olması beklenmez fakat öğrenci Türkiye’de liseden mezun alana uygun bölüm tercihi yapmak zorundadır. Lisede sözel alandan mezun olan öğrenci tıp fakültesine başvuramaz. Öğrenci mezun olduğu alana göre kabul alır.

Konaklama:

Bulgaristan’da üniversitelerin kampüs yurtları bulunmaktadır. Her üniversite yabancı öğrencilere yurt imkanı sağlamaz. Bu sebeple genellikle 3-4 öğrenci bir araya gelerek ev kiralama yoluna başvurur. Ev kiralarının uygun olması sayesinde öğrenci ev konforundan uzaklaşmadan öğrencilik hayatını geçirir.