Avustralya'da Yüksek Lisans
Avustralya'da Yüksek Lisans

Avustralya'da Yüksek Lisans

Yüksek Lisansınızı Avustralya’da Yapın Bambaşka Bir Hayata Başlama Fırsatı Yakalayın…

Avustralya kaliteli eğitim sistemi, elit üniversiteleri ve eğitim kurumlarıyla dünya çapında dikkat çeken saygın bir ülkedir. Avustralya son dönemde eğitim sisteminde yaptığı reformlar, tüm eğitim kurumlara getirdiği sıkı denetim ve bu sayede eğitimi yüksek standartlara oturtmasıyla dünya çapında pek çok öğrencinin tercih noktası haline gelmiştir. Avustralya üniversitelerinden alınacak yüksek lisans diploması dünyanın her yerinde saygı görmekte ve kişiye prestij kazandırmaktadır. 
Avustralya topraklarında okuyan uluslararası öğrenci sayısı her geçen artmaktadır. Bu gelişmeler neticesinde Türkiye’den de gençlerin Avustralya’ya ilgisi artmıştır. 

Yüksek Lisans Programları
Avustralya’da yüksek lisans süresi 1 ile 1 buçuk yıl arasında değişmektedir. Bu süre üniversiteden üniversiteye ve eğitim alınacak alana göre farklılık göstermektedir. Türkiye’de yüksek lisans için ALES’e girilmesi gerekmektedir fakat Avustralya’da böyle bir sınava girme zorunluluğu bulunmaktadır. 

Avustralya’da yüksek lisans/master
eğitimi sunan pek çok okul şartlı kabul-conditional acceptance vermektedir. Öğrenci, kendisine sunulan şartları, belirli bir tarihe kadar tamamlayıp üniversiteye sunduğu takdirde şartlı kabulü şartsız kabule çevirebilir. Örneğin; İngilizce yeterlilik belgesi olmayan öğrenci kendine verilen süre zarfında belgesini alıp başvurusunu tamamlayabilir. İngilizce yeterlilik için TOEFL 79 veya IELTS 6.0 skoru alınamazsa öğrenci hazırlık okumak zorundadır. 

Avustralya’da Yaşam ve Konaklama

Dünyanın en güvenli ve en yaşanabilir ülkeleri arasında liste başında yer alan Avustralya öğrencilere eşsiz güzellikler sunmaktadır. Gerek yaşam standartlarının yüksekliği gerek sıcak halkı gerek eşsiz doğasıyla Avustralya; yüksek lisansını bu ülkede yapacak olanlar için oldukça caziptir. Yüksek lisans yapmak için giden öğrenciler kaliteli bir eğitim alırken bir yandan da hayatın keyfini çıkarmaktadır. Okyanus kıyısındaki plajları, egzotik bitki örtüsü ve hayvanları, yerli kabileleri, eşsiz doğasıyla Avustralya’da yapılanacak pek çok aktivite bulunmaktadır. Öğrenciler ülkede geçirdikleri süre zarfında yüzmeden sörfe, doğa yürüyüşlerinden dalışa kadar pek çok aktiviteyi hobi edinmektedir. 

Avustralya yaşam maliyetleri açısında da pek çok ülkenin önüne geçmektedir. Avustralya; ABD ve İngiltere kadar cebi zorlamamaktadır. Okul ücretleri daha uygundur. Yaşam standartları yüksek fakat maliyetleri düşüktür. 

En önemli nokta ise Avustralya’nın ülkede yüksek lisans yapan öğrencilere sunduğu çalışma iznidir. Öğrenciler eğitim dönemlerinde haftada 20 saat, yaz tatillerinde ise tam gün çalışma iznine sahip olurlar. Ülkede saatlik çalışma başına 10 Avustralya Doları ödeme yapılmaktadır. Bu da bir öğrencinin haftada 20 saat çalışarak, ülkedeki yaşam masraflarını kendi kendine karşılayabilmesi anlamına gelir. Çalışan öğrenciler hem cep harçlıklarını çıkarmakta hem de sosyal yaşama daha kolay adapte olmaktadır. 

En önemli noktalardan bir diğeri ise; Avustralya’da yüksek lisans programını tamamlayan öğrenci mezun olduktan sonra 2 yıl boyunca Avustralya’da çalışabilmektedir. Eğer öğrenci araştırma master’ı yani research master yaptıysa mezun olduktan sonra çalışma izni 3 yıla kadar uzamaktadır.

Başvuru Şartları ve Koşulları

 4 yıllık üniversiteden mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak
 Mezuniyet derecesinin en az 2.75 ve üzeri olması. (Yeterli not ortalamasına sahip olmayan öğrenciler için master hazırlık programları sunulmaktadır)
 Not dökümü / transkript
 İngilizce yeterlilik seviyesini kanıtlayan belge (Toefl 213 (550) - IELTS en az 6)
 MBA programlarında en az 1 buçuk yıllık iş tecrübesi 
 Niyet mektubu – Statament of Purpose
 2 adet akademik referans mektubu
Eğer iş deneyimi varsa CV
 
Avustralya’da Master Eğitimi Alabileceğiniz Anlaşmalı Olduğumuz Bazı Üniversiteler

•         Macquarie University
•         LA Trobe University
•         Wollongong University
•         Charles Sturt University
•         Holmes Institute