Belçika'da Üniversite
Belçika'da Üniversite

Belçika'da Üniversite

Belçika Üniversiteleri Uluslararası Kariyer Düşünenler İçin İdeal…

Belçika Avrupa’da küçük bir ülke olmasına rağmen köklü üniversiteleriyle dünyanın en saygın diplomasına sahip ülkeler arasına girmiştir. Belçika’da Fransızca, Flemenkçe ve Almanca dilleri konuşulmaktadır. Ülke dünyanın önde gelen pek çok kurumunu, şirketini, markasını toprakları içerisinde bulundurmaktadır. Uluslararası yatırımcıların merkezi noktasındaki ülke uluslararası öğrencilerin gelecekleri için eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Pek çok gelişimin merkezi olan ülkede eğitim alan bir genç pek çok konuda farkındalık geliştirecek ve geleceğini en doğru şekilde planlayacaktır.

Belçika tüm saydığımız bu sebepler nedeniyle üniversitelerinde çok sayıda uluslararası öğrenci bulundurmaktadır. Belçika’da okuyan bir öğrenci dünya çapında geçerli bir diplomaya sahip olmasının yanı sıra kendi çabalarıyla ülkede ikinci ve üçüncü yabancı diller öğrenebilir.

Pek çok açıdan öğrenciye pek çok şey katan ülke Avrupa’daki pek çok ülkeye olan yakınlığıyla da bilinmektedir. Bu ülkede okuyan öğrenciler trenle yapacakları düşük maliyetli gezilerle Avrupa’yı gezme şansı yakalarlar. Belçika Schengen vizesine dahil bir ülke olduğu için ülkeye okumaya giden öğrenciler aldıkları bu vizeyle tüm Avrupa’yı gezebilmektedir. Böyle bir şans gençlerin dünyaya bakış açılarını ve vizyonlarını geliştirecek önemli bir etkendir.

Program:

Belçika’da lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürmektedir. Bazı bölümlerde bu süre uzayabilmektedir.

Belçika birden fazla dilin; resmi dil olarak kabul edildiği ülkelerdendir. Ülkede Fransızca, Almanca ve Flemenkçe konuşulmaktadır. Bu dillerin konuşulduğu farklı bölgeler vardır. Bu bölgeler içerisindeki üniversiteler o bölgenin dilinde eğitim verirler. Genellikle üniversitelerin eğitim dili Fransızca’dır. Türkiye’deki Fransız liselerinden mezun olan öğrencilerin tercihleri arasında Belçika üniversiteleri de bulunmaktadır. Son dönemde üniversiteler İngilizce dilinde de eğitim verdiğinden okullara daha fazla sayıda başvuru yapılmaktadır. Öğrencilerin, İngilizce yeterliliklerinin TOEFL’da 87-109, IELTS’de en az 6.0 olması gereklidir.

Belçika’da iki farklı eğitim kurumu vardır. Bunlar; üniversiteler ve uygulamalı bilimler akademileridir. Üniversiteler geleneksel yaklaşımı benimserken, uygulamaları bilimler ise pratiğe yönelik eğitim verirler. Üniversitelerdeki lisans programları ise 3’e ayrılır: Professional Bachelor, Advanced Bachelor ve Academic Bachelor. Bu programlar içerisinden öğrenciye en uygun olan program öğrenci ve Global Vizyon’un deneyimli danışmanları tarafından belirlenir ve neticesinde öğrenci başvurularına başlar. Belçika üniversitelerinde hangi programın öğrenciye en uygun olan olduğunu belirlemek için Global Vizyon danışmanlarıyla iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Başvuru Şartları ve Koşullar

-          İngilizce yeterlilik (TOELF 87-109, IELTS en az 6.0)

-          Fransızca yeterlilik (DELF/DALF skoru en az B2)

-          Özgeçmiş

-          Niyet mektubu

-          Lise Diploması ve not ortalaması

-          Referans Mektubu

Konaklama

Belçika’da da tüm ülkelerde olduğu gibi yurt ve aile yanı konaklama seçenekleri sunulmaktadır. Yurt konaklamaları oldukça konforludur ve bir öğrencinin ihtiyacı olabilecek her şey düşünülerek tasarlanmıştır. Aile yanı konaklamalarda da aileler titizlikle seçilerek öğrencilere sunulmaktadır. Aile yanı konaklayan genç İngilizcenin yanı sıra ikinci yabancı dilini de geliştirme şansı yakalar. Öğrenci ister yurtta, ister öğrenci evlerinde, ister aile yanında konaklama yapsın hepsinde aradığı konforu ve sıcaklığı bulabilecektir. Başvuru süreci ve hangi konaklama seçeneğinin öğrenci için en uygunu olduğuna dair ilgili kapsamlı bilgi Global Vizyon danışmanlarından alınabilir.